Forum

network dns sunucus...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] network dns sunucusu ile ilgili bir soru

9 Yazılar
4 Üyeler
8 Likes
632 Görüntüleme
(@ahmet-2)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba dns zone konusunu öğrenmeye çalışıyordum bir konuya takıldım, yardımcı olabilirmisiniz.
- s2016 dns sunucum var, dns rolu kurulu, güvenlik duvarı vs kapalı
( ip 192.168.1.195 subnet 255.255.255.0, getway boş)

- bu sunucuya bir tane forward zone tanımladım > test.com ve birtane a kaydı ekledim www ( ip 1.2.3.4)

- birtane client'im var ip(192.168.1.200) ve clinet'in dns adresi  dns sunucu girildi (192.168.1.195)
(subnet 255.255.255.0, getway boş) ,güvenlik duvarı vs kapalı

cilent'den ping www.test.com dedigimde
ping request could not find host hatası alıyorum
fakat client ve dns server gw olarak modemin ip'sini verince
request time out döndürüyor.

Sorum şu neden dns server ve client'e gw girince sorgu dönüyor. sonuçta benim kendi dns sunucum var bir dış ağ'a gitmek istemiyorum.

ek olarak client'e nslookup ile sorgu yapınca sonuç çözümleniyor, farkı nedir ? 

Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

Gönderildi : 09/06/2020 11:55

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

https://sozluk.cozumpark.com/Default-Gateway

bu konuyu öğrendiğinizde çözmüş olacaksınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/06/2020 12:13

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Gönderen: @ahmet-2

Sorum şu neden dns server ve client'e gw girince sorgu dönüyor. sonuçta benim kendi dns sunucum var bir dış ağ'a gitmek istemiyorum.

Merhaba,

İbrahim hocanın paylaştığı bölüm sizin public sorgu ve erişimleriniz için kritik.

Dış bir ağ'a gitmek istemiyorum derseniz, test dns kayıtlarınızın tamamı private network bloklarında olması gerekir.

Diğer yandan public ve private ip fark etmeksizin dns server yapılandırmanızda hata yok ise nslookup ile cevap alabilirsiniz.

Portal üzerinde dns server için detaylı bir makale mevcut, incelemeniz faydanıza olacaktır.

https://www.cozumpark.com/dns-domain-name-system/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/06/2020 14:02

(@ahmet-2)
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

https://sozluk.cozumpark.com/Default-Gateway

bu konuyu öğrendiğinizde çözmüş olacaksınız.

İbrahim Bey makaleye göre bir test yaptım

Dns Sunucumda bir a kaydı oluşturdum uuu.test.com ( ip 192.168.1.222)

client ve dns sunucum gene gw boş bıraktım.

Bu sefer uuu.test.com'u ping lediğimde

reply form 192.168.1.200: Destination host unrachable

Yani ozaman client kendi ip, hedef ip adresi ile subnet'i karşılaştırıp gw ye çıkmaya gerek görmedi,

sorunu ve çözümü anladım sanırım.

Turan Bey

Gönderen: @turancoskun

Dış bir ağ'a gitmek istemiyorum derseniz, test dns kayıtlarınızın tamamı private network bloklarında olması gerekir.

Burada demek istenen

www.test.com ( ip 1.2.3.4) degil 192.168.1.x grubunda olmalı anladım sanırım.

Teşekkür ederim. eksigim varsa cevabınızı bekliyorum.

Rehberlik için tekrardan teşekkürler.

Gönderildi : 09/06/2020 15:56

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Beni alıntılayıp çözümlediğiniz kısım işte tam da Turan beyi alıntıladığınız kısmın uygulamasıdır.
Private'i özel, dar alan... Public, genel-her yer gibi düz mantıkla düşünebilirsiniz. Her yere gidebilmek için adı üstünde gateway ana yol, yönlendirici lazım ki paketler gidebilsin. Böyle çok yavan ve eksik oluyor tabi.:) Paylaşılan DNS konusu haricinde bir de routing öğrenmeniz lazım ki dert balık tutmayı öğrenmeniz sizin de talep ettiğiniz üzere.
Paylaşılan başlıkları başka kaynaklardan da faydalanarak araştırıp okuyun. Sonra tekrar genel network ve tcpip, osi katmanlarına bir göz attığınızda oturmayan bir şey kalmayacaktır bence.

Bu arada aklımda birşeyler vardı ama yazmaya fırsatım olmadı sizin homelab konusunu deneyiminize göre güncelleyin sizin gibi yeni başlayanlara faydalı olacaktır o konu. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/06/2020 19:43

(@ahmet-2)
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Beni alıntılayıp çözümlediğiniz kısım işte tam da Turan beyi alıntıladığınız kısmın uygulamasıdır.
Private'i özel, dar alan... Public, genel-her yer gibi düz mantıkla düşünebilirsiniz. Her yere gidebilmek için adı üstünde gateway ana yol, yönlendirici lazım ki paketler gidebilsin. Böyle çok yavan ve eksik oluyor tabi.:) Paylaşılan DNS konusu haricinde bir de routing öğrenmeniz lazım ki dert balık tutmayı öğrenmeniz sizin de talep ettiğiniz üzere.
Paylaşılan başlıkları başka kaynaklardan da faydalanarak araştırıp okuyun. Sonra tekrar genel network ve tcpip, osi katmanlarına bir göz attığınızda oturmayan bir şey kalmayacaktır bence.

@ibrahimyildiz @turancoskun Tekrardan teşekkürler takıldığım konu 1-2 haftadır aklımın bir köşesinde bir türlü anlayamamıştım

Verdiginiz konularıda araştıracağım, arada soru sorsam olur mu 🙂

Bu arada aklımda birşeyler vardı ama yazmaya fırsatım olmadı sizin homelab konusunu deneyiminize göre güncelleyin sizin gibi yeni başlayanlara faydalı olacaktır o konu.

Home Lab konusunu çözdüm epey tecrübe oldu. sonucu toparlayıp başlıgı güncelleyecegim.

Gönderildi : 09/06/2020 21:56

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

👍 tabi ki olur niye olmasın araştıran, search kullanan insanları herkes sever 🙂 forum da sozluk.cozumpark.com da bugünler için var.

Gönderildi : 10/06/2020 00:07

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

@ahmet-2 rica ederiz.

Tavsiyem lab tarafında öncelikle temel network eğitimini tamamlaman olacaktır.

Operasyonel seviyede çalışan veya öğrenmek istediğin her bir adım için, network bilgisi olmadan ilerlemen fazlası ile zor olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/06/2020 08:38

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Gönderen: @ahmet-2

Merhaba dns zone konusunu öğrenmeye çalışıyordum bir konuya takıldım, yardımcı olabilirmisiniz.
- s2016 dns sunucum var, dns rolu kurulu, güvenlik duvarı vs kapalı
( ip 192.168.1.195 subnet 255.255.255.0, getway boş)

- bu sunucuya bir tane forward zone tanımladım > test.com ve birtane a kaydı ekledim www ( ip 1.2.3.4)

- birtane client'im var ip(192.168.1.200) ve clinet'in dns adresi  dns sunucu girildi (192.168.1.195)
(subnet 255.255.255.0, getway boş) ,güvenlik duvarı vs kapalı

ping request could not find host hatası alıyorum
fakat client ve dns server gw olarak modemin ip'sini verince
request time out döndürüyor.

Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

DNS sunucuya gw girmez iseniz internete çıkamaz ve hali ile kendi üzerinde olmayan kayıtları nasıl gidip soracak ki ?

Gönderildi : 11/06/2020 10:32

Paylaş: