Forum

D-link Sistem hakkı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

D-link Sistem hakkında sorum var

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
501 Görüntüleme
(@UmutAydin)
Gönderiler: 13
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sistem Bilgilerim;

Unified Controller - DWC 2000 1 Adet
DWL-8610AP 43 Adet 

1)DWL-8610AP Accespoint'den bağlanıldığında 355 KB hızı geçemiyorum. Kabloyla bağlandığında iç ağda kabloyla bağlanıldığında 10MGBit Hızla çalışıyor ama accespointlere bağlandığımda hız çok düşüyor, Bunun sebepi ne olabilir. 

(WEP olmak zorunda APlerin iç ayarları çünkü el terminalleri bağlanıyor.)

2) DWL-8610AP AccesPoint 28DBIM yakınındaki var ken 68 DBIM aralığında bulunan accespoint'e atlıyor yakın olanında nasıl ayarlama yapıcam.

Bu iki sorum için sizlerden yardım bekliyorum.

http://prntscr.com/bkfu2w

Controller Ayarları:

http://prntscr.com/bkfu2w

http://prntscr.com/bkfuuu

http://prntscr.com/bkfv1w

Gönderildi : 24/06/2016 17:34

(@ZaferSEN)
Gönderiler: 213
Estimable Member

merhaba

el terminali hangi standartla çalışıyor, 802.11g mi 802.11n mi çalışıyor?

ap cihaz 355Kbps geçmiyor demişsiniz bunu hangi cihazla ölçtünüz,

AP üzerinde bu sırada kaç client daha vardı.

AP cihazları seçerken ve konumlandırırken ölçüm yaptırdınız mı?

AP cihazlarınızı interference eden başka yayınlar olabilir mi?

AP cihazların bulunduğu konumda fiziksel ortam koşulları nedir?

28DBIM yakındayken 68DBIM olana atlıyor demişsiniz controller roaming yapıyor olabilir, 28DBIM olan cihaz üzerinde kaç kullanıcı var, ne kadar trafik var, diğer cihaz da kaç kullanıcı var,

el terminalinin AP uzaklığı nedir, hangi standartlarla bağlanıyor, hangi protokolleri kullanıyor,

AP cihazlara laptop bağladığınızda ve sadece bir client yani siz bağlıyken de hızı düşükse bu durumda cihazı interference eden yayınlar olabilir, AP cihazların yayın yaptığı frekans bandıyla ilgili olabilir, 2.4 mü 5 Ghz mi, yayın yaptığı kanallar, yayın yaptığı standartlarla ilgili de olabilir, yani AP 802.11ac yayın yapıyorsa 802.11g veya n cihaz mı bağlıyorsunuz,

ayrıca kablosuz teknoloji halfdublex çalışır yani bir cihazla konuşurken diğer cihazları sıraya alır, bu cihaz da uzaktaysa (sinyali etkileyen diğer etkenler de varsa durum biraz daha kötü) bu durumda konuştuğu cihazla yavaş konuşacak ve diğer cihazları daha çok bekletecektir,

Gönderildi : 25/06/2016 12:17

(@UmutAydin)
Active Member
Konu başlatıcı

Zafer bey Merhaba;

el terminali hangi standartla çalışıyor, 802.11g mi 802.11n mi çalışıyor?

Cevap:802.11g olarak çalışıyor.

ap cihaz 355Kbps geçmiyor demişsiniz bunu hangi cihazla ölçtünüz

Cevap: Cihazla ölçmedim W10 da eternet değerlendirmesinde gözüküyor.

AP üzerinde bu sırada kaç client daha vardı

Cevap: Max 10 Adet el terminali bağlanıyor. sisteme bağla bir şey bağlanmıyor.

AP cihazları seçerken ve konumlandırırken ölçüm yaptırdınız mı?

Cevap: Evet ölçüm yapılarak koyuldu projenin 3 katıyını yüklüyorum. 

http://s5.dosya.tc/server2/apxjnq/3._Kat.pdf.html

AP cihazlarınızı interference eden başka yayınlar olabilir mi?

Cevap: Malesef interference edicek başka bir ağ yok çevrede ve sisteme bağlı.

AP cihazların bulunduğu konumda fiziksel ortam koşulları nedir?

Cevap: Lojistik depo Her koridor arasında AP var.

28DBIM yakındayken 68DBIM olana atlıyor demişsiniz controller roaming yapıyor olabilir, 28DBIM olan cihaz üzerinde kaç kullanıcı var, ne kadar trafik var, diğer cihaz da kaç kullanıcı var

Cevap: Birtek ben test için kendim bağlanıyorum sisteme şuan oda sağa sola atıyor. Yanıma koyduğum AP birakiyor içerdeki lokasyonda Ap geçiyor.

el terminalinin AP uzaklığı nedir, hangi standartlarla bağlanıyor, hangi protokolleri kullanıyor,

Cevap: 8 M yükseklik var 13 Metre genişlik her 2,5m Arada Bir Ap var. El terminalleri RDP yaprak Uzak sunuculara bağlanıyor.

AP cihazlara laptop bağladığınızda ve sadece bir client yani siz bağlıyken de hızı düşükse bu durumda cihazı interference eden yayınlar olabilir, AP cihazların yayın yaptığı frekans bandıyla ilgili olabilir, 2.4 mü 5 Ghz mi, yayın yaptığı kanallar, yayın yaptığı standartlarla ilgili de olabilir, yani AP 802.11ac yayın yapıyorsa 802.11g veya n cihaz mı bağlıyorsunuz,

Cevap: Dediğiniz gibi tek ben bağlıyken bile hat çok yavaş. AP'ler 802.11b / g yayın yapıyor ve terminallerde 802.11b / g olarak bağlanıyor.

Gönderildi : 26/06/2016 14:07

(@ZaferSEN)
Gönderiler: 213
Estimable Member

merhaba

aslında son 3 soruda yaklaşık bir tahmin çıkıyor,

8 metre tavan yüksekliği var, AP mesafeleri 2.5 metre yani şöyle düşünün AP aşağıda doğru şemsiye şeklinde yayın yapıyor, bu cihaz yayın yaparken diğer AP çalıştığında 2.5 metre de diğer cihazın yayınına giriyor, şemsiye şekillerinin içiçe geçtiğini düşünün,

bu durumdan dolayı 28DBIM yakınken 68DBIM olana atlıyor, yakın olduğunuz cihaza değil kanal farkından dolayı öteki cihaza bağlanıyor, muhtemelen 2.4Ghz bandında kanalları da birbirini interference ediyor.

2.4Ghz bandında 3 temiz kanal bulunuyor 1-6-11, sizin cihazlarınız yanyana değil, konumları nedeniyle içiçe bu nedenle birbirlerinin kanallarını interference ediyor.

yanyana olan 3 AP var diyelim, ilki 1. kanalda, ikincisi 3 kanalda, üçüncüsü 5. kanalda olsa birbirlerini etkiliyorlar demektir.

cihazların gücünü kısabilirsiniz ve birbirine yakın olan cihazların kanallarını manuel verirsiniz, yani yanyana olan cihazları 1-6-11, aşağıdaki resimde birbirini etkilemeyen kanallara ayarlayabilirsiniz.

matematikteki kümeler konusu gibi düşünün, kesişen kümelerinizi çözmeniz gerekiyor.2.4 kanal2.4 GHz coverage completeness

Gönderildi : 27/06/2016 12:11

(@UmutAydin)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba zafer bey,

Dediğinizi uygulayıp sonuçu yazıcam teşekkürler.

Gönderildi : 27/06/2016 15:52

(@UmutAydin)
Active Member
Konu başlatıcı

Zafer bey Tekrardan Merhaba,

Söylediğiniz şekilde acces pointleri birbirlerinden ayırdım hatta controller cihazını devre dışı bırakmama rağmen veri hızı halen çok yavaş ama 43 acces point devre dışı bırakıp  5 adet devreye aldığımda bulundu katta veri çok iyi çalışıyor. fakat kör noktalar artıyor bu yüzden her katta minimum 10 olması lazım 10 tane olduğundada veri yine yavaşlıyor. bir türlü çözüm üretemedim saygılarımla.

Gönderildi : 14/07/2016 16:01

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

dlink ile daha önce yaptığım projelerde firmware tarafında ciddi sorunlar yaşadık.

benzer olarak mak. 2 mbps geçmeyen bant genişliği sorunu yaşadık, yeni firmware ile yıllardır aynı yapı çalışmakta.

ap liste baktığımda, DWL-8610AP_A1A ve DWL-8610 modelleri var.

firmware için aşağıdaki ftp adresini kullanabilirsiniz.

ftp://ftp.dlink.ru/pub/Wireless/ 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/07/2016 16:42

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

AP leri aynı hizada değilde farklı yerlere konumlandırsanız. Örneğin 1.nci koridorda sağ başa, 2.nci koridorda sol başa yakın yerlere. 3. kat planınıza göre AP leriniz birbirine çok yakın.

.html

Veya her çift sıradaki AP yi kapatıp deneyin.

Gönderildi : 14/07/2016 19:23

(@UmutAydin)
Active Member
Konu başlatıcı

Hepinize teşekkür ediyorum. Fakat proglemim çözdüm. Sorunu teşkil eden sistemde bağlı bulunan 1 adet acces point kendi kendi ip bloğu olu oluşturmasından kaynaklanıyordu. Sistemin verdi ip dışına çıkmaya çalıştığı için bütün sistemi kasıyordu. 3 adet proglemli acces point sökünce sistem normale döndü.

Saygılarımla.

Gönderildi : 24/08/2016 15:39

Paylaş: