Forum

Ağ Trafiğini İzleme

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Ağ Trafiğini İzleme

4 Yazılar
3 Üyeler
3 Likes
1,062 Görüntüleme
(@ali-san)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba değerli arkadaşlarım ve hocalarım,

Mevcut durumda 2003 dc üzerinde yaklaşık 50 client bulunan bir sisteme sahibim.

Yapmak istediğim ise ağ trafiğini izlemek.

Anlık olarak çoğalan internet kullanımları vs takip etmesi zor oluyor aslında Sophos Firewall üzerinden de görüntüleyebiliyorum fakat yapmak istediğim tam olarak bir program aracılığı ile örneğin ip adreslerine isim vererek ekledikten sonra anlık olarak download/upload ve ziyaret edilen url adreslerini takip edebilmek.

Wireshark gibi programlar var fakat bunlar sadece kurulu olduğu bilgisayarın ağını takip ediyor diye biliyorum yanlışım varsa lütfen düzeltin.

Tecrübe ettiğiniz veya kullanabileceğim bu amaçlı bir program var ise önerilerinizi rica ediyorum.

Gönderildi : 07/06/2023 20:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, Solarwinds veya PRTG ya da uzmanlığınız var ise Zabbix gibi ürünler ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/06/2023 10:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Arkadaşın istediği sanırım web faaliyetlerini izlemek bunu tanım olarak webfiltering ile araştırabilirsiniz. Düşündüğünüz gibi birşey mümkün değil aradığınız şeyi şunlar sunar kullandığınız gibi firewall ve filtering modülü de satın alınan AV çözümleri, bütün trafiğin üzerinden akarak yönlendiği proxy, nlb vs türü hw ve software'ler (ekseri ayrı bir OS on çözüm). Mantık olarak şunu bilmeniz yeterli olabilir ağda bir cihaza bir program kurayım ve bütün trafiği göstersin gibi bir şey mümkün değil bunu yapabilmesi için trafiğin o cihazın üstünden geçmesi ve yönetebilmesi gerekir. Bu tip iyi olan çözümler de 2003 olan bir ortama muhtemelen pahalı gelecektir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/06/2023 13:26
Ali San reacted

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Sanırım abi hızlı okumuş ve yanlış yorumlamış olabilirim, bu durumda sen zaten gerekli bilgileri vermişsin, çok teşekkürler 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/06/2023 12:24

Paylaş: