Forum

VLAN mantığı hakkın...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] VLAN mantığı hakkında

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,149 Görüntüleme
(@metinsurat)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba  değerli arkadaşlar.

Cisco SW ve VLAN ile ilgili bilgi edinmeye çalışıyorum. Çok yeniyim. Temel bazı kavramlar var.

Birkaç doküman karıştırdım ama bilen birinden öğrenmeden olmuyor.  Aşağıdaki sorularımı cevaplayabilirseniz sevinirim. Bana çok yardımcı olacaktır.

1..Yönetilebilir bir switchteki 1 Gbit ethernet portu sadece 1 Vlan damı yer alabilir.

Bunu şunun için soruyorum. Düşünelimki  2 Vlan var aynı switchde ve ben Vlan1 e dahilim. Ancak Vlan2 ile de haberleşmek istiyorum ve benim dahil olduğum vlandaki diğer clientlar erişemesin, sadece ben erişeyim diye?

2…Tam doğru mu anladım emin değilim ama; Vlan kurulan bir switch diğer bir diğer switchdeki  vlan ile haberleşebilmek için  trunk yapılan switch portu ile bağlanıyor.

Bunun yerine mesela şöyle olsa;

Birinci Switch de  vlan2 var , bu vlana dahil portlar 5-6-7 olsun.

İkinci  Switch de  vlan3 var, bu vlana dahil portlar 15-16-17  olsun.

Birinci Switchin 5 nolu portu, ikinci switchin 15 nolu portuna patch kablo ile bağlansa bu 2 vlan haberleşemez mi?

3..Diğer taraftan  aynı switchdeki  2 veya daha fazla Vlanlardaki clientların aynı servera ulaşması için ne yapılabilir. Birinci soruya benziyor ama amaç faklı;

Örneğin  switch için

Port1 -Port2-Port3 -Port4   à  VLAN _A   olsun,   (Port 4 boşta)

Port5 -Port6-Port7 -Port8  à  VLAN _B   olsun,    (Port 8 Boşta)

Port8 -Port9-Port10-Port11    à  VLAN _C   olsun,  (Port 11 boşta)

Aynı switch de  Port 12 ye de Fileserver bağlı olsun. Bütün  VLAN lardaki bütün clientlar Windows  File Servera ulaşması için 3 ayrı network kartı kullanıp,  bu kartları 4,8,11 nolu portlara mı bağlamalıyım?

Bu kadar network kartına gerek olmadan ve FileServerın baplı olduğu Port12 için hiç VLAN ayarı yapmadan işlemi gerleştirebilir miyiz?

Port12 yi de ayrı bir VLAN yapıp mı haberleştiriyoruz bu gibi senaryolarda?   Windows Server da bir işlem gerekir mi acaba?

Gönderildi : 05/11/2022 15:29

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Bknz: https://www.cozumpark.com/vlan-temel-konfigurasyonu/

Gönderildi : 05/11/2022 19:38

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 227
Reputable Member

Merhaba Serkan hocam örnek konuyu atmış olsa da kısa da bilgi vereyim

Öncelikle vlan'lar arası routing olması için bir L3 gateway olmalı ki Vlanlar arası routing olabilsin. Genelde Core Sw yada BB Sw de bu yapılır.

Daha sonra BB dan saha Sw ye giden portlar her iki taraf içinde Trunk port olarak tanımlanır. (Vlan1 kapatılması önerilir)

Örnek olarak porta şöyle bir komut yazılır Trunk (network cihazları için vlan) vlan 100 içerinden geçecek 10-11-12 (Server vlan,Client vlan,yazıcı vlan)

Sw ye aktarılır Sw de de trunk porta bu vlanlar yazılır. Daha sonra mesela 1 trunk port olsun  , 2.port yazıcı ile sadece vlan 12 3.port server olursa vlan10 olsun. 

Bu portlara takılan ilgili cihazlar BB daki routing tanımı ile cihazlar haberleşecektir. 

Gönderildi : 07/11/2022 09:10

(@metinsurat)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Hiç bilmediğim bir konuydu, eskiye göre daha iyi durumdayım bilgi olarak. Bilgi seviyesi olarak ilerlememde yardımcı olduğunuz için sağolun varolun.

Son olarak aşağıda özetlediğim durumu sormak istiyorum.

HP 1820 Switch web arayüzünden Vlan lar olusturup Untagged ya da Tagged yapmak çok kolay.
Web arayüzde Trunk1 isimli sanal porta 1 den fazla Tagged port ekleyip kullandırabiliyorum da. Bir portun hangi Vlan için untagged ya da tagged olduğunu görmek çok kolay.

Cisco web arayüzünde bunu yapmak imkansız. Network Assistant ile yapmak istedim.
HP Untagged port Cisco da Access port oluyor.
1 port sadece 1 Vlanda untagged yapılabilir bu da ok.
Bu port baska Vlanlarda untagged yapılamıyor.

Eğer 1 port tagged yapılırsa, başka Vlanlarda da tagged yapılabiliyor ve 1 den fazla VLAN ın üyesi olmuş oluyor bu port
ve ben bunu HP arayüzünden görebiliyorum.

Benzer mantıkla Ciscoda da 1 port sadece 1 Vlan da Access Port olarak ayarlanabilir diye mantık yürütüyorum.
Fakat Cisco Network Asistant da 1 portu 1 den fazla Vlan a atamak için işlem yapamadım.
Sanırım komutla yapmak lazım.
HP Switchdeki benzer mantıkla istiyorum ki;
1 port birden fazla Vlan ın üyesi olsun.
Bunun için bu port  ilgili Vlan larda trunk olarak mı ayarlanmalı.
Komutla istediğimi nasıl yaparım , bir örnek ile anlatabilecek bir arkadaş var mı?
Ayrıca 1 den fazla Vlan da trunk olacak bu  portu illa ki başka switchlerdeki vlanlarla haberleşmek için fizksel TRUNK BAĞLANTI portu olarak kulanmak zorunda mıyım acaba?

Gönderildi : 31/12/2022 23:01

(@hasanhuseynozer)
Gönderiler: 86
Trusted Member

Merhaba, 1 portta 1 tane access olabiliyor. Birden fazla vlanın geçmesi için portun TRUNK olması gerekiyor. Bunu örnekle açıklamam daha kolay olacaktır. Cisco'da hem access hem de trunk vlanların aynı porttan geçebilmesi için Native vlan kullanmalısınız.

Yapınızdaki vlanları şöyle varsayalım vlan10-vlan20-vlan30-vlan40-vlan50. Bunlardan vlan 50'yi access diğer vlanları trunk olarak 1 port üzerinden geçirdiğinizi varsayalım.

interface gigabitethernet1/0/1

switchport mode trunk

switchport trunk native vlan 50

switchport trunk allowed vlan 10-20-30-40

Trunk portlar karşılıklı olmalı yani tagged olan vlanlar karşıdaki portta da tagged olmalı yoksa vlanlar haberleşmez. 

Umarım yardımcı olmuştur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/01/2023 03:16

Paylaş: