Forum

Bilgisayar 169 lu i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Bilgisayar 169 lu ip sıkıntısı.

10 Yazılar
4 Üyeler
1 Likes
730 Görüntüleme
(@eoudoxias)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhabalar öncelikle. 

Şirkette bir bilgisayar var şirket wifisine baglandığında 169 lu ip alıyor. Ama başka ağa bağlanınca direk bağlanıyor bir problem yok.

Ilgili yerde bu pc dışında 2 adet daha pc ve 4 adet el terminali var. Bunlar çok rahat bir şekilde bağlanıyor şirket wifisine. 

İlgili yerde hp aruba 635 access point kullanılmakta. Firewall olarak zywall usg flex 200 kullanılmakta. 

Dhcp havuzu dolu değil. Aruba 635 lerde herhangi bir kısıtlama yok. Tüm kısıtlamalar firewall üzerinde. Switch olarakta huawei switch var. Yönetilemez switch.

Denediklerime gelince;

Wifi adaptörü devre dışı bıraktım, kaldırıp yeniden kurdum. Network ayarlarını sıfırladım,  switch yeniden başlattım,  apleri yeniden başlattım.

Ama sorun çözülmüyor.

Neden yapar bunu acaba? 

Gönderildi : 24/11/2023 18:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4302
Co-Helper

O dediğiniz ip alamadığı, bağlanamadığı anlamına gelir. Nadir de olsa eski nic'lerde güncel wifi güvenlik standartları karşılanamadığında bu olabilir. Win.dan nic device config'ini inceleyin. Şifresiz yada security türü farklı başka SSID oluşturduğunuzda bağlanıyor mu deneyin. Güncellik ile ilgili sorunlarda nic'in değişimi gerekli.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/11/2023 20:15

(@eoudoxias)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba İbrahim bey, 

Telefondan hotspot yapınca bağlanıyor. Şirket wifisi de telefon wifisinin de  şifreleme politikası aynı wpa2/personel şeklinde.

Ki aynı laptop bugün öğlene kadar şirket wifisine baglanabiliyordu.

Gönderildi : 24/11/2023 22:12

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

O zaman kontrollerinizi çeşitlendirin win update, drv güncellemesine odaklanın. Reservation varsa silip deneyin, benzer mac var mı deneyin. Sistemde sorun varsa uğraşmayın baştan kurun öncelikle client da mac değiştirip deneyebilirsiniz de.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/11/2023 22:28

(@eoudoxias)
Active Member
Konu başlatıcı

Yeni konu açmadan buradan yazayım.

Konu daha genele yayıldı şoyleki

Şirkette 4 lokasyon var. 

Bu lokasyonlarin hepsi 1 lokasyonda toplanıyor. Diğer 3 lokasyonun bir tanesi ipsec vpn ile geliyor diğer 2 tanesi eso-es netin noktadan noktaya İnterneti ile geliyor.

Dhcp server firewall üzerinde. 

Ipsec ve merkezde sıkıntı yok. Bunlar normal ip alıyor.

Eso es in noktadan noktaya gelen İnternetlerindeki hiç bir cihaz ip alamıyor. 169 a düşüyor.  Statik ip si olan cihazlar var merkezden onlara da ping atamıyorum. 

Yapi şu şekilde bu 2 yerde

Esoes omurga(backbone)->esoes kenar switch(sahada)->Esoes in switchi (sirkete koydugu, planet) -> huawei yönetilebilir switch (bizim) -> acces point -> windows client şeklinde.

Huawei switch üzerinde hiç bir ayar yok. Geleni gonder mantığında çalışıyor. 

Sorun kimde onu bile tespit edemedik sagolasica esoes yüzünden. 

2 gündür bu sıkıntıyı aşmaya çalışıyoruz. Kafam durdu artık.

Gönderildi : 29/11/2023 00:23

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Merhaba;

Bu yapı için forum üzerinden gelecek yönlendirmeler ile çözüme gitmeniz olası değil. 169 ip adresi bir sıkıntının değil, networke bağlanan cihazın bağlandığı ağda bir DHCP servisi bulamadığının göstergesidir. Bu kapsamda uçtan uca, aradaki servis sağlayıcı ekiplerin de desteği ile birlikte kontrol yapılması gerekir. Uzman desteği almanızı tavsiye edeceğim. 

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 29/11/2023 01:34

(@eoudoxias)
Active Member
Konu başlatıcı

Servis sağlayıcısı ile birlikte kontrol yapıldı.

Kendi switchlerinde 2 uca da laptop bağlanıp bağlanıp statik ip adresi verildi. 

Benim laptopum karşıdaki bilgisayara hiç bir şekilde ping atmadı. Başka laptop ping attı. 

Ben anlamadım bu işi artık kafam durdu gerçekten. 

Gönderildi : 01/12/2023 00:22

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Anlattığınız yapı karmaşık ve çok etkenli bir yapı, adım adım ilerlemeden buraya birim bazlı dönüşler sağlamadan forumlardan o sorunu çözemezsiniz. Afaki ne yazsak boş açıkçası muhtemel noktadan noktaya dediğiniz şey MPLS ise ondaki paket geçirgenliğiyle ilgili olabilir yada o devreye bağlı cihazlar kaynaklı olabilir. Konuya başladığınız nokta ile arada belirttikleriniz çok alakasız gelişti. Kısaca network de eleme usulü uygulanması lazım.

Gönderildi : 01/12/2023 01:30

(@MustafaDemiroz)
Gönderiler: 217
Reputable Member

P2p baglantinda sorun oldugu asikar, p2p layer 2 calisir bu acidan bu lokasyonda fw yok demekki. Bu durumdada senlik bisi yok ispnim cozmesi gerekli.

Gönderildi : 03/12/2023 03:22

(@eoudoxias)
Active Member
Konu başlatıcı

Bugün şunu denedim. Bizim ve isp nin switchdeki tüm kabloları çıkardım. Sistemi restart ettim. Karşı lokasyonda hiç bir değişiklik yapmadım. 

Sadece benim pcmin ve ilgili lokasyona giden lan kablolarını takip bilgisayarıma statik ip verdim.

Yine erisemedim. Bilgisayarımin mac adresi değiştirdim ve oradaki bizim switche eristim hatta arkadaki statik ipsi olan cihazlara da eristim. 

Dediğiniz gibi sorun %99 isp de. Yarın vlan değişimi talep edeceğim. İnşallah zorluk çıkarmazlar.

Gönderildi : 03/12/2023 20:44

Paylaş: