Forum

HPE OfficeConnect S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] HPE OfficeConnect Switch 1820 48G J9981A Trunk

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
525 Görüntüleme
(@MetinYILDIRIM)
Gönderiler: 77
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Fortigate 80F internal altında vlan id 10 vlan oluşturuldu ve dhcp yapıladırması yapıldı.

fortigate 'in internal portu hp 1820 1. switchin 1 nolu portuna giriyor. amacım 2. aynı model switche trunk yapmak ve internal networkü ve vlan 10 u 2. switche taşımak.

Daha önce deneyimleyen yardımcı olabilirse sevinirim.

Gönderildi : 14/06/2023 15:44

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4305
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/hpe-officeconnect-1920s-switch-kurulum-ve-temel-vlan-ayarlari/

https://www.cozumpark.com/community/hp_networking-36/fortigate-vlan-hpv1910-switch-vlan-tasinmasi/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/06/2023 21:12

(@MetinYILDIRIM)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İbrahim hocam,

Hali hazırda firewall un 1. internal portundan hp 1820 'nin 1 nci portuna bağlantı ve 48. portuna vlan ataması yapıldı. 48 nolu porta taktığımda vlan 10 id sinde yapıladırdığım 10.10.20.0 bloğundan ip alıyor. Diğer switch portlarına taktığımda internal 192.168.0.0 bloğundan ip alıyor sıkıntı yok.

Yukarıdaki makaleleri incelemeiştim, onlar bu konu ile alakalı.

Benim amacım 1.switchden 2.switche uplink yapıp bu 1.switch deki vlanı 2.switche taşımak istiyorum.

Gönderildi : 16/06/2023 08:54

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4305
Co-Helper

Onlar ve daha fazlası konuda cvp var zaten.

ChatGPT

Anladığım kadarıyla, mevcut yapıda bir firewall ve bir HP 1820 switchi bulunuyor. Firewall'un iç bağlantı noktasından HP 1820 switchinin 1. portuna bağlantı ve 48. portuna VLAN ataması yapılmış durumda. 48. port VLAN 10 ID'siyle yapılandırıldı ve 10.10.20.0 IP bloğundan IP alıyor. Diğer switch portları, firewall'un iç ağının olduğu 192.168.0.0 IP bloğundan IP alıyor.

Amacınız, birinci switch ile ikinci switch arasında bir uplink oluşturmak ve birinci switch'teki VLAN'ı ikinci switch'e aktarmaktır.

Bu amaçla yapmanız gereken adımlar aşağıdaki gibi olabilir:

1. İkinci switchte uygun bir portu VLAN 10'a atayın veya yeni bir VLAN oluşturun ve bu VLAN'ı VLAN 10 olarak yapılandırın.
2. Birinci switchin VLAN 10'a ait portunu ve ikinci switchin VLAN 10 portunu birbirine fiziksel olarak bağlayın.
3. Bu fiziksel bağlantıyı trunk port olarak yapılandırmanız gerekebilir. Trunk port, birden fazla VLAN trafiğini taşıyan bir porttur. İki switch arasındaki bağlantıyı trunk port olarak yapılandırmak, VLAN trafiğinin ikinci switch'e geçmesini sağlar.
4. Trunk port üzerindeki VLAN trafiği, firewall üzerindeki VLAN yapılandırmasına göre yönlendirilmelidir. Firewall'da, VLAN 10'a ait IP bloğunu yönlendirmek için gerekli ayarları yapmanız gerekebilir.

Bu adımları takip ederek, birinci switch'teki VLAN'ı ikinci switch'e aktarabilir ve ikinci switch'teki cihazlar VLAN 10'daki IP bloğundan IP alabilir. Bu sayede iki switch arasında bir uplink oluşturmuş olursunuz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/06/2023 15:32

(@MetinYILDIRIM)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İbrahim hocam,

Cümleyi yanlış yazmışım kusura bakmayın,

Benim amacım 1.switchden 2.switche uplink yapıp bu 1.switch deki vlanı ve iç ağı 2.switche taşımak istiyorum. yani 2. switch de 1 port vlan 10 diğerleri iç network olsun. Sizin dediğinize göre sadece vlanı 2. switche taşıyor doğru mudur?

Teşekkürler

Gönderildi : 16/06/2023 16:03

Paylaş: