Forum

İnternet yedeği ve ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] İnternet yedeği ve load balance hakkında

10 Yazılar
4 Üyeler
8 Likes
1,267 Görüntüleme
(@KeskinMurat)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şuan evde aktif normal dsl modem ile internet var. Online oyun için 3 bilgisayarın 24 saat oyundan düşmemesi gerekiyor. internet kesildiği zaman yedekli tipte bir bağlantı gerekiyor. Bu işlemi load balance eve 1 tane daha internet alıpmı yapabiliriz yoksa 

https://www.hepsiburada.com/tp-link-archer-mr200-750-mbps-ac-kablosuz-dual-band-3g-4g-lte-sim-kart-girisli-router-p-BD804599?magaza=Elmac%C4%B1k&wt_gl=cpc.6802.shop.elk.it-ssc&gclid=CjwKCAjw5vz2BRAtEiwAbcVILyVamR_QdkUta50l4s1Ii-jzfSmFHLDw8l_Nh5U9dcBmrC8X7QxOzRoCjC8QAvD_BwE

linkteki tplink sim kartli multi wan router ile çözmek mümkün olurmu. 

Kısaca en ekonomik şekilde varsayılan internet kesildiği zaman oyundan düşmemesi ve 24 saat aktif bir canlı internet gerekiyor. Diğer bir evimde Kineetic dsl extra modem var. yedekli bağlantı özelliği mevcut ama varsayılan internet kesildiği zaman diğer internete geçiş yapması 3-4 sn sürüyor ve bu işlem sonucu oyundan düşüyor. Bu konuda yönlendirebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 09/06/2020 10:46

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Eve alabileceğiniz her cihazda istediğiniz kadar hat koyun düşme yaşanır. Oyun için de bu normal sonuçta gateway farklı ip çıkışlı bir devreye geçiş sağlıyor. Eve de datacenter kuramayacağınızdan hazırlığınızı ona göre yapın. 🙂

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/06/2020 10:58

(@KeskinMurat)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Eve alabileceğiniz her cihazda istediğiniz kadar hat koyun düşme yaşanır. Oyun için de bu normal sonuçta gateway farklı ip çıkışlı bir devreye geçiş sağlıyor. Eve de datacenter kuramayacağınızdan hazırlığınızı ona göre yapın. 🙂

Datacenter tabiki kurmayacağız ama 🙂 1000-2000tl gibi rakamlar göz ardı edilebilir bu sistem için.

https://www.hepsiburada.com/tp-link-tl-r480t-load-balance-broadband-router-pm-bd300708?wt_gl=cpc.6802.dsa.elk.it-ag-modem&gclid=CjwKCAjw5vz2BRAtEiwAbcVIL-VEL30dzzW_rmFnNbwy_1B-DpodXTtEu29X86ZEapbOpcbB7c-AEhoCD0cQAvD_BwE

Bu load balance cihaz veya pfsense türevi yazılımlar ile paket kayıpsız oyundan düşmeden bağlantı sağlamak mümkün olurmu acaba aslında bunu öğrenmek istiyorum. Dediğiniz gibi rakamları çok yukarıya çıkacak ise pratikte uygulamak pek mümkün olmayacak.

Gönderildi : 09/06/2020 11:06

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

"cihaz veya pfsense türevi yazılımlar ile paket kayıpsız oyundan düşmeden bağlantı sağlamak mümkün" mü. kısaca değil. Nedenini oturur yazardım ama oyun için değmez vakit kaybı olur. 🙂

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/06/2020 11:26

(@KeskinMurat)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Amaç sadece oyun oynamak açısından değil, ticari olarak gelir elde edildiğinden bu tür bir arayış içine girdik. Yoksa oyun oynamak için elbette değmez 🙂

Gönderildi : 09/06/2020 12:10

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @KeskinMurat

Bütçenizi  bilmiyorum ancak Viprinet  routerları inceleyip üretici  firma  ile  görüşüp  fiyat alabilirsiniz uygun çözümler  olmadıgını  biliyorum ancak  ticari bir  gelir  sağladığınızı  belirtmişsiniz ürünleri  inceleyip firma ile  görüşebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 09/06/2020 16:29

(@gokhancetin)
Gönderiler: 175
Estimable Member

internet yedeği olması için 2. hattınızın farkli bir sağlayıcıdan gelmesi lazım ki 1. hatta yada gelen santralde sıkıntı olduğu zaman 2. hat aktif çalışsın. 2 hatda aynı yerden gelirse ancak bant genişliğinizi arttırabilirsiniz. 1 hatınız dsl yada vdsl yada fiber olur 2. hattınızda 3g sim kart veya bulunduğunuz yerde varsa kablosuz aktarıcı ile gelen bir internetiniz olur o zaman internetiniz tam anlamıyla yedekli olur.

Kesintisiz bağlantı için online oyunalrda bir ip den çıkıp login olduğunuzda hat düştüğü zaman diğer ipden login olmanız gerekiyor sanırım. aynı andabir kullanıcı  2 ip den de sunuculara bağlantı yapabiliniyorsa bir hat düştüğünde diğer hat üzerinden devam edebilirsiniz.2 hatta sunucuya bağlantı sağladığı için. ama tek ip ye bağlantı veriyorsa o zaman bekleme olacak diye düşünüyorum

Gönderildi : 10/06/2020 11:44

(@KeskinMurat)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @gokhancetin

internet yedeği olması için 2. hattınızın farkli bir sağlayıcıdan gelmesi lazım ki 1. hatta yada gelen santralde sıkıntı olduğu zaman 2. hat aktif çalışsın. 2 hatda aynı yerden gelirse ancak bant genişliğinizi arttırabilirsiniz. 1 hatınız dsl yada vdsl yada fiber olur 2. hattınızda 3g sim kart veya bulunduğunuz yerde varsa kablosuz aktarıcı ile gelen bir internetiniz olur o zaman internetiniz tam anlamıyla yedekli olur.

Kesintisiz bağlantı için online oyunalrda bir ip den çıkıp login olduğunuzda hat düştüğü zaman diğer ipden login olmanız gerekiyor sanırım. aynı andabir kullanıcı  2 ip den de sunuculara bağlantı yapabiliniyorsa bir hat düştüğünde diğer hat üzerinden devam edebilirsiniz.2 hatta sunucuya bağlantı sağladığı için. ama tek ip ye bağlantı veriyorsa o zaman bekleme olacak diye düşünüyorum

Dediğiniz gibi online oyunlarda tek ipden login oluyorsa biz yedekli internette yapsak kopma olur gibi duruyor. Ben şuan evde vdsl+mobil ile yedekli kullanıyorum ama vdsl kesersem düşüyor oyundan. Bu tek ipden login olmak ile alakalı olabilir. Sanırım mümkünü pek olmayacak bu durumun. Yorumlarınızdan dolayı ayrı ayrı teşekkür ederim arkadaşlar.

Gönderildi : 10/06/2020 11:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Bu tip şeyler (açıkçası oyun bile demek istemiyorum bu güzel ortama int.cafeci amatörler doluşmasın istediğimizden:) ) tüm iletişimi IP üzerinden sağlar dns benzeri bir yapılandırma mümkün değil. Hatta birçoğu back secure denetimleri ile ip-mac eşleştirmesi yapar. IP düşmesi session down demektir o halde elinizde istediğiniz kadar devre olsun fark etmez.
Viprinet gibi çözümler Master IP üzerinden (real ip yada firmadan vpn satın alınır) çalıştığı için o işe çözüm olur ancak siz ticari 🙂 felan desenizde sizi aşıyor. Benzer nadir çözümler de öyle. Hatta orada da bazı mmo'lar için nat spec.leri var o yüzden denemeden bilemeyiz. Hangi oyun ki bu? muhtemelen ticari denilen kısmını biliyorumdur o yüzden lüzumsuz gelir bana.:)
Uzun yıllar int.cafeler kurduğumdan olabilecek, katlanılabilecekleri iyi biliyorum. 
Bu iş gerçekten değer üretiyor olsa, ticari bir değeri olsa evi şirket gösterir metro ethernet alırsınız kesinti gibi şeylerde aşılmış olur istenilen kadar da bandw. alınır olur biter ama öyle bir maliyet karşılığı değer karşılığı üretmez doğrusu.:) LTE latency'leri ile o işin keyfleri bile sürülemiyor. Zaten evlerde de genelde xdsl down olmuyor genellikle ev altyapısı ve insanların alabildiği bütçelerdeki cihazlardan down oluyor.:) Bırakın oyunu yıllarca gdat üzerinden ses işlettik ayda yılda 1 kesilirse anca tabi lokasyon bağımlı konular.

Gönderildi : 10/06/2020 13:02

(@KeskinMurat)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Bu tip şeyler (açıkçası oyun bile demek istemiyorum bu güzel ortama int.cafeci amatörler doluşmasın istediğimizden:) ) tüm iletişimi IP üzerinden sağlar dns benzeri bir yapılandırma mümkün değil. Hatta birçoğu back secure denetimleri ile ip-mac eşleştirmesi yapar. IP düşmesi session down demektir o halde elinizde istediğiniz kadar devre olsun fark etmez.
Viprinet gibi çözümler Master IP üzerinden (real ip yada firmadan vpn satın alınır) çalıştığı için o işe çözüm olur ancak siz ticari 🙂 felan desenizde sizi aşıyor. Benzer nadir çözümler de öyle. Hatta orada da bazı mmo'lar için nat spec.leri var o yüzden denemeden bilemeyiz. Hangi oyun ki bu? muhtemelen ticari denilen kısmını biliyorumdur o yüzden lüzumsuz gelir bana.:)
Uzun yıllar int.cafeler kurduğumdan olabilecek, katlanılabilecekleri iyi biliyorum. 
Bu iş gerçekten değer üretiyor olsa, ticari bir değeri olsa evi şirket gösterir metro ethernet alırsınız kesinti gibi şeylerde aşılmış olur istenilen kadar da bandw. alınır olur biter ama öyle bir maliyet karşılığı değer karşılığı üretmez doğrusu.:) LTE latency'leri ile o işin keyfleri bile sürülemiyor. Zaten evlerde de genelde xdsl down olmuyor genellikle ev altyapısı ve insanların alabildiği bütçelerdeki cihazlardan down oluyor.:) Bırakın oyunu yıllarca gdat üzerinden ses işlettik ayda yılda 1 kesilirse anca tabi lokasyon bağımlı konular.

Uzun uzun açıklamışsınız teşekkür ederim, dediğiniz gibi bir kazanç mevcut ama viprinet ve vpn gibi yöntemler çözüme ulaştırabilir. Ama ilk olarak sahip olma sonrasında sürekli aylık belli bedeller ödemesi yaparsak muhtemelen çokta mantıklı olmayacak benim açımdan. Aylık gelen kazanç zaten 2-3bin cıvarını geçmeyecektir. Bu tür maliyetler altına girmektense bırakalım kopsun demek daha mantıklı 🙂 yinede teşekkür ederim anlaşıldıki pratikte çok mantıklı olmayacak benim için.

Gönderildi : 10/06/2020 13:35

Paylaş: