Forum

Fiber Optik Kablo H...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Fiber Optik Kablo Hk.

7 Yazılar
5 Üyeler
1 Likes
295 Görüntüleme
(@utkucol)
Gönderiler: 154
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar.Single mode ve multi mode fiberi aynı switcde kullanabilirmiyiz.Kullandığımızda veri aktarım hızında kayıp olurmu.Mesafeler arası yaklaşık 700 metre.Bu arada multi mode arasında 10 gbit hız transferi yapabilir miyim ?.Teşekkürler.

Gönderildi : 21/11/2023 18:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, teknik olarak evet kullanabilirsiniz ancak bazı noktalara dikkat etmeniz gerekli.

Kullanmayı düşündüğünüz switchin hem single mode hem de multi mode optik modülleri destekleyip desteklemediğini kontrol etmelisiniz, ayrıca kullanmayı düşündüğünüz fiber kabloların ve optik modüllerin uyumlu standartlara sahip olması önemlidir, misal her iki tür de aynı bağlantı standardına (SC, LC, vb.) sahip olmalıdır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/11/2023 18:06

(@utkucol)
Gönderiler: 154
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkür ederim Hakan bey.Multi mode kablo da 10 GBit hızın da veri iletimi sağlayabilir mi ? Bir tanıdığım Multi mode da 10 Gbit hız transfer edemezsin  maximum 1 Gbit transfer edebilirsin dedi.Boyle bir bilgi bulamadım ama sizlerden Bilgi almak istedim.

Gönderildi : 21/11/2023 20:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, 10gig veya 40Gig kullanabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/11/2023 22:25

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Kısmen doğru söylemiş MM da ucuz gbic, kablolarla 10G olmaz lazer based olması gerekli dolayısıyla iş switch ve satış envanterindeki gbic modüllerinde de bitiyor. Tabloya bakmak lazım sanırım MM da 700m'e 10G olmaz uzun mesafe bandw. için SM gerekli.

Bunları sormak yerine ilgili üretici ve tablolu makale sitelerinden bakmanız daha doğru olur herşey yazar wikip dahi mevcut sürekli bu işi yapmıyorsanız ki forumlarda pek olmaz catalogları akılda tutmak pek mümkün değil bizde lazım olduğunda bulup bakıyoruz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/11/2023 00:14

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Günaydın;

Bende arkadaşlara küçük bir ekleme yapayım. @ibrahimyildiz dediği gibi iş kablodan ziyade kullandığınız donanım tarafında belirleniyor ancak fiber çapları da bu noktada rol oynuyor. Örnek olması açısından Juniper SFP modüllerinin datasheetini paylaşıyorum. Göreceğiniz üzere fiber çapı, modül tipine göre desteklenen mesafeler değişiyor. Kablo birim fiyatı olarak SM ve MM arasında çok fark oluşmaz ancak SFP yatırım maliyetleri ciddi anlamda değişir. Yatırım yapmadan önce switch üreticiniz ile görüşüp @hakanuzuner hocamın söylediği gibi envanterinizin hangi desteği sağlayacağını tespit ettikten sonra bu envantere göre kablo seçimi yapın. Donanım tarafında başka bir örnek vermek gerekirse, üzerinde fiziksel 4 SFP portu bulunabilir ancak sisteminiz yazılımsal olarak aynı anda sadece 2 adet SM destekliyor olabilir. Kısacası fiziken varlığı her portun istediğiniz şekilde çalışacağı anlamına gelmez. Ürünlerinizin datasheetleri bu noktada yönlendirici olacaktır.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 22/11/2023 09:08

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Aşağıdaki makale size bazı noktalarda yardım sağlayacaktır.

https://www.cozumpark.com/sistem-odas-kurulumu-ve-network-dizayn-na-dair-saha-g-zlemler/

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/11/2023 14:17

Paylaş: