Forum

AP yapılandırma

Bildirimler
Hepsini Temizle

AP yapılandırma

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,715 Görüntüleme
(@AhmetGermenli)
Gönderiler: 179
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Patornun evi 3 katlı önceki bilgi işlem çalışanı eve access pointler kurmuş ama randıman alamıyor haftasonu evine gittim. en üst katta 4 port Airties ADSL Modem var bir alt katta Tplink AP  ve giriş katta da airties access point koymuş access pointler cat5 kablo ile modeme bağlı sorun şu duvarlar filan kalın olduğu için ve ev baya büyük olduğu için çekmeme sorunları oluyor access pointlerin ssid isimleri farklı böyle oluncada örneğin adam 2. kattaki ap ye bağlı çalışıyır  laptopla beraber  havuzun oraya indiği zaman wifi hala kat2 olan ap ye bağlı bir diş çekiyor ve sayfa filan açamıyor manuel olarak ssid değiştirmesi gerekiyor otomatik olarak en iyi ap'ye bağlanması için ssid'ler aynımı olmalı

Not: Bu arada Access Pointleri UNIFI Longrange ler ile değiştirmeyi düşünüyorum.

Gönderildi : 23/05/2016 15:30

(@birkanurlu)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Merhaba arkadaşlar,

Patornun evi 3 katlı önceki bilgi işlem çalışanı eve access pointler kurmuş ama randıman alamıyor haftasonu evine gittim. en üst katta 4 port Airties ADSL Modem var bir alt katta Tplink AP  ve giriş katta da airties access point koymuş access pointler cat5 kablo ile modeme bağlı sorun şu duvarlar filan kalın olduğu için ve ev baya büyük olduğu için çekmeme sorunları oluyor access pointlerin ssid isimleri farklı böyle oluncada örneğin adam 2. kattaki ap ye bağlı çalışıyır  laptopla beraber  havuzun oraya indiği zaman wifi hala kat2 olan ap ye bağlı bir diş çekiyor ve sayfa filan açamıyor manuel olarak ssid değiştirmesi gerekiyor otomatik olarak en iyi ap'ye bağlanması için ssid'ler aynımı olmalı

Not: Bu arada Access Pointleri UNIFI Longrange ler ile değiştirmeyi düşünüyorum.

Merhaba,

Aynı SSID mümkünse farklı kanallar seçimi bu gibi durumlarda en iyi yöntem. Ama pratikte farklı marka/model ürünlerde en iyi senaryoyu da seçseniz yeterince verim alamayabiliyorsunuz. İstediğiniz şeyin sektördeki ismi Roaming.

Ortamı tam olarak görmeden ve test yapmadan yorum yapmak yanlış olur ama bence Unifi Longrange AC ile değiştirin AP'leri. Unifi'lerde Zero Touch Roaming var. Yani kullanıcının hareket anındaki AP geçişini çok iyi yaptığını iddaa eden bir teknoloji. Ben kullanıyorum ve memnunum.

Eğer Unifi değişikliği yaparsanız, ürünü yapılandırırken Bölge seçimini United States yapmanızı öneririm.

Gönderildi : 25/05/2016 00:26

(@ZaferSEN)
Gönderiler: 213
Estimable Member

Merhaba Ahmet bey,

AP cihazlar genellikle 1, 6 ve 11 kanalda çalışırlar, her katta farklı marka, farklı SSID yayınlar var haliyle client cihaz wireless bağlantısı koptuğu zaman sinyal kalitesi en iyi olan yayına bağlanacaktır.

SSID isimlerini aynı yapsanız dahi durum devam edecektir diye düşünüyorum çünkü yine sinyal kalitesi aynı olacak.

Netspot isimli bir yazılım var, bunu kurarak dizüstü bilgisayarınızla etraftaki kablosuz ağları, kanal ve sinyal güçlerini görebilirsiniz bu da size bir fikir verebilir. Türkiyedeki cihazların çoğu 2.4 Ghz bandında yayın yapmaktadır, bu bandın kanal sayısı sınırlı olduğu için cihazlar genel de aynı kanaldan yayın yaptıkları için birbirlerini etkileyebiliyorlar, burada da şöyle bir durum ortaya çıkıyor frekans ve kanallar çakıştığı zaman AP ne yapacak?

Bütçenizi bilmiyorum ama profesyonel bir çözüm olarak benim önerim Aruba ürünleri olur.

İnstant AP cihazları, bu cihazlar aynı zamanda controller gibi hareket ediyor yani, ağa bağladığınız ilk AP cihaz master rolü alıyor ve controller oluyor, diğer tüm AP cihazlar bu cihaza bağlanıyor, artık controller üzerinden kablosuz ağınızı yönetebilirsiniz, aynı SSID ile yayın yapar, cihazların kanal seçimlerini vs bu controller üzerinden almasını sağlayabilirsiniz. controller olmasının bir çok avantajı var, roaming yapar, kablosuz ağ güvenliğinizi sağlayabilirsiniz, kanal ve sinyal kalitenizi ihtiyacınız olduğu gibi ayarlayabilirsiniz. 

Aruba 103 serisine bir bakın derim.

Evin mimari olarak yapısına uygun olarak AP cihazları doğru konumlandırmanız gerekir (kablosuz ağın en yoğun kullanılacağı konumlara yakın yerleştirmeli ve cihazın monte şekline de dikkat etmelisiniz, çünkü AP cihazların içerisinde nihayetinde antenler bulunmakta bu antenlerin sinyalleri en verimli yaymasının yolu da cihazı doğru konumda monte etmektedir, ne kadar kaliteli bir cihaz alırsanız alın doğru konuma doğru şekilde monte etmezseniz verim alamazsınız), evin dışında da kullanmak isteniyorsa evin dış tarafına doğru bir cihaz daha koyabilirsiniz böylece evin içinden duvar, cam vs nedeniyle dışarı doğru sinyal zayıflayacağı için aynı problemler tekrar yaşanabilir.

Gönderildi : 25/05/2016 01:25

Paylaş: