Forum

Access Point Tercih...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Access Point Tercihi

19 Yazılar
12 Üyeler
0 Likes
1,045 Görüntüleme
(@SeckinTOKMAK)
Gönderiler: 55
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar
Otelimizde büyük çaplı bir tadilat yapılmakta, bununla beraber kullanılan bir çok ürünün yenilerinin temini söz konusu, yaklaşık olarak 35-40 arası katlarda ve genel alanlarda ap kullanmaktayız, mevcut ap'ler draytek ap800 modelidir, gerek yönetim gerek performans açısından bazı sıkıntılar yaşadık, wireless altyapısını tamamıyla değiştirmeyi planlıyoruz, bütçe olarakta herhangi bir problemimiz bulunmamakta, engenius eap600 modeliyle bir kaç alanda testler yaptım ve eskiye nazaranla olumlu sonuçlar aldım. almak istediğim ürünleri kullanma fırsatı bu zamana kadar bulamadım, daha öncesinde kullanmış olan arkadaşların tecrübelerinden yararlanmak isterim, ürün olarak Ruckus, Cisco, HP, Aruba, Ubiquiti bu markalardan birini seçmek istiyorum, bir çok video bir çok makale okudum, hepsi kendi markalarını tavsiye etmekte 🙂 bütçe olarak bir sıkıntımız olmadığı için yüksek performans ve hızdaki bir ürünü seçmek istiyorum. yardımcı olacak arkadaş şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Gönderildi : 18/07/2014 18:26

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba Biz yapımızda juniper ürünleri kullanıyoruz ürünler 250 adet wla-322 ap-- 2 adet wl800 controller ve yönetim için ek olarak ringmaster software maliyetli bir yapı ama şuana kadar hiç problem çıkmadı tabi switch poe+ olması lazım 

ama cisco bir trcih örnek aironet serisi ap antenleri asma tavandan dışarı çıkarıp sinyal seiyesine göre açısını ayarlayabilirsiniz ve tavsiyem controller olmalı sinayl durumuna göre oto ayarlama yapıyor ve performans gerçekten artıyor 

Gönderildi : 18/07/2014 19:41

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar,

Bahsi geçen markalardan hangisi olursa olsun alım ve kurulumdan sonra  aynı kalvanizli ortamda kurduktan sonra bizimle son durumu paylaşırsanız sevinirim.

Gönderildi : 19/07/2014 01:00

(@utkanizmit)
Gönderiler: 23
Eminent Member

rf şartlarını göz önüne almadan doğru projelendirme ve kurulum yapılmazsa hangi marka kullanırsanız kullanın

verim alamazsınız.

rf şartları uygun, altyapı sağlamsa, son noktalarda ap niyetine 3. parti firmware barındıran 45 liralık routerler ile bile sistem gürül gürül akar.

kaldı ki verim alamadım dediğiniz marka diğerlerinden geri kalacak bir marka diil bence.

sonucu bende merak ediyorum. bakalım nasıl olacak.

Gönderildi : 29/07/2014 03:21

(@ersenyesilyurt)
Gönderiler: 42
Trusted Member

Merhaba

Biz sistemimizde Hp Mobility controller ve bununla birlikte yaklaşık olarak 60 adet access point kullanmaktayız fakat şuana kadar çekme konusunda ve sistemsel olarak herhangi bir sorun ile karşılaşmadık.

Şuanda memnunuz. 

Tavsiye edebilirim 

İYİ ÇALIŞMALAR 

Gönderildi : 31/07/2014 19:52

(@mesuttastekin)
Gönderiler: 113
Estimable Member

Ustad madem maddi sorun yok Cisco al bir daha arkana bakma. Muhtemelen WLC uzerinden yoneteceksin.

AIR-CAP1602E-e-k9 Modeli uygundur.

Gönderildi : 01/08/2014 18:02

(@emredemirci-2)
Gönderiler: 226
Reputable Member

Yazmayacağım, yazmayacağım dedim gene duramadım. Her yaptığınızın düzgün bir açıklaması olsun. Yarın bir gün neden x ürünü tercih ettiğinizi sorarlarsa "çözümparkta tavsiye ettikleri için aldım" mı diyeceksiniz ? Yoksa şöyle mi demeniz daha doğru olur "aldım çünkü wi-fi sertifikasyonuna sahip, teknik özellikleri yüksek, fiyatı en uygun üründü."

Biraz beklerseniz 802.11ad'ler gelecek. Yok beklemek istemiyorsanız https://wikidevi.com/wiki/List_of_802.11ac_Hardware  adresinden "4x4" mimo olanları aratın. Sonra bulduğunuz ürünlerin "poe" desteklerini google'den aratarak kontrol edin. "poe" desteği olanları  http://www.wi-fi.org/ adresinden sertifikasını kontrol edin. Mesela ben engenius'u kontrol ettiğimde lisans bulamadım. (Zaten tesadüfen bir sitede de wifi sertifikası olmadığını okumuştum. O zaman jeton düştü ve kontrol ettim. Neyse konuya dönelim.) Ürün ve firma adına göre kontrol ederseniz daha iyi olur. Serfikalı ürünleri not ettikten sonra google türkçe sayfalarda fiyat araştırmasına girin. Satış fiyatı çıkmayan ürünleri amazon üzerinde aratın. Amazonda "International & domestic shipping rates" satıcılarından uygun fiyatlı ürünler bulursunuz. (Bazen Amazon'un kendisi direkt satar. Direkt Amazon satışı varsa onu tercih edin.) Eğer otelinizin bir ucunda yurt dışı ithalat ve ihracat varsa çoklu nasıl getireceğinizi araştırın. Neticede ürünleri demirbaş olarak alıyorsunuz. 

"Bütçe sorun değil" yazmışsınız. Eğer ABD'de bunu söyleseydiniz işinize son verirlerdi. Para nasıl sorun olmaz evinize değil iş yerine alıyorsunuz. Para öncelikli sorundur.

Yurt dışından alırken gümrük vergisi vs... masraflar olacaktır. Türkiye'de satışı olmayan ürünü alırsanız gümrükte az sorun yaşarsınız. Bir süre sonra TR'ye girdiğinde zaten yurt dışı fiyatının 3-4 katına kazıklayacaklardır. Gerçi burası Türkiye kimisi kazıklamak ister-kimisi kazıklanmak ister.

Tabi yukarıda bahsettiklerimi yapacak daha iyi bir işiniz yoksa yapın.

Gönderildi : 03/08/2014 04:29

(@veyselkula)
Gönderiler: 10
Active Member

Selam Hocam Oteliniz için Unifi Ap veya Huawei önereblirim. Unifi fiyat-performans olarak çok iyi biz Antalya'da bilişim firmasıyız. Yaklaşık 10000 adet unifi sattık büyük bir sorunlada karşılaşmadık. Ama en önemli olan kesinlikle yerinde test edilmesi gerekiyor. Eğer tadilatınız büyükse size ayrıca JPON teklonojisini önerebilirim. Gerekirse biz hertürlü desteği verebiliriz.  

Mail: [email protected] 

Gönderildi : 04/08/2014 15:42

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Ürün isminden çok karşınızda bu ürünlerin arkasında durabilecek, doğru dürüst konumlandırıp, konfigürasyonlarını düzgün yapacak firma olması lazım. Otel olduğunuz için burada paradan çok müşteri memnuniyeti önemli olacaktır. Müşteriye kısıt getiremezsiniz, yavaşlığı veya kopmaları anlatamazsınız. 

Gönderildi : 04/08/2014 16:25

(@emredemirci-2)
Gönderiler: 226
Reputable Member

Konuya tekrar bakınca her odaya repeater (tekrarlayıcı) koyup onları switchte toplayıp firewall ile yönetimi aklıma geldi. Hepsiburada'dan baktım en ucuz Dark wi-fi 150 mbit gördüm. Fiyatı yaklaşık 40 TL Dark ürünlerini getiren Akortek firması. Toplu alım için pazarlık yapılabilir. Access point toplam maliyetiyle karşılaştırmak lazım. 

Tekrar düşündüm de otelden giderken çalarlar onu. 🙂  

NOT: Akortek firmasıyla ilgili başımdan geçen anımızı aşağıdaki linkten okumanı tavsiye ederim. 

http://www.cozumpark.com/forums/thread/436435.aspx 

Gönderildi : 05/08/2014 23:27

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Konuya tekrar bakınca her odaya repeater (tekrarlayıcı) koyup onları switchte toplayıp firewall ile yönetimi aklıma geldi. Hepsiburada'dan baktım en ucuz Dark wi-fi 150 mbit gördüm. Fiyatı yaklaşık 40 TL Dark ürünlerini getiren Akortek firması. Toplu alım için pazarlık yapılabilir. Access point toplam maliyetiyle karşılaştırmak lazım. 

NOT: Akortek firmasıyla ilgili başımdan geçen anımızı aşağıdaki linkten okumanı tavsiye ederim. 

http://www.cozumpark.com/forums/thread/436435.aspx 

Gülmeken kırıldım 😀

Gönderildi : 06/08/2014 00:38

(@SeckinTOKMAK)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar
Tadilat işlemi yeni tamamlandı, sonuç olarak ubiquiti ürünlerini tercih ettim, Pro, AC, LR modellerinden 60 adet kullandım, ürünlerden memnun kaldım, ücretsiz controller olması da güzel bir durum. LR modelinin kapsama alanı ciddi derecede çok yüksek, cihazların performanslarıda o derece iyi, tek sorun iphone ipad gibi ürünlerde bazen sorun çıkarıyor, kronik bir durum gibi görünmekte, tavsiyeler için teşekkür ederim.

Gönderildi : 17/02/2015 17:23

(@ugurburma)
Üye

Ubnt ler güzel ürünler, apple sorunu olduğu doğru, ssid yi küçük harfle verip deneyin. Diğer bir sorunuda elektrikten etkilenip yanmaları, elektrik ve data altyapınızın düzgün olması lazım.

Gönderildi : 17/02/2015 21:25

(@SeckinTOKMAK)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Uğur hocam ssid yi küçük harfe çevirdim bakalım, test edeceğim, her apple ürününde sorun yapmıyor fakat bazılarında nedense bağlantı sorunları oluşuyor, tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 18/02/2015 12:41

(@uguraytaskin)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Ap ler için standartta gelen 2.4 GHz ve yeni cihazlarda hem 2.4 hem de 5 GHz olarak geliyor. İleriyi dönük olarak çift şekilde almak mantıklı mıdır?

Fiyat olarak iki katına geliyor.  

Gönderildi : 18/02/2015 17:05

(@ugurburma)
Üye

İleriye dönükten kast ettiğiniz ne kadar bir süre? 2 seneyi geçerse hem garantisi bitecek, hem de yeni teknolojiler çıkacaktır. 2.4 alıp sonrasında zaten değişim gerekir o zaman diğerini alabilirsiniz. Garantisi bitince ne hikmetse cihazlar bozulmaya başlıyor.

Gönderildi : 18/02/2015 18:40

(@uguraytaskin)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Her türlü bozulacak diyorsunuz. =) Kısmet artık. Kullanıp göreceğiz.   

Gönderildi : 20/02/2015 18:42

(@OkanKilic)
Gönderiler: 3
New Member

Uğur hocam ssid yi küçük harfe çevirdim bakalım, test edeceğim, her apple ürününde sorun yapmıyor fakat bazılarında nedense bağlantı sorunları oluşuyor, tavsiyeniz için teşekkür ederim.

seçkin hocam, herhangi bir değişiklik oldumu acaba? Bu tarz sorunu bende yaşıyorum..

Gönderildi : 29/03/2016 15:00

(@sinancakmakcilar)
Gönderiler: 6
Active Member

Merhabalar
Otelimizde büyük çaplı bir tadilat yapılmakta, bununla beraber kullanılan bir çok ürünün yenilerinin temini söz konusu, yaklaşık olarak 35-40 arası katlarda ve genel alanlarda ap kullanmaktayız, mevcut ap'ler draytek ap800 modelidir, gerek yönetim gerek performans açısından bazı sıkıntılar yaşadık, wireless altyapısını tamamıyla değiştirmeyi planlıyoruz, bütçe olarakta herhangi bir problemimiz bulunmamakta, engenius eap600 modeliyle bir kaç alanda testler yaptım ve eskiye nazaranla olumlu sonuçlar aldım. almak istediğim ürünleri kullanma fırsatı bu zamana kadar bulamadım, daha öncesinde kullanmış olan arkadaşların tecrübelerinden yararlanmak isterim, ürün olarak Ruckus, Cisco, HP, Aruba, Ubiquiti bu markalardan birini seçmek istiyorum, bir çok video bir çok makale okudum, hepsi kendi markalarını tavsiye etmekte 🙂 bütçe olarak bir sıkıntımız olmadığı için yüksek performans ve hızdaki bir ürünü seçmek istiyorum. yardımcı olacak arkadaş şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Selam,

hangi ürünü aldın ve  testler ne durumda paylaşman mümkün mü ? 

Ben enson aldığım ve test ettiğim ürün  http://www.tp-link.com/en/products/details/EAP110.html  bu ama  bu ürünün de anlık aktif kullanıcı desteği 35 kişi imiş. Bir tanıdığım  bu ürünü  https://www.ruckuswireless.com/products/access-points/zoneflex-indoor/zoneflex-r500   kullanıyor ve çok memnun olduğu söyledi fakat  bu tarz ürünlerinde fiyatları baya yukarıda. 

makul ve iyi bir ürün önerisi olan var mıdır  ? 

Gönderildi : 22/04/2016 19:30

Paylaş: