Forum

Mail sunucu time ou...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail sunucu time out zaman aşımı hatası

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
671 Görüntüleme
(@ozanyildiz75)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Türk telekom fiber internet hattı üzerinden mail gönderdiğimizde zaman aşımı time out hatası alıyoruz aynı lokasyonda süperbox hattımızda var onunla bir sorun yaşamıyoruz, traceroute komutu ile kontrol sağladığımızda türk telekom üzerinden paket kayıpları zaman aşımı görüntülemekteyiz bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz

Teşekkürler, iyi çalışmalar

Gönderildi : 07/06/2023 12:27

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Türk Telekom ADSL hatlarında 25 nolu portu blokluyordu. 587 açık olması gerek.

Sunucunuz 587 den hizmet veriyor ise 587'yi kullanın. Yoksa telekomu arayıp açmalarını isteyin.

Mail sunucunuz nedir? İçerde mi dışarıda mı bilgi vermemişsiniz.!

Gönderildi : 07/06/2023 13:08

(@ozanyildiz75)
Active Member
Konu başlatıcı

@resulsoydas Mail sunucumuz dışarda hocam bir gönderip bir göndermiyor gibi bir durum var bir kaç lokasyonda aynı mail hizmetini kullanıyoruz oralarda da türk telekom hatlarımız var onlarda sorun yaşamıyoruz.

Gönderildi : 07/06/2023 13:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, konu TT ile ilgili, bence aynı durumu onlar ile paylaşıp sorunu onların çözmesini talep etmeniz gerekli. 

Sorun yaşadığınız anda karşı sunucuya telnet ile mail göndermeyi denerseniz bu arada daha detaylı bir bilgi alabilirsiniz ama bence sorun TT iplerinin blacklist' te olması olabilir. Bu bir gidip bir gitmemesini açıklamaz ancak adım adım gitmenizde fayda var.

Örnek bir timeout oluyor ise aslında sizin ip adresini karşı taraf beğenmediği için oluyordur ama TT ye sorarsan der ki hat yani devrede sorun yok, bu durumda bunu senin kanıtlaman ve açıklaman lazım ki onlarda bu hat üzerinden mail gönderme diyebilir.

Ancak sorun yaşandığında bir değil tüm smtp sunuculara erişim kesiliyor ise o zaman konuyu network seviyesinde aramanız daha mantıklı olabilir. Yani öncelikle burada sorunun ip mi yoksa network temelli mi olduğunu anlamanız için maillerim neden spam oluyor gibi bir şey yazarsanız bu konudaki postumuzda kullanabileceğiniz güzel araçlar paylaştık, örnek o araçlardan birisi, mail atıyorsunuz bir adrese o size olası sorunlarınızı anlatıyor.

Kolaylıklar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/06/2023 17:35

(@ozanyildiz75)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner TT sorunu paylaştık hocam, firewall güvenlik duvarı üzerinde de kurallarımızı gözden geçirdik diğer smtp sunuclarında mail gönderirken bir sorun yaşamıyoruz dediğiniz gibi aşama aşama ilerliyoruz şuan bir kaç işlem sağladık gün içerisinde kontrol edeceğiz yanıtınız için teşekkürler

Gönderildi : 09/06/2023 07:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Anlaştık, haber bekliyorum o zaman.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/06/2023 12:24

Paylaş: