Forum

Sonicwall VPN probl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sonicwall VPN problemi

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
801 Görüntüleme
(@AydinSAGLAMBAS)
Gönderiler: 75
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ,

2 problemim var. Yardımcı olursanız sevinirim. Konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın.

Firewall olarak Sonicwall kullanıyorum ve VPN server' im RAS. Dışarıdan şirket içerisine VPN ve RDP yapılabiliyor fakat VPN yaptıktan sonra internete çıkamıyorum çünkü şirket gateway'ini kullanıyor. Bunu soincwall üzerinde nasıl ayarlayabilirim. VPN yaptıktan sonra da client kendi evdeki gateway'i kullanmalı veya bir şekilde internete çıkmalı

2. sorunum ; Şirket içindeki clientta başka biryere VPN yaparak RDP yapmaya çalışıyorum. VPN bağlantısını Checkpoint Endpoint Connect programı aracılığıyla yapıyorum , ip alıyor fakat ne ping atabiliyorum nede RDP yapabiliyorum. Sonic üzerinde bu programın portuna da izin verdim fakat değişen birşey olmadı. VPN yaptıktan sonra karşı tarafın DNS i ni kulandığı için de localdeki clientlara veya websayfalarına ip ile erişmem gerekiyor , isimleri çözemiyor. :/

Gönderildi : 11/11/2014 18:48

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Aydın Bey Merhaba ;

1. Sorun için Sonicwall tarafında bir ayar yapamazsınız. Client tarafında VPN Bağlantısına sağ tıklayın - özellikler- network tabına girin. TCP/IP v4 e girin. Gelişmişte Varsayılan ağ geçidi vs ile ilgili (İngilizcesini hatırlıyorum Use default gateway on remote network) seçeneği kaldırın. İstediğiniz olacaktır.

Gönderildi : 12/11/2014 13:05

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member

2. sorun için bağlantı yaptığınız ve bağlandığınız networklerin ip blokları nelerdir? VPN bağlantısı yaptıktan sonra VPN de aldığınız ip adresi nedir? 

Gönderildi : 12/11/2014 13:06

(@AydinSAGLAMBAS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çözüm için teşekkür ederim fakat ilk denediğim bu olmuştu  , sonuç başarısız. Bu ayarı yaptıktan sonra VPN i koparıp tekrar bağlanmaya çalıştığımda VPN bağlantısını bile yapamıyorum.

Gönderildi : 12/11/2014 19:29

(@AydinSAGLAMBAS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bu arada 2. problemi çözdüm. Sonicwall logları tek tek inceleyerek app control advanced altında blocklama yaptığı birkaç şey vardı onları kaldırdım düzeldi.

Fakat 1. problemim devam ediyor.

Client VPN yaptıktan sonra aldığı ip : 10.0.6.146

Subnet 255.255.255.255

Dns Servers : 10.0.5.13

10.0.5.12

VPN yapmadan önce kendi ip adresi : 192.168.0.72

Sunbet : 255.255.255.0

Gateway : 192.168.0.244 

DNS : 192.168.0.200-192.168.0.201 

VPN yaptıktan sonra localdeki fileserver veya sharepoint vs vs hiçbirşeye isim ile erişemiyor. ip yazdıktan sonra erişebiliyor ancak. Buda bazı programlar için büyük sıkıntı SQL gibi.

Gönderildi : 12/11/2014 19:44

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member

Aydın Bey ;

Normalde bahsettiğimiz ayarı client tarafında yaparsanız istediğiniz gibi oluyor sistem. Ancak sizin bir policy tarafından bu seçeneği devre dışı bırakmanız engellenmiş galiba. Danışmanlık hizmeti aldığınız ya da firewall sistemini kuran bir firma var ise onlar ile görüşür müsünüz? 

Gönderildi : 12/11/2014 20:37

(@AydinSAGLAMBAS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Önceden TMG kullanıyoduk böyle bir problem yoktu geçen hafta Sonicwall' a geçtik ondan sonra bu problem olmaya başladı. Sonic tarafında destek aldığımız bir firmada yok malesef. Sonic üzerinde route tanımlamam gerekiyor sanırım ama yapamıyorum.

Gönderildi : 13/11/2014 12:00

Paylaş: