Forum

Microtik,vlan,trunk...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Microtik,vlan,trunk Hakkında

2 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
1,764 Görüntüleme
(@emreciksin)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

herkese merhaba ;

ben 500 yataklı bir otelde bilgi işlem personeli olarak çalışıyorum ve daha yeni sayılabilirim .Tesisimizde yeni bir lokasyon kurulacak hem bu yapı için hem fikir almak hem de soru sormak için açtım bu konuyu

öncellikle resimde de görüldüğü gibi (çizim için çok özür dilerim ) server odamızda mikrotik kurulu ve miktrotikte 3 ayrı ip blogu mevcut (misafir,idari,kamera)

yeni lokasyona fiberle gideceğiz fakat oradaki toplam kullanıcı sayısı 20 yi geçmeyecek (kamera ip telefon dahil ) ve tüm ip bloklarını kullanacağız .

yani maliyet açısından tek bir switch kullanmak istiyoruz. o zaman sanırım vlan tanımlamak zorundayız

peki vlan (pek bir bilgim yok ) tanımlarken trunk olarak mı tanımlayacağız ? bu şablon doğru mu ? alternatif olarak ne önerebilir siniz ? 

teşekkürler...

Adsız

Gönderildi : 20/03/2021 13:24

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Yapınız kabaca doğru.
Evet vlan uygulamak durumundasınız. trunk vs makale ve forum konuları çok fazla okuyarak öğreniniz sözlükten de faydalanabilirsiniz yapınızı ona göre şekillendirirseniz başkaları lokasyonunuzu görmediği için sorun çıkarabilecek olasılıkları zaman içinde daha iyi çıkarırsınız. Akabinde cam, voip için QoS öğrenebilirsiniz.
2. lokasyonu ip segmentasyonu yaparsanız daha sonra fw üzerinde ayrı olarak daha kolay yönetebilirsiniz. Yani portalda giriş ve orta seviye için çok fazla kaynak var.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/03/2021 01:00

Paylaş: