Forum

nasıl bir topoloji ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] nasıl bir topoloji izlemeliyim.

5 Yazılar
3 Üyeler
1 Likes
455 Görüntüleme
(@fatihozcan)
Gönderiler: 248
Reputable Member
Konu başlatıcı

1. Merhabalar .   5 adet server ile 2 adet layer 3 planet  marka switchlerimizi  Tier 2 standardında hizmet sağlayan bir yere kurulumunu yaptım. dışarıdan yani farklı bir networkten  browser ile sunucuların ilo portlarına hem de disklerine erişmem gerek. toplam 5 sunucu ilo portları ile beraber 10 tane IP ye gereksinimiz olduğu halde datacenter hizmeti sunan firma bize aşağıdaki yazdığım ip leri sağladı.
  2. VLAN : 2108
  3. GW : 176.236.X.Y
  4. MÜSTERİ TARAFI : 176.236.X.Z/176.236.X.Z1/176.236.X.Z2 ( 3 ADET IP verdiler)
  5. MASK : 255.255.255.X
  6. FEX 136/1/24
  7. nasıl bir topoloji izlemem lazım sizce ? 

Gönderildi : 16/11/2022 12:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Benim alanım değil ama niçin içeride bir DMZ konumlandırmıyorsunuz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/11/2022 00:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, size hizmet veren şirket ile konuşmanız gereken bir konuyu buraya yazmışsınız sanki, şimdi ortam sizin olsa yazalım diyeceğiz ama bir de sizin de bilmediğiniz bir ortam için şunları öğrenin sonra gelin demek buradan size özel danışmanlık vermeye girer, yani çok etik olmaz. Bu nedenle size tavsiyem öncelikle size bu hizmeti sunan şirket ile ihtiyaçlarınızı konuşmanız sonra aklınıza takılan bir şey olur ise buradan sormanız olacaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/11/2022 09:07

(@fatihozcan)
Gönderiler: 248
Reputable Member
Konu başlatıcı

• @hakanuzuner Yok Hakan hocam , düşündügunuz gibi değil , bize hizmet veren sirket sadece datacenter da kabinde yer sagladi ve bahsettiğim ip leri verdi , geri kalan kısım  bize aitti, ip sayısı sınırlı olduğu için iç tarafta bir network olusturup , port forwarding ile dışarıdan içeriye ulasmayi planladim ancak switchlerin Nat özelliği olmadigi için switchleri kullanamadım, Basit bir adsl router wan bağlantısı yapıp Nat özelliğini kullanarak olayı çözdüm , size ve İbrahim beye teşekkürler 

Gönderildi : 17/11/2022 22:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/11/2022 11:45

Paylaş: