Forum

yeni takstığım serv...

Bildirimler
Hepsini Temizle

yeni takstığım server'ın network hızı çok yavaş

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,244 Görüntüleme
(@orkununal)
Gönderiler: 44
Trusted Member
Konu başlatıcı

selam ustalar,

elimde kullanılmayan hp ml150g6 server vardı. raid 1 yapılı sas diskli server 2003 yüklü, 3 adet sata 2tb hdd takıp raid0 yapılandırması yapıp sisteme dahil ettim. amacım bu server'ı backup amaclı kullanmak. backup dan amacım sistem yedeği almak değil, bir  kaç kullnıcının offis belgelerinin yedeğini almak, program ve sürücü dosyalarını tutmak vs. gibi.

sorunuma gelince gigabit bağlantı yapmama rağmen dosya kopyalama hızı 500kb/s ile 2mb/s değişiyor ve bu hızın üstüne çıkmıyor. normalde bu hızı en az 30mb/s görmem gerekiyor. kabloları kontrol ettim değiştirdim, server da bağlantı hızı 1gigabit görünüyor. 1g lik swich e bağlı. diğer server larda hız sorunu yaşamıyorum. yapımızda AD var ve server'ı ad ye dahil ettim. güvenlik duvarı kapalı, sorun neyden kaynaklanıyor olabilir? sata raid yapısından kaynaklı olabilirmi? yoksa biostan network kartı ile ilgili bir ayar mı yapmam lazım. 

şimdiden teşekkür ederim. 

Gönderildi : 02/01/2018 14:02

(@cenkercetin)
Gönderiler: 400
Illustrious Member Yönetici

Selamlar,

Öncelikli olarak disk hızlarınızı(performansı) ölçmek doğru olacaktır. Söylediğiniz senaryoda network tarafında diğer sunucularda hız problemi yoksa switch tarafında port hızlarını kontrol edebilirsiniz. konfigurasyonları kontrolden sonra sonuçları yazarsanız ona göre sırayla ilerleyebiliriz.

Kontrol etmeniz gerekenler;

-Disk hızları (CrystalDiskMark)

-Network ayarları

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 02/01/2018 14:21

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Eğer network tarafında bir sorun olduğunu düşünmüyorsanız (kablolama,ağ ayarları,switch) test olarak serverı cross bağlantı yapıp dosya kopyalama hızına bakabilirsiniz böylelikle sorunun kaynağını daha net anlayabilirsiniz.

Gönderildi : 02/01/2018 14:48

(@orkununal)
Trusted Member
Konu başlatıcı

cenker ve erdem bey, iki tavsiyeyi de uygulayıp sonucu bildireceğim.

Gönderildi : 02/01/2018 14:56

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

selam ustalar,

elimde kullanılmayan hp ml150g6 server vardı. raid 1 yapılı sas diskli server 2003 yüklü, 3 adet sata 2tb hdd takıp raid0 yapılandırması yapıp sisteme dahil ettim. amacım bu server'ı backup amaclı kullanmak. backup dan amacım sistem yedeği almak değil, bir  kaç kullnıcının offis belgelerinin yedeğini almak, program ve sürücü dosyalarını tutmak vs. gibi.

sorunuma gelince gigabit bağlantı yapmama rağmen dosya kopyalama hızı 500kb/s ile 2mb/s değişiyor ve bu hızın üstüne çıkmıyor. normalde bu hızı en az 30mb/s görmem gerekiyor. kabloları kontrol ettim değiştirdim, server da bağlantı hızı 1gigabit görünüyor. 1g lik swich e bağlı. diğer server larda hız sorunu yaşamıyorum. yapımızda AD var ve server'ı ad ye dahil ettim. güvenlik duvarı kapalı, sorun neyden kaynaklanıyor olabilir? sata raid yapısından kaynaklı olabilirmi? yoksa biostan network kartı ile ilgili bir ayar mı yapmam lazım. 

şimdiden teşekkür ederim. 

Firmayı kötülemek istemem ama, aynı marka model diski dahi alsanız üstünde HP yazmıyorsa diskler sunucularda performanssız çalışıyor ve bahsi geçen durumlar olabiliyor. Ne yazzıkki bazı markaların bu tür tutumları var. Örnek olması açısından x bir disk üreticisinin y versiyonu diskini piyasadan alır kullanırsanız bahsi geçen durumla karşılaşırsınız aynı x markasının y versiyonu ürününü bahsi geçen firmadan alıp kullanırsanız muhtemel doğru çalışacaktır ( sağlam giydirme politikası )

Gönderildi : 03/01/2018 12:02

(@orkununal)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ertan bey, çok haklısınız özellikle bu durum nas sunucularında çok sık yaşanıyor. Dün akşama kadar bu sorunla boğuşştum ve bir kaç tespitim oldu.

• diskleri single olarak taktığımda hiçbir sorun yaşamıyorum. transfer hızım 30-40mb/s civarında oluyor. 
  • diskleri bios dan raid yaptığımda hız 200-800kb/s oluyor
  • diskleri yazılımsal raid yaptığımda yine hız 200-800kb/s oluyor.

sorun galiba raid yapısından kaynaklanıyor. yanlız birşey dikkatimi çekti. raid yapısında dosya transferine başladığımda ilk 10 saniye 30-40mb/s hıza çıkıyor ve sonra sert bir düşüş yaşayıp 200kb/s kadar iniiyor birkaç sanıye sonra transfer hızı sıfır olup sonrasında 200-800kb/s bandında devam ediyor. bu durumu farklı dosya transferlerindede denedim (office, video, güncelleme paketleri vb.) hepsinde aynısını yaptı. sanki diskler bir süre sonra darboğaza giriıyor gibi geldi bana. sunucunun bütün sürücüleri güncel ve ayarları doğru. sorun tamamen raid ile alakalı gibi. şimdilik 3 diski single olarak kullanıyorum. baska bir tavsiyeniz var mı acaba. 

Gönderildi : 03/01/2018 14:47

(@orkununal)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bu arada diskler seagate 2tb, seri numaraları aynı ve hepsi sıfır harddisk.

Gönderildi : 03/01/2018 14:50

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Konuyu Hp ile görüşebildiniz mi sunucuya uyumlu diskleri aşağıda ki linkten inceleyebilirsiniz. 

https://support.hpe.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-c01711631

Gönderildi : 03/01/2018 16:06

Paylaş: