Forum

Yerel ağ bağlantı h...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yerel ağ bağlantı hızı

14 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
6,748 Görüntüleme
(@Servetdaglioglu)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

hayırlı akşamlar.

forumu baya arastrdım ama emin olamadım.yardımınıza ihtiyacım var.

cafeciyim 27 pc var 1 adet airties 5650 modem ve  2 adet tplink 16 portlu gigabit swich mevcut pc ler ise gigabit ethernet desteklemektedir.her swiche modemden ayrı kablolar gidiyor ve pclere dagıtıyor. Kablolar ise cat6 dır.cafem 70 m2 alan içerisinde

sorunum şu : pclerde yerel ağ baglantı hızı swiche yakın pclerde 1 gigabit olarak bağlanmaktadır uzak olan pclerde ise 100 mbps olarak gözükmektedir.kablo renk sıralaması olsun. Metal jacklar olsun hepsini denedim. Bazı pcler ise gigabit olarak bağlanıyor yeniden başlatınca 100 mbps olarak düşüyor(uzak pcler).daha 1 hafta önce sıfırdan topladıgım pcdede aynı durum var.bu pcde swiche uzak. uzak derken 10 yada 12 metre 

kablolarda katlanma yada kırılma vardır die düşünüyorum hepsi kanal içerisinde ayak altındada değil.

Buradaki sorunu nasıl düzeltebilirim ?stabil olarak nasıl gigabit bağlantı sağlarım? Teşekkürler

Gönderildi : 31/12/2017 22:40

Murat DEMİRBAĞ
(@muratdemirbag)
Gönderiler: 113
Estimable Member

Merhaba,

100 mbps ile bağlanan Bilgisayarlardan birine direkt switchten kablo çekerek test yapabilirsiniz. Test sonucuna göre sorunun kablolama yapısından mı ya da switchten mi kaynaklandığını görebilirsiniz. Ayrıca kablo kanallarının içerisinde yüksek voltajlı enerji kabloları var mı?

Gönderildi : 01/01/2018 17:39

(@gokhantatar)
Gönderiler: 193
Estimable Member

hayırlı akşamlar.

cafeciyim 27 pc var 1 adet airties 5650 modem ve  2 adet tplink 16 portlu gigabit swich mevcut pc ler ise gigabit ethernet desteklemektedir.her swiche modemden ayrı kablolar gidiyor ve pclere dagıtıyor. Kablolar ise cat6 dır.cafem 70 m2 alan içerisinde

sorunum şu : pclerde yerel ağ baglantı hızı swiche yakın pclerde 1 gigabit olarak bağlanmaktadır uzak olan pclerde ise 100 mbps olarak gözükmektedir.kablo renk sıralaması olsun. Metal jacklar olsun hepsini denedim. Bazı pcler ise gigabit olarak bağlanıyor yeniden başlatınca 100 mbps olarak düşüyor(uzak pcler).daha 1 hafta önce sıfırdan topladıgım pcdede aynı durum var.bu pcde swiche uzak. uzak derken 10 yada 12 metre 

kablolarda katlanma yada kırılma vardır die düşünüyorum hepsi kanal içerisinde ayak altındada değil.

Buradaki sorunu nasıl düzeltebilirim ?stabil olarak nasıl gigabit bağlantı sağlarım? Teşekkürler

Merhaba,

Kablolamada sıkıntı olmadığından eminsiniz, switch ve pc portlarınında 1000Mbit desteklediğinden eminsiniz.

Geriye PC'lerinizin ethernet kart hızlarını Auto-Mode'dan çıkartıp Manuel 1000Mbit seçmeniz. (1.000Mbit),

Bilgisayarınız- Yönet- Aygıt Yöneticisi- Ağ adaptörü- Kablolu Ağ adaptörüne çift tıkladığınızda- Açılan pencerede Gelişimiş Seçeneğiniz seçip- Hız ve Duplex kısmından manuel-1.000Mbit seçebilirsiniz.

Switch tarafında da portlarınızın durumunu Auto-Mode'dan çıkartıp, Manuel olarak 1.000 Mbit seçiniz. Switch arayüzüne bağlandığınızda PC ağ adaptöründe yaptığınız gibi gerçekleştirebilirsiniz.

Bunların ardından problem devam ediyorsa, switch firmware'ini kontrol edin. Güncelleme gerekebilir. 

Diyelim ki hepsi tamam, güncellemeden sonra da devam ediyor, ürünü değiştirme talebin de bulunun.

Gönderildi : 02/01/2018 01:24

(@Anonim)
Gönderiler: 0

soruyu ben acmadım ama neden auto-mode dan 1000 mbit sectiriyorsunuz. pc de cekince fiziksel switch dede cekmek şartmı ? bunu neden sordum bir yerde sanal makinaların hep 1000 mbit elle yapıldığını gördüm ve sordum ama neden sorusuna cevap alamamıştım. aydınlatırsan cok sevinirim hocam. merak ettiğim bir konu . tesekkurler.

Gönderildi : 02/01/2018 02:05

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

benzer sorunu uzun zaman önce bir projede yaşamış ve sorun network kablolamada tespit edilmişti.

öncelikle en uzun mesafeyi farklı bir kablo ile test etmenizi öneririm.

devamında switch ve ethernet kartları olarak devam edilebilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/01/2018 02:12

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

Bazı bilgisayarlarda cat5 kablo çekmiş olabilir misiniz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/01/2018 14:52

(@Servetdaglioglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

100 mbps ile bağlanan Bilgisayarlardan birine direkt switchten kablo çekerek test yapabilirsiniz. Test sonucuna göre sorunun kablolama yapısından mı ya da switchten mi kaynaklandığını görebilirsiniz. Ayrıca kablo kanallarının içerisinde yüksek voltajlı enerji kabloları var mı?

Kanalların içersinden her pc için ayrı ayrı elektrik kablosu geçmekte.su anda yeni bir kanallama yapıp ethernet kablolarınıda değiştirip buradan geçiricem.

Gönderildi : 02/01/2018 15:08

(@Servetdaglioglu)
Active Member
Konu başlatıcı

hayırlı akşamlar.

Merhaba,

Kablolamada sıkıntı olmadığından eminsiniz, switch ve pc portlarınında 1000Mbit desteklediğinden eminsiniz.

Geriye PC'lerinizin ethernet kart hızlarını Auto-Mode'dan çıkartıp Manuel 1000Mbit seçmeniz. (1.000Mbit),

Bilgisayarınız- Yönet- Aygıt Yöneticisi- Ağ adaptörü- Kablolu Ağ adaptörüne çift tıkladığınızda- Açılan pencerede Gelişimiş Seçeneğiniz seçip- Hız ve Duplex kısmından manuel-1.000Mbit seçebilirsiniz.

Switch tarafında da portlarınızın durumunu Auto-Mode'dan çıkartıp, Manuel olarak 1.000 Mbit seçiniz. Switch arayüzüne bağlandığınızda PC ağ adaptöründe yaptığınız gibi gerçekleştirebilirsiniz.

Bunların ardından problem devam ediyorsa, switch firmware'ini kontrol edin. Güncelleme gerekebilir. 

Diyelim ki hepsi tamam, güncellemeden sonra da devam ediyor, ürünü değiştirme talebin de bulunun.

Merhaba

Hız ve ikili kısmından 1.0 gb secincede sorunum aynı şekilde devam etmekte.

kullandığım switch tp link TL-SG1016D gigabit swich ve arayüzüne bildigim kadarıyla bağlanılmıyor.firmware almıyor.

geriye kalan tek ihtimal kabloların uzak masalara giderken ezilme yada kırılma yaptıgını düşünüyorum.başka bir ihtimal kalmadı 15 pc için yeniden kablolama yapıcam.

teşekkürler

Gönderildi : 02/01/2018 15:44

(@Servetdaglioglu)
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba,

benzer sorunu uzun zaman önce bir projede yaşamış ve sorun network kablolamada tespit edilmişti.

merhaba cat6 kullandıgım için cafemde 70 m2 oldugundan dolayı pek ihtimal vermemiştim sonucta cat 6 lar bildigim kadarıyla 100 metre destekliyordu

ama sizin tecrubenizden faydalanıp kabloları değiştirmek gerek diye düşünüyorum.

teşekkürler.

Gönderildi : 02/01/2018 15:47

(@Servetdaglioglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Merhaba

pclerin hepsinde cat6 kullandım swichten pclerden eminim.

Garip olan 1 swiche 14 pc bağlı bu pclerden sıra ile 1-2-3-4-5-6-7-8 nolu masalara gigabit bağlantı geliyor kalan 6 pc 100 mbit ile bağlanıyor

son olarak sormak istedigim cat 6 kablo alırken dikkat etmem gereken nedir aynı sorunu yaşamamak için

teşekkürler

Gönderildi : 02/01/2018 15:54

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Merhaba

Garip olan 1 swiche 14 pc bağlı bu pclerden sıra ile 1-2-3-4-5-6-7-8 nolu masalara gigabit bağlantı geliyor kalan 6 pc 100 mbit ile bağlanıyor

son olarak sormak istedigim cat 6 kablo alırken dikkat etmem gereken nedir aynı sorunu yaşamamak için

teşekkürler

Üzerinde yazıyorsa MHZ hızına bakın, CAT6 için 250Mhz CAT6a için 500Mhz olmalıdır. Bir kablonun mimarisinde kullanılan alaşım onun kaç MHZ taşıyabileceğini belirler buda alaşım kalitesidir. Bu kablonun CAT standardına göre UTP kabloya çevrilirken zırhlanması ve çevresel etkilerden etkilenmemesi ise CAT standartlarını belirler. Yani alaşım kalitesi iyi olan bir kablo düzğün zırhlanmamış ise 500MHZ taşıyamaz diğer kabloların ısısı ve üzerinden geçen datadan etkilenir. RJ45 jakının kalitesi ise kabloda taşınan verinin doğru şekilde ethernet adaptörlerinine aktarılmasına yardımcı olur bu nedenle onun kaliteside önemlidir.

Kablo kutusunda yazan bilgiler dışında aslında pek güvenebileceğiniz birşey yok, diğer kalan tüm sistem gerçek zamanlı testtir. Ayrıca elektirik kablolarının data kablolarını etkiledğini unutmayın.

Son not olarak UTP yerine STP kablo kullanabilirsiniz. STP kablo yapıp zırhlayan firma salak gibi dandik alaşım kullanıp kabloyu rezil etmez. Ama bana sorun daha çok switchlerde gibi geldi :).

Gönderildi : 03/01/2018 12:10

(@Servetdaglioglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Merhaba

teşekkürler

Üzerinde yazıyorsa MHZ hızına bakın, CAT6 için 250Mhz CAT6a için 500Mhz olmalıdır. Bir kablonun mimarisinde kullanılan alaşım onun kaç MHZ taşıyabileceğini belirler buda alaşım kalitesidir. Bu kablonun CAT standardına göre UTP kabloya çevrilirken zırhlanması ve çevresel etkilerden etkilenmemesi ise CAT standartlarını belirler. Yani alaşım kalitesi iyi olan bir kablo düzğün zırhlanmamış ise 500MHZ taşıyamaz diğer kabloların ısısı ve üzerinden geçen datadan etkilenir. RJ45 jakının kalitesi ise kabloda taşınan verinin doğru şekilde ethernet adaptörlerinine aktarılmasına yardımcı olur bu nedenle onun kaliteside önemlidir.

Kablo kutusunda yazan bilgiler dışında aslında pek güvenebileceğiniz birşey yok, diğer kalan tüm sistem gerçek zamanlı testtir. Ayrıca elektirik kablolarının data kablolarını etkiledğini unutmayın.

Son not olarak UTP yerine STP kablo kullanabilirsiniz. STP kablo yapıp zırhlayan firma salak gibi dandik alaşım kullanıp kabloyu rezil etmez. Ama bana sorun daha çok switchlerde gibi geldi :).

Bugun farklı bir cat6 kablo ile en uzak mesafedeki masaya bağladım yaklaşık olarak 15 metre kablo ile sonuc yine 100 mb .yine aynı uzunlukta yakın pclere taktım yine 100 mb

daha sonra kabloyu kısaltıp yakın pclere taktım 1.0 gb gördü. kafam sulandı artık 🙂

Gönderildi : 03/01/2018 17:18

(@Servetdaglioglu)
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba,

önerebileceğiniz bir kablo varmı ? 

Gönderildi : 03/01/2018 18:54

(@CemalTaner)
Gönderiler: 80
Trusted Member

HES ve Legrand iyidir. 

Gönderildi : 03/01/2018 19:18

Paylaş: