Forum

Switch -router bağl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Switch -router bağlantısı

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
458 Görüntüleme
(@emreciksin)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese merhabalar benim sorunum şöyle ;

Huawei routerda mpls internet devre mevcut ve vlanlar tanımlı.routerdan trunk portu omurga switchin trunk portuna giriyor.ve internet erişimi alabiliyoruz.fakat ben bu trunk portundan gelen vlanlardan 1 tanesini mikrotik routera uğratmam lazım (hotspot,dhcp kurulacak) bunu nasıl yapabilirim ? (Huawei routerda 4 vlan geçiyor (20,22,30,40)örneğin ben vlan 20 yi mikrotiğe ugratmam lazın)

Teşekküer 

Gönderildi : 19/11/2022 23:13

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 227
Reputable Member

Merhaba Sanırım sadece 1 vlan için Gateway olarak mikrotik kullanmak istiyorsunuz. Genelde OT yada Misafir networkleri için yapılır.

Vlanlar Omurga Sw de mi yoksa Routerda mı sonlanmakta ?

Örnek olarak Omurgada ise Vlan 20 tanımlarını kaldırıp (Gateway adresi , İp helper vs) sadece bir Vlan port olarak ayarlayıp. O porta da Mikrotik bağlayabilirsiniz. Daha sonra bu vlanı kullanmak isteyen cihazlar için başka bir portu vlan20 yaptığınızda o networke cihaz dahil olacaktır. Tabi internet çıkışı için Mikrotikten Router'a fiziksel bir interface vermeniz gerekebilir.

Gönderildi : 20/11/2022 11:38

(@emreciksin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@berkayguzelbeyoglu 

Teşekkürler.evet bir vlan için olacak işletme bi otel olduğu için hotspot kurmamız gerekiyor. Vlan tanımları routerda.mpls internet olduğu için diğer vlanlar merkez router tarafından yapılandırılmış.sadece hotspot için kullanılacak vlan yapılandırılmadı.ama bu vlan da trunk portu ile geliyor.

Gönderildi : 20/11/2022 18:45

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 227
Reputable Member

merhaba açıkçası mimariyi görmeden net birşey söylemek mümkün olmasa da. Router içerisindeki yapılandırmaya bakmak lazım. Genelde Vlanlar lokasyonlara aittir ve Mpls yapılarda Statik routingler ile haberleşir. Eğer mimari daha farklı şekilde kurgulandıysa detaylı danışmanlık gerekecektir tabi. Ama basitçe şöyle bir yol izleyebilirsiniz.

Öncelikle Router üzerinde ilgili Vlan interface ip adresine bakın örnek 192.168.20.1 daha sonra Vlan 20 içerisindeki ip , Dhcp helper vs komutlarını silerek sadece tagli vlan olarak omurgaya trunk edin. (muhtemelen zaten Trunk port içerisinde Allowed olarak vardır)

Daha sonra Omurgada bir Port'a mikrotik cihazını takıp bunu Vlan 20 Access port yapın.

Mikrotik cihazına 192.168.20.1 ipsini verin ve dhcp vs ayarlarını yapın.

Şimdi Vlan 20 olan portlar Mikrotik üzerinden ip alıp Captive portal ile network üzerine bağlanacaktır.

Son olarak Mikrotik'in bir portundan internete çıkış cihazınız yada FW'a bir kablo çekip. Mikrotik de 0.0.0.0 0.0.0.0 192.168.0.1(network çıkış cihazı ipsi) gibi route oluşturup internet çıkışını sağlayabilirsiniz.

Gönderildi : 20/11/2022 19:06

(@emreciksin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@berkayguzelbeyoglu  çok teşekkürler hocam dediğiniz gibi omurgadan vlan 20 acsess yapıp mikrotiğe bağlamıştım fakat ip routing yapmadım

deneyeceğim tekrar bilgi veririm.

Gönderildi : 20/11/2022 23:30

Paylaş: