Forum

LAN IP Adresi nasıl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

LAN IP Adresi nasıl olmalı ?

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
957 Görüntüleme
(@LUTFUCANDUZGOREN)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

LAN IP adreslerinin  Dış IP adreslerinde kullanılan IP adreslerinden farklı olması gerektiği doğrumu ?

Örneğin  LAN ağında  128.X.X.X / 20  ip adresi kullanacak olursak ve 128.X.X.X / 20   IP adresi Amerika'da kullanılan Dış IP adresleri olduğu için sorun olacağı söylenmekte bu doğrumu? 

ve LAN ağı için Kullanacağımız IP adres tespiti için nasıl bir yöntem izlememiz gerekmektedir.

Biraz araştırma yaptım ama herhangi bir bilgiye ulaşamadım.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 16/09/2014 20:11

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

http://www.cozumpark.com/blogs/network/archive/2013/09/29/ipv4-adreslemenin-temelleri.aspx

ip sınıfları başlığının altındaki kısımlar işinize yarayacaktır.

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 16/09/2014 20:20

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba ;

Vasvi hocama ek olarak aşağıdaki linki de incelemenizi tavsiye ederim.

http://en.wikipedia.org/wiki/Private_network 

Gönderildi : 16/09/2014 20:43

(@LUTFUCANDUZGOREN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Vasvi bey cevabınız için çok teşekkür ederim. verdiğiniz linki inceledim. ve aslında unutmaya başladığım bilgileri tazelemiş oldum.

Benim asıl sormak istediğin şeş  LAN ağında  128.X.X.X / 20  B sınıfı  ip adresi kullanacak olursak, bu IP adresi Amerika'da kullanılan Dış IP adresleri olduğu için sorun olacak mı ?

Bu konu hakkında bir iddia var ve gerçek olup olmadığı hakkında bir bilgiye ulaşamadım.

Gönderildi : 16/09/2014 20:48

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba ;

Kesinlikle sorun yaşarsınız. Benim başıma geldi daha önce. Yanlışlıkla 172.1.1.x li bloğu kullanmışız. Yurtdışındaki bir IP ile çakışma yaşandı ve network de problemler yaşadık. Private IP bloklarından bir IP blogu seçmeni tavsiye ederim.

Gönderildi : 16/09/2014 20:55

(@vasviuysal)
Üye

Aslında NAT arkasında çalışırsanız yani bu blogun önünde bir isp'ye ait (private olmayan ) ip adresi var ise

en fazla kullandığınız bloktaki ip adreslerinin gerçek sunucularına erişemezsiniz.

yani sizin telefon numaranız ile karşıdaki numara aynı ise onu arayamazsınız değil mi ? bunun gibi 

ama bu doğru bir kullanım değildir. herkes kafasına göre bir ip blogu kullanırsa işler sarpa sarmaya başlar hali ile 

Gönderildi : 16/09/2014 21:19

(@utkucol)
Gönderiler: 154
Reputable Member

şirketteki ip bloğumu nasıl öğrenebilirim arkadaşlar.

Gönderildi : 16/09/2014 21:36

(@vasviuysal)
Üye

herhangi bir windows clientte ipconfig /all komutunun çıktısı ile öğrenebilirsiniz

ip adresi ve subnet maskınız size ip blogunuzu verecektir.

Gönderildi : 17/09/2014 02:13

(@LUTFUCANDUZGOREN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.6

kullandığım ip adresine ait gerçek sunucuya erişim yapamaya bilirim. ama bu basitce aşılacak bir sorun.

ancak lan ağı ile  wan ağı  üzerinde bulunan ip adreslerinin çakışması ve  lan networku üzerinde büyük problemlerin yaşanması gibi bir durumu anlayamadım.

çünkü wan üzerine internet sağlayıcıdan aldığımız internete ait wan ip adresiyle çıkıyoruz. ve wan üzerinden gelen tüm isteklerde yine bu ip adresine gelebiliyor.  lan ağımızdaki ip adresleri internet üzerinden ulaşılabilir ve görünür olmadığı halde nasıl çakışma ve büyük problemler yaşaya bilirim. bu kısmı anlayamıyorum. sonuçta lan ile wan arasında router ,firewal veya benzeri bir cihaz var. bu sayede lan ile wan arasında bir duvar olduğunu düşünebiliriz. bu durumda nasıl büyük problemler yaşarım. bunu anlayamıyorum.

Gönderildi : 17/09/2014 02:58

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Genelde local için verilen ip blokları bellidir 🙂 Neden böyle fantastik bir yapıya girmek istiyorsunuz genelde 192.168.1.x bloğu 172.168.1.x gibi bloklar normalde en çok kullanılan bloklardır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/09/2014 12:09

(@LUTFUCANDUZGOREN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Fantastik olsun diye bir yapı kurmak istemedim. çok daha eskiden beri var olan ve kullanılan sistem üzerinde kullanılan bir ip bloğu bu. bazı sorunlar yaşadık. çözüm aradık ve idda edilen şey kullandığımız ip bloğunun dışarıdaki gerçek ip bloğuyla aynı yapıda olduğu için sorun yaşayabileceğimiz ve değiştirmemiz gerektiği. 

IP bloğunu değiştireceğim. tamam. Ama bu iddianın nasıl gerçek olduğunu anlamaya çalışıyorum.

Vasvi beyin söylediği gerçek ip adresi kullanan serverlar ile aynı ip bloğunu kullandığım zaman en fazla o ip adreslerini kullanan gerçek sunuculara erişemeyeceğim durumu çok daha mantıklı geliyor.

Fakat gerçek ip adresleri kullanan dışarıdaki makinalarla aynı IP bloklarını LAN üzerinde kullanırsak gerçekten IP Çakışması ve networkta büyük problemler yaşayacağım doğru olabirlirmi ?  Benim anlamaya çalıştığım şey bu.

Gönderildi : 17/09/2014 13:52

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

"Vasvi beyin söylediği gerçek ip adresi kullanan serverlar ile aynı ip bloğunu kullandığım zaman en fazla o ip adreslerini kullanan gerçek sunuculara erişemeyeceğim durumu çok daha mantıklı geliyor." 

Olay bu zaten 🙂 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/09/2014 01:25

Paylaş: