Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] PC Network

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
831 Görüntüleme
(@obici)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba, 

Bilgisayarımın ağ kartından anlık olarak gelen/giden paketlerin toplam boyutlarını öğrenmek istiyorum.

Gün içerisinde araştırdım çoğu yerde Wireshark iperf programını kullanmışlar, bende kullanmayı denedim ama anlık olarak paketlerin toplam boyutunu nereden okumam gerektiğini bulamadım.

Ayrıca "#netstat -e" komutunu kullandım aşağıdaki dökümü aldım.

---------------------------------------------

Arabirim İstatistikleri

Alınan Gönderilen

Bayt                                        685480805    79334565
Tekli yayın paketi                           567260    276470
Tekli yayın olmayan paketler                860    2450
Atılanlar                                                 0    0
Hatalar                                                   0    0
Bilinmeyen protokoller                             0

-----------------------------------------------

Kırmızı ile belirttiğim Bayt değerini (685480805) Megabit cinsine çevirdiğimde "5483,84644 Mb " değerini aldım.

Oysaki benim bilgisayarım en fazla 100 Mb değerini destekliyor, saniyede 5 Gigabit lik paket alması imkansız diye düşünüyorum.

Sizce nerede bocalıyorum hesaplamada mı yanlış yapıyorum veya olayın mantığını mı kavrayamıyorum? 

Ağ kartımın saniyedeki paket alışverişlerinin boyutunu nasıl öğrenebilirim?

Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 23/03/2021 20:28

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4332
Co-Helper

Merak edilir bunu niçin istiyorsunuz tam olarak maksadınız nedir? ona göre yönlendirilebilir.

https://stackoverflow.com/questions/19791089/determine-average-transfer-rate-on-linux-system-ip-interface

bu tip konulara bakabilirsin. netstat o noktada işinize yaramaz.
Bir de badwidth, packet size, send receive farklı kavramlar onları kendi içinde ayrıca öğreniniz.
Wireshark gibi paket dinleyen programlarda sonuçları alıp bir de yorumlamanız gerekir. Yada ethernet dinleyen grafik arayüze çeviren birçok basit tool bulabilirsiniz. snmp, wmi üzerinden çalışan tool'larda da maksat karşılanabilir.
Ki win10 task manager da network details gösteriyor zaten istediğiniz şeyi anlık bytes sayıyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/03/2021 04:27

(@obici)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

İbrahim bey ilginiz için çok teşekkür ederim.

Amacım bilgisayar ağ bağlantısı üzerinden geçen veri boyutlarıyla internet servis sağlayıcısının vermiş olduğu bant genişliğini kıyaslamaktı. Sayenizde işimi hallettim, sizin belirttiğiniz gibi win10 task manager üzerinden ağ bağdaştırıcısını anlık olarak inceleyebiliyoruz olayın verdiği heyecanla çözümü basit yollarda aramam gerekirken çok fazla detaya boğmuşum kendimi. Çok teşekkür ederim. 

Gönderildi : 24/03/2021 10:58

(@serkanates)
Gönderiler: 1287
Üye

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4332
Co-Helper

Eyw kolay gelsin. Tekrar yorumlamak gerekirse yaklaşımınız fikir üretmede olabilir ama ispat noktasında doğru çözüm değildir çünkü NIC dinlemek .net trafiği değildir sadece direkt üzerinde başka hiçbir rol olmayan modemle direkt konuşmuyorsanız paket sayılarında oldukça fazla sapar gösterge olmaktan çıkar.
Home noktasında sıkıntı basit modem'lerin çoğundan trafik bilgisi çekilemiyor çok kısıtlı bazılarında var uğraşıp bulmanız lazım.
Biraz daha nitelikli router kapsamında olanlarda snmp veya telnet, bridge üzerinden trafik alabilirsiniz ancak bunlar operatör tarafını sorgulamayı sağlar. Geçmişte voip'le uğraşırken bu tip çözümler oluşturmuştum prtg gibi daha genel trafik ölçütleri yada solarwinds'in ki gibi direkt tam saniye bazında snmp'den trafik çekme vs gibi router portlarından. Peki tabi ki config ile.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/03/2021 02:39

Paylaş: