Forum

Network 'de aşırı y...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network 'de aşırı yavaşlık ?

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
453 Görüntüleme
(@suleymancapar)
Gönderiler: 160
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ,

Çalışıtıgım bir hastanenin network sisteminin aşırı yavaş oldugu söylendi .Şuan Ankaradayım haftaya oraya doğru yola çıkacagım .Network kısmında yeniyim yani kendimi geliştirmeye çalışıyorum .Kısaca bu yavaşlık için oraya gittiğimde nasıl bir çalışma yapabilirim ?

Gönderildi : 13/02/2015 18:01

(@alperenselcuk)
Gönderiler: 284
Reputable Member

Merhabalar ,

Çalışıtıgım bir hastanenin network sisteminin aşırı yavaş oldugu söylendi .Şuan Ankaradayım haftaya oraya doğru yola çıkacagım .Network kısmında yeniyim yani kendimi geliştirmeye çalışıyorum .Kısaca bu yavaşlık için oraya gittiğimde nasıl bir çalışma yapabilirim ?

nereye doğru yavaş.kendi içinde lokal networkde mi, başka hastane şubesine giderken mi, internete çıkarken mi. switch kaynaklı dar boğaz olabilir. önce sorunun kaynağını tespit edip müdahale edebilirsiniz.

Gönderildi : 13/02/2015 19:54

(@MuharremGOKTAS)
Gönderiler: 269
Reputable Member

Merhaba bende benzer bir konu açmak üzereydim  tevafuk oldu. 

Ağımız gigibit olmasına rağmen  dosya kopyalama hızlerı 6-12 mb arası değişiyor. Normalde 30-50 arası en azından görmem gerekmez mi ?  Minumum değerler nedir böyle bir yapıda. Sorunu tespit etmek için aşamalar ne olmalı. Teşekkürler. 

Switch HP 2510G 24 port  kablolama CAT6   

Gönderildi : 13/02/2015 20:03

(@suleymancapar)
Gönderiler: 160
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ,

nereye doğru yavaş.kendi içinde lokal networkde mi, başka hastane şubesine giderken mi, internete çıkarken mi. switch kaynaklı dar boğaz olabilir. önce sorunun kaynağını tespit edip müdahale edebilirsiniz.

Hocam diğer hastanelere giderken de internete çıkarken ve localde de yavaşlık söz konusu  .

Gönderildi : 13/02/2015 20:16

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba bende benzer bir konu açmak üzereydim  tevafuk oldu. 

Ağımız gigibit olmasına rağmen  dosya kopyalama hızlerı 6-12 mb arası değişiyor. Normalde 30-50 arası en azından görmem gerekmez mi ?  Minumum değerler nedir böyle bir yapıda. Sorunu tespit etmek için aşamalar ne olmalı. Teşekkürler. 

Switch HP 2510G 24 port  kablolama CAT6   

Merhaba,

Network trafiğiniz boş olsada , 10GB portlar ile switch'de dolaşsanızda  7k RPM'li bir diskte yazma hızınız diskin saniyede yazdığı hıza bağlıdır. Disk daha fazla yazma yapamıyorsa network'unuz ne kadar yüksek hızda olursa olsun farketmez.

Network yavaşlığında bir çok problem olabilir. En kesin çözüm deneme yanılma ile anlayabilirsiniz. Mesala en basitinden Layer3 bir switch var ise önce bir switch ping atarsınız ms değerlerine bakarsınız 1-3-5 'den fazla veriyor ise zaten switch'e giderken bir problem vardır. Switch'de bir problem yok ise router'a yada modeme ping atarsınız eğer bu değerde normal ise Network dinleyip gelen ve giden trafikleri süzebilirsiniz veya bir Firewall tarzı birşey var ise yada PfSense gibi bir cihaz var ise anlık olarak yapılan down up 'ları kontrol edebilirsiniz. 

Bunun gibi bir çok yöntem uygulayabilirsiniz ancak dediğim gibi deneme yanılma ve kademe kademe tespit etme en mantıklısı olacaktır

iyi çalışmalar.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 13/02/2015 23:04

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member

15k raid 5 sas diske 1gb nw ile 125mb/s transfer olurken 7200 rpm raid6 yapiya 30/40mb transfer oluyor.

Yani disk yapisi ve hizlari cok onemlidir.Yanliz aldiginiz degerlerde anormal dusuk. 

Gönderildi : 14/02/2015 00:03

Paylaş: