Forum

Nvr ile modem ip ça...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Nvr ile modem ip çakışması hakkında

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
5,194 Görüntüleme
(@ozansanci)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Mevcut yapımızda xmeye programı üzerinden bulut ile 30 adet kameramızın bağlı olduğu nvr cihazına ulaşıp canlı izleme yapabiliyoruz. Şöyle bir sorunumuz var;

Modem kapatılıp açılınca modem dış ip alıyor fakat iç ip alamıyor. Yani 192.168.1.1 i alamıyor. 

modem üzerinden nvr a giden lan kablosunu çıkardığımızda modem 192.168.1.1 ip sini alıyor ve internete çıkış sağlıyoruz. Tekrar nvr a giden lan kablosunu takınca nvr da ip alıyor ve canlı izleme sağlayabiliyoruz. Fakat enerji kesintisinde sürekli kablo çıkar tak yapmak zorunda kalıyoruz. 

Normal şartlarda modemin dhcp sinin bunu yapması gerekmez m?

Modem ip si:192.168.1.1

Nvr ip si : 192.168.1.9

kameraların ip si: 192.168.1.5 - ile 192.168.1.182 arasında karışık verilmiş

modemdeki dhcp havuzu 192.168.1.190 - 250 arası dır.

Farklı modem de  denedim aynı durum ile karşılaştık. Nvr arızalı mı veya üzerinde bir network ayarı falan mı gerekir anlamadım.

Konu hakkında bilgisi olan var ise yardımlarını rica ediyorum.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 14/05/2020 15:46

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member

Merhaba; Sistemde acsespoint yada acsespoint olarak kullanmak için modem takmış olabilirler. Siz modem i yeniden başlatırken yada elektrik kesilip gelince başka bir cihazın dhcp i açık olursa ip dağıtmaya başlar. NVR ın menusünü de kontrol etmanizde fayda var kameraları ototmatik görmesi için dhcp si de olabilir hergün yeni bir sistem çıkıyor hele kamera işinde çok farklı. Siz sisteme acsespoint takmasanız bile kendini bilmeyen bazı personeller kafasına göre dışardan acsespoint alıp sisteme dahil ediyor ne konfig var nede bir şife. Çok farklı şeyler gördü bu gözler. 

Gönderildi : 14/05/2020 19:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Nazmi beyin önerdiği gibi ortamda bilmediğiniz başka bir dhcp sağlayıcı olabilir, nvr dhcp yapmaya çalışıyor olabilir ve fiziksel port, topraklama gibi sorunlar olabilir. Özellikle dış mekan cctv kemaralarda buna dikkat etmeyenler olur. Son olarak IP havuzunu değiştirebilirsiniz. Kurumlarda 192.168.1.1/0.1 gibi device'ların üzerinde standart gelen ip'ler tercih edilmez farklı bloklar kullanmak çözüm kolaylığı sağlar. softperfect netscan gibi tool'larla tarama yapabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/05/2020 21:52

Paylaş: