Forum

Wireless Sistem Tav...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Wireless Sistem Tavsiyesi

3 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
479 Görüntüleme
(@mehmetkocakaya)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Bu konu ile ilgili birçok post açılmış, ellerinize sağlık.

Durumum biraz farklı olduğu için detayları sunarak, tecrübeleriniz dahilinde tavsiyelerinize açığım.

İşletmem şimdilik aynı şehirde 3 lokasyonda faaliyet gösteriyor. Yakın tarihte farklı şehirlerde 2 lokasyon daha gündemde.

Lokasyonlardan biri merkeze radyo link diğeri / diğerleri Fw-Fw VPN ile bağlanıyor.

Mevcut bir AP sistemi var. Hem üretim sahası hem yönetim katları aynı marka model AP lerden oluşuyor.

Önce yönetim katları, sonra merkez lokasyondaki üretim sahası, en son da diğer lokasyonlar olarak kademe kademe marka değişikliğine gideceğiz. Toplamda 30 access point e ulaşabileceğimiz tahmin ediyorum.

Değişimin sebebi ise

Merkez binası yönetim katları 3 kat ve komple metalden yapılma.

Yani kolonlar, kişirler, çatı ve katlar arası yatay engeller (taban-tavan )metalden. Odalar arası dikey engeller açlıpan.

Diğer lokasyonlarımız betonarme bilindik fabrika binaları.

Acces pointlerimiz fena olmamasına ve tek bir controller dan yönetilmesine rağmen, merkezdeki yönetim katı ağırlıklı olmak üzere metal ekranlama sebebi ile her nevi sinyal konusunda sorunlar yaşanabiliyor.

Aruba, motorola, cisco gibi markaları araştırıyoruz doğal olarak. Ama başka markalara da açığız.

1. önceliğimiz sinyal kuvveti.

2. önceliğimiz roaming konusunda kusursuz olması. 1. kattaki kişi 3. kata notebook unu taşırken gittiği yerdeki en güçlü sinyale kendi otomatik bağlanmalı. Kesinlikle sekmemeli. Mevcut sistemde roaming var denmesine rağmen sallıyorum 4/5 çekim kuvveti varken 1 metre ötesindeki AP ye bağlanmıyor 4/5 kuvvetindeki sinyale bağlanmaya devam ediyor. Sistemde dahili exchange ve folder redirection gibi network yorucu unsurlar olduğundan bu önemli.

3. Hotspot sistemleri ile kusursuz uyum. Çok geniş bir cümle oldu 🙂 Bilinen hotspot sistemleri ile uyum diyelim. Zira hotspot sistemini de birlikte değiştirmeyi düşünüyoruz.

Kafamızdaki sorulardan biri de, indoor olarak lanse edilen modellerin bu metal yoğunluğunda nasıl bir verime ulaşacakları. Test drive kesin çözüm tabiki, lakin benzer fiziki yapıda tecrübe eden arkadaşların yorumları çok önemli.

Gönül motorola dese de hem fiyat hem Türkiye'de zayıf olmasından sebep uzak kalıyor.

Son olarak çok çok uçuk olmadıktan sonra fiyat konusuna pek takılacağımızı zannetmiyorum.

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 23/09/2021 11:17

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Olması gerekenleri zaten geçmiş konulara bakıp düşünmüş, yazmışsınız.
Rooming kurumsal sınıfta özel bir şey değil artık taban bir yetenek denebilir. Rooming, laptop konusunda sadece şunu ekleyebilirim. Siz kaynağı ne kadar iyi yaparsanız yapın alıcı cihazın becerisi de önemli burda destekten bahsetmiyorum işletimden bahsediyorum. Bir çok ucuz sınıf laptop üzerinde kaliteli wifi nic card'lar bulunmuyor. Hakeza windows gerçeği de var driver ve yapılandırma önemli örneğin son 2 yılda mic. bir çok defa wifi nic'leri etkileyen çok sonradan düzeltme yayınladığı update hataları yaptı. Ör şöyle mukayeselendirilebilir aynı noktada iphone ve sadece iyi seviye android cihazlarla denediğinizde rooming sihhatli görünüyorsa AP kaynağınız iyi görünüyordur. 
Hakeza işin detay tekniği ve biliminde rooming'i de etkileyen ortam sinyal gürültüsü gerçeği vardır. Bunlar wifi mouse'larla bile etkilenen bir yapı. 
Platformunuz sizin durumunuzda indoor olmak zorunda.
Metal kafes alanda çoklu antenler içermeliler ancak bu yüksek bandw. geri dönüşü olarak algılanmamalı o alıcı cihaz desteği ile de ilgili, üreticilerin ürün konumlandırmaları böyle genelde.
Belirttiğiniz kurumsal markalara asıl işi bu olan unifi, ruckus gibi'leri de ekleyebilirsiniz. Ve dist. den yerinde ölçüm, destek için bayi isteyebilirsiniz.
Belirleme için yerinde ölçüm yapmak zorundasınız göz kararı olamıyor sanayi ortamlarında yoksa ileride iyi düşünülmüş yapının akamete uğradığına şahitlik olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/09/2021 13:00

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Gönderen: @mehmetkocakaya

Test drive kesin çözüm tabiki, lakin benzer fiziki yapıda tecrübe eden arkadaşların yorumları çok önemli.

Her zamanki gibi @ibrahimyildiz yine benden önce davranmış. Kendisine teşekkür ediyoruz, teşekkürler @ibrahimyildiz 🙂

Forumdan alacağınız hiçbir tavsiye (kullanım anlamında) bağlayıcı olamaz. Ben metal üretimi yapan bir firmada 60 AP yi hem üretim sahası hem ofisler olmak üzere (firma çevresi dahil) Aruba ile sorunsuz kullanıyorum. Ölçüm yaptık, projelendirdik ve 3 adet fazladan AP aldık. Aksayan noktalar olduğunda ise hemen ilave ap ile destekledik. Ancak bu durum Aruba alın rahat edin anlamına gelmez. İbrahim'in söylediği çok önemli bir nokta var. Bende farklı şekilde örnekleyeyim. Sizin AP'leriniz avazı çıktığı kadar bağırıyor olabilir ama istemcilerinizin kulakları iyi duymuyorsa bunun bir anlamı olmuyor. Kablosuz bağlantı Controllerdan istemciye kadar her noktada denetlenmeli ve üst sınıf donanımlar, aparatlar, bağlantılar, kullanılmalıdır. Aksi takdirde sistemde cisco vardı söktük aruba yaptık rahatladık diyecek bir bilgi sistemleri yöneticisi olduğunu sanmıyorum. Aldığınız ürünün destek konusuna dikkat edin. Türkiye'de desteği güçlü bir marka ve çözüm ortağı ile ilerleyin sorun çıkmayacaktır.

Gönderildi : 23/09/2021 14:50

Paylaş: