Forum

Network Cihazlarını...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network Cihazlarını Yönetmek İçin Tools Önerisi

6 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
496 Görüntüleme
(@huseyinbaduk)
Gönderiler: 116
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Çözümpark Ailesi,

Ağımızda inbound/outbound bağlantıyı izlemek için monitoring olarak Cacti kullanıyoruz.. Yalnız ağı yönetmek istediğimizde veya daha detaylı bilgilere erişmek istediğimizde her switch'e ssh ile bağlantı yapıyoruz.. Acaba cihazların(switch,ap) daha basit bir şekilde bilgilerine erişmeye veya yönetmeye yarayan bir program var mı? 

Teşekkürler

Gönderildi : 11/02/2018 22:29

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

ap/switch vb. çözümleri tek noktadan yönetmek ve izlemek için zaten controller'ları mevcut.

controller çözümlerini incelemenizi öneririm.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/02/2018 03:02

(@gokhantatar)
Gönderiler: 193
Estimable Member

Ağımızda inbound/outbound bağlantıyı izlemek için monitoring olarak Cacti kullanıyoruz.. Yalnız ağı yönetmek istediğimizde veya daha detaylı bilgilere erişmek istediğimizde her switch'e ssh ile bağlantı yapıyoruz.. Acaba cihazların(switch,ap) daha basit bir şekilde bilgilerine erişmeye veya yönetmeye yarayan bir program var mı? 

Teşekkürler

Merhaba,

Ağ tabanlı tüm aktif ağ cihazlarınızı SNMP/Telnet/SSH protokollerinden biri veya bir kaçı ile detaylı yönetmek için cihazlarınızın marka modeli önemli.

Üreticilerin kendi yazılımları ile tam otomatize yönetme şansınız var.

Örnek Cisco ağırlıklı ise yapınız, Cisco Prime ile tüm cihazlarınızın, yazılım güncelleme, konfigürasyon aktarımı, cihaz durumu inceleme, bant genişliği, cihaz ram /işlemci durumu vb. bir çok konu başlığını hem yönetim, hemde inceleyebilirsiniz.

HP ağırlıklı ise, IMC v7 ile yukarıdakilerin aynısını yapabilirsiniz.

Marka anlamında çok çeşitlilik var ise, Solarwinds yazılımının, bir kaç modülünü kullanarak yönetebilirsiniz.

Selamlar.

Gönderildi : 12/02/2018 03:32

(@AydinOnmez)
Gönderiler: 57
Trusted Member

PRTG kullanmıştım kolay bir arayüzü var , 1 ay deneme sürümünü kullanıp deneyebilirsiniz. 

Gönderildi : 12/02/2018 04:23

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Teşekkürler

İstediğiniz merkezi yapıyı kurmak için SNMP yada TR069 gibi sistemler kullanılıyor. Switch cihazlarınızda SNMP varsa gözetim kısmını cacti üzerinden yapabilirsiniz. Yönetim yada ARP, IP address list gibi dataları almak içinde yukarıdaki iki protokol geçerli. İş bu durumda kullandığınız markanın özel bir çözümü yok ise switchlerde istediğiniz dataları almak yada göndermek için bir scrip ( telnet üzzerinden çaışan sizin tarafınızdan yazılmış scripler ) sunucu oluşturup standart döngülerinizi buradan çalıştırabilirsiniz.

Farklı markaların frklı çözümleri var elbette, DraYtek markasıda bunlardan birisi DrayTek router, AP, Switch kullandığınızda tüm yönetimi Router üzerinden yapabildiğiniz gibi switch ve AP gibi DrayTek cihazlarınıda yine router üzerinden anlık yada geriye dönük olarak izleyebiliyorsunuz.

Gönderildi : 12/02/2018 11:53

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Manageengine Opmanager

Gönderildi : 12/02/2018 13:17

Paylaş: