Forum

İki Farklı LAN'ı AD...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İki Farklı LAN'ı ADSL Modem Üzerinden İnternete Çıkaramama Sorunu Hk. (DNS)

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,383 Görüntüleme
(@KorayBiLGiN)
Gönderiler: 13
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle herkese merhabalar, kolay gelsin. Benim aynı alanda iki farklı yerel ağım var. Bu iki farklı ağı birbirleri ile haberleştirmek ve aynı zamanda ADSL modem üzerinden internete eriştirmek istiyorum. Modeme direk bağlı ağda herhangi bir sorun yoktur ve internete çıkmaktadır. Fakat routerin diğer tarafında bulunan ağdaki bilgisayarları internete çıkarma konusunda sorunlar yaşıyorum.Bu aşamaya kadar farklı router ve adsl modemler, kablolar denedim ama sonuç alamadım. Resimdeki sistemi kurdum ve resim üzerinde de elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. LAN-0 tarafındaki bilgisayarlarda "internet erişimi yoktur" uyarısı alıyorum ve tanıla dediğimde ise "Bilgisayarınız doğru yapılandırılmış ancak cihaz veya kaynak (DNS Server) yanıt vermiyor uyarısı alıyorum. Beraberinde bu bilgisayarlarda tanımlanmayan ağ uyarısı alıyorum. Modemi ve/veya diğer ağdaki makineleri pingleyebiliyorum ama herhangi bir dış IP'yi veya domaini pingleyemiyorum. Tam emin olmamakla beraber bu ağda DNS sorunu yaşadığımı düşünüyorum. Yazdıklarımın dışında herhangi bir ayar yapmadım. Cihazları değiştirerek denememe rağmen sonuç değişmedi. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. 

Gönderildi : 25/02/2015 21:58

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

resim goremiyorum sorunuzda

fakat vlan destekli bir adsl modem ile iki ayrı vlan oluşturup iki agınızı da internete cıkarabilirsiniz

iyi çalışmalar

Gönderildi : 26/02/2015 00:21

(@KorayBiLGiN)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Vasfi Hocam,

Resim eklediğimi sanıyordum ama sanırım ekleyememişim.  Resmi bir siteye upload edip linkini giriyorum ama posta çıkmıyor nedense...Resim görünmediği için de tabi sorumu tam aktaramadım. Resmin direk linkini versem forum kurallarını ters olur mu bilmiyorum ama buraya entegre edemedim resmi, linkini vereyim. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler, iyi çalışmalar.

http://postimg.org/image/82qxud24x/ 

Gönderildi : 26/02/2015 02:25

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

http://www.airties.com.tr/_supportdocs/2/117/2_117_20130104082638.pdf

burada ornek senaryo mevcut , ornekteki 2 nolu vlana wireless yerine lan portlarından birini atayıp bu portu 2. ağınıza giden L2 switche takabilirsiniz

aradak, router cihazada gerek yok gibi bence 

Gönderildi : 26/02/2015 02:35

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Draytek modemlerşn bir çoğu bu isteğinizi rahatlıkla yapabiliyor. Bir incelemenizde yarar var. 

Gönderildi : 26/02/2015 03:51

(@KorayBiLGiN)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Vasfi Hocam,

Sanırım anlattığım olay sizin gönderdiğiniz linkteki gibi çözülüyor. Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Şimdi bunu uygulayacağım. Rourer konusuna gelince sistemin tamamı böyle değil, aslında o routerin bir ayağı LAN-0 iç ağa bakıyor olacak, diğer ucu LAN-1 ise ISP/WAN tarafına bakıyor olacak. Ben sadece sorunumu daha rahat dile getirebilmek ve sistemi ADSL modem ile test edip raporlayabilmek amacıyla böyle bir bağlantı gerçekleştirmiştim. 

Merhaba  Rafet Hocam,

Doğrudur Draytek cihazlar yapıyordur ama ben daha önce donanımları temin edilmiş bir projeye sonrada dahil oldum. Bu yüzden donanım konusunda pek fikir belirtme fırsatım olmadı. Mevcut donanımlarla sistemi kurmaya çalışacağım. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 26/02/2015 12:18

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba Koray Bey ;

Sorun hala devam ederse, sorun yaşanan taraftaki kullanıcıların gateway ve DNS IP lerini bildirebilir misiniz? 

Gönderildi : 26/02/2015 16:20

(@KorayBiLGiN)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Oğuzhan Hocam,

Yukarıda Vasfi Hocamın önerisiyle bir nebze yol alabildik. Airties modem üzerinden VLAN-1, VLAN-2 yapılandırmasına giderek 10'lu gruptaki makineleri internete çıkardık lakin routeri devreye alınca maalesef 10'lu grubun interneti kesiliyor.

Sorun yaşayan grupta örnek bir pc'nin IP yapılandırması aşağıdaki gibidir. Yapılandırma manueldir. O grupta herhangi bir DHCP sunucusu yoktur. Yapılandırmaya müdahale etmemiz istenmiyor. Zaten birtakım yetkilerden dolayı sistem de müdahale etmemize izin vermiyor. Cihazlar elimize gelirken söylenen direk routeri ve/veya ADSL'i yapılandırmamız ve cihazların otomatik bağlanacağı şeklindeydi. Bu LAN'da toplam 6 pc var.

Sorun yaşayan gruptaki 1. bilgisayar; 

IP: 10.72.1.116/28
Subnet: 255.255.255.240 
Gateway: 10.72.1.113 (Routerin sorunlu LAN'a bakan bacağı)
DNS: 8.8.8.8 

Diğerlerinin IP'leri de 115, 118, 119, 120, 122 şeklindedir. 

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim, sorunu çözemesek bile Çözümpark'ın gösterdiği ilgiye sonsuz teşekkürler. 

Gönderildi : 26/02/2015 16:48

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Koray Bey ;

Sanırım sorun router tarafındaki yönlendirmeler ile ilgili. Router arayüzünden internet yönüne doğru bir route veya bir kural yazılması gerekiyor. Cihazın arayüzünü bilmediğim için net bir şey söyleyemiyorum. Cihaza teknik destek hizmeti alabildiğiniz bir yer varsa orası ile görüşmenizi tavsiye ederim. Router arayüzünden internete doğru pinglemeye çalıştığınızdaki durum nedir?

Gönderildi : 02/03/2015 14:49

(@huseyinozalp)
Gönderiler: 6
Active Member

selam arkadaşım.

sanırım internete çıkamayan grup bilgisayarlar bir birini görüyor fakat internete çıkamıyor.

sanırım modem ile switch arasındaki kabloyı farklı portlara takmayı dene veya cross kablo kullan, bence modem den çıkan kabloyu switch 24 nolu ucuna takarak dener.

kolay gelsin. 

Gönderildi : 04/03/2015 14:23

Paylaş: