Forum

Vigor 2960 Load Bal...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vigor 2960 Load Balancing Policy

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
419 Görüntüleme
(@ekinozcicekciler)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Geçtiğimiz haftalarda satın aldığımız Vigor 2960 ile ilgili birkaç sorum olacak.

• Cihazı dual-wan olarak kullanıyoruz. Dual wan ayarlarındaki integer değer ilgili hatta verilen priority değeri midir yoksa kullanılabilecek en yüksek hız limiti midir?
  • Teknik olarak şu şekilde birşey yapılabilir mi: iş saatleri içerisinde dengeli olarak Wan-1 ve Wan-2 load-balancing yapılsın, ancak saat 19:00 dan sonra sadece Wan-1 kullanılsın, Wan-2 disable olsun. Bunu otomatik olarak her sabah - akşam schedule etsin.

Teşekkürler,

Gönderildi : 24/05/2016 17:21

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Ekin Bey Merhaba,

1. sorunuz için, Bahsettiğiniz integer değeri nerede, hangi menüde giriyorsunuz? Eğer Routing-Load Balance Pool altında oluşturduğunuz Load Balance profilindeki değerden bahsediyorsanız oraya girmeniz istenen değer (Weight) hattınızın hız değeri/10 . Yani WAN1 20M/20M bir metro hattı ise WAN1'i seçince weight alanına 2 değeri girmeniz isteniyor. WAN2 hattınız 50M/50M bir hat ise WAN2'yi seçince weight alanına 5 değerini girmeniz isteniyor.
  2. sorunuz için, Öncelikle Object Settings-Time Object menüsünden iş saatlerinizin dışını belirleyeceğiniz bir object oluşturun. Daha sonra WAN- General Setup altındaki Mode kısmını Advanced olarak değiştirin, oturumu kapatıp ve yeniden cihaza bağlanın. WAN- General Setup a gelin. Devre dışı kalmasını istediğiniz WAN'a çift tık ile girin. Enable Schedule Reconnect seçeneğini aktif edip oluşturduğunuz time objecti gösterin.

Bu adımlarla istediğiniz gerçekleşmesi gerekiyor. 

Yine bir sorun olursa yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Gönderildi : 24/05/2016 18:25

(@ekinozcicekciler)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ekin Bey Merhaba,

1. sorunuz için, Bahsettiğiniz integer değeri nerede, hangi menüde giriyorsunuz? Eğer Routing-Load Balance Pool altında oluşturduğunuz Load Balance profilindeki değerden bahsediyorsanız oraya girmeniz istenen değer (Weight) hattınızın hız değeri/10 . Yani WAN1 20M/20M bir metro hattı ise WAN1'i seçince weight alanına 2 değeri girmeniz isteniyor. WAN2 hattınız 50M/50M bir hat ise WAN2'yi seçince weight alanına 5 değerini girmeniz isteniyor.
  2. sorunuz için, Öncelikle Object Settings-Time Object menüsünden iş saatlerinizin dışını belirleyeceğiniz bir object oluşturun. Daha sonra WAN- General Setup altındaki Mode kısmını Advanced olarak değiştirin, oturumu kapatıp ve yeniden cihaza bağlanın. WAN- General Setup a gelin. Devre dışı kalmasını istediğiniz WAN'a çift tık ile girin. Enable Schedule Reconnect seçeneğini aktif edip oluşturduğunuz time objecti gösterin.

Bu adımlarla istediğiniz gerçekleşmesi gerekiyor. 

Yine bir sorun olursa yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Oğuzhan bey merhaba,

Detaylı dönüşünüz için çok teşekkürler. Yanıtlarım şu şekilde:

1. Bahsettiğiniz yerden bahsediyorum 🙂 Hatlarımızın değerleri TTNET 16/2 ve Eser Telekom 22/6. Bu durumda hangi değerleri girmemiz gerekiyor?
  2. Aslında 2. adımda bahsettiklerinizi 1-1 yaptık fakat bu durumda hat disable olmuyor; sadece belirlenen saat dilimine girdiği anda bağlantıyı restart ediyor.

Bu durumda nasıl ilerlemeliyiz?

Teşekkürler.

Gönderildi : 24/05/2016 18:39

(@EmrahOzgiray)
Gönderiler: 62
Trusted Member

Hocam sorunuza cevap değil ancak bi uyarıda bulunmak isterim. Ben load balance kullandım bir dönem şirkette ancak özellikle Muhasebe nin banka işlemlerinde ve https bağlantılı web sayfalarında login olunduktan sonra yük dengeleme için  dış IP anlık değiştiğinden dolayı çok sıkıntı yaşadım. Eğer yapınız büyükse buna dikkat etmekte fayda var.

Gönderildi : 24/05/2016 18:47

(@ekinozcicekciler)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam sorunuza cevap değil ancak bi uyarıda bulunmak isterim. Ben load balance kullandım bir dönem şirkette ancak özellikle Muhasebe nin banka işlemlerinde ve https bağlantılı web sayfalarında login olunduktan sonra yük dengeleme için  dış IP anlık değiştiğinden dolayı çok sıkıntı yaşadım. Eğer yapınız büyükse buna dikkat etmekte fayda var.

Merhaba,

Açıkçası hiç aklımıza gelmeyen bir noktaydı; uyarı için çok teşekkürler. Yapımız orta büyüklükte; ekip 25-30 arası değişiyor; şu ana kadar bir sorun yaşamadık ancak tekrardan check ediyor oluruz.

İyi çalışmalar,

Gönderildi : 24/05/2016 19:06

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba Ekin Bey,

Hat değerlerinizi WAN1: 2 WAN2: 3 olarak girmenizi tavsiye ederim. Buraya girdiğiniz değerler aslında çok kritik değerler değil. Sadece sistem her iki hattı nasıl kullanması gerektiğini anlamak için bu değerleri istiyor. WAN1'e 3 session gönderirken WAN2'ye 6 session göndersin gibi.

Disable etmesi konusunda haklısınız sadece restart ediyor. Tamamiyle hattı kapatmasını neden istiyorsunuz? Sebebini öğrenebilirsem farklı bir çözüm de bulabiliriz belki. Bu arada Firewall - Filter Setup - IP Filter altına istediğimiz zamanda çalışacak bir kural yazıp bu kuralda tüm çıkışlar için sadece şu hat kullanılsın gibi bir ayar yapabilirsek de işinizi görecektir. Bu konuya biraz bakacağım açıkçası.

Emrah Bey'in uyarısı da gayet güzel bir nokta. Buna çözüm olarak destination ip belli olan uygulamalar için sadece xxx  hat kullanılsın gibi bir Route Policy yazabilirsiniz. Benzer bir sorunla daha önce karşılaştım ve bu şekilde çözdük.

Gönderildi : 24/05/2016 20:31

(@ekinozcicekciler)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Oğuzhan bey merhaba,

Detaylı dönüşünüz için çok teşekkürler. Hat değerlerini belirttiğiniz şekilde yaptık, şu aşamada bir sorun görünmüyor.

Diğer konu ise EserTelekom ile anlaşmamız neticesinde hattın belli bir bandwith limiti var, bu limit üzerine çıkıldığında hız limiti söz konusu; buna takılmamak adına gün içerisinde 2 WAN, akşam saatlerinde ise 1 WAN' a geçmesini istiyoruz. 

Konuyla ilgili bir yönlendirmeniz olursa duymak isterim,

Teşekkürler, iyi çalışmalar,

Gönderildi : 26/05/2016 20:29

Paylaş: