Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

O365 deki room boxların onprem sync sorunu

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Likes
184 Görüntüleme
(@yunuszengin)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı
 

Herkese Merhaba

Öncelikle herkese çok teşekkür ederim daha önce bir çok sorunumu sizlerin paylaşımları ile çözdüm benim için büyük bir kaynak burası.

Bu konu ile ilgili olarak biraz araştırdım fakat sorunu çözemedim, atladığım bir yer var mutlaka bu yüzden sizlere danışmak isterim.Umarım konuyu doğru yere açıyorumdur.

Hybrid bir yapımız var (on premde 2016 exch var) on premdeki toplantı odalarını o365 deki kullanıcılar set edemiyordu, bizde odaları silip tekrar oluşturduk onprem üzerinde,  burada odaları oluştururken 365 room mailbox olarak açtık. sonra ADConnect ile odaları O365 e sync ettik, odalar o365 admin Center a sorunsuz düştü ve o365 kullanıcılar bu odaları set edebiliyor.

fakat bu seferde onprem kullanıcılar bu odaları set edemiyor. Onprem kullanıcılarda bu Odaları takvime eklemeye çalışıtğımızda oda ismi ile odayı aradığımızda oda çıkıyor seçip takvime ekliyoruz fakat oda güncelleştirilemedi diya hata alıyoruz. odalar bu sefer şifre soruyor ve on prem kullanıcılar bu odaları rezerve edemiyor ve odaların müsaitlik durumunu göremiyor konu ile ilgili benzer sorun yaşıyan varmıdır, yardımcı olabilirseniz sevinirim.Teşekkürler

 
Gönderildi : 01/11/2023 09:51

Paylaş: