Forum

Tek ethernet kartın...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Tek ethernet kartında birden fazla ip ve ayrı ayrı çıkış sağlamak

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
408 Görüntüleme
(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bir müşterimizin elinde birden çok real ip var, isteği ise kullandığı programları tek ethernet kartına tanımladığı bu ip adresleri üzerinden dışarı çıkartmak.Bu programlara komutları verdi ama çalışmıyor.Yani özetle a programının xx.xx.xx.xx, b programının yy.yy.yy.yy ip adresinden çıkış yapması gerekiyor.Bu nasıl yapılabilir?

Gönderildi : 13/03/2013 20:11

(@MehmetAKSU)
Gönderiler: 321
Reputable Member

Route tanımladınız mı ? Yani ip adresleri birbirleri ile konuşabiliyormu ?

Gönderildi : 13/03/2013 20:29

(@sercansadikoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Route tanımladınız mı ? Yani ip adresleri birbirleri ile konuşabiliyormu ?

O tarafla ilgili çok fazla bilgi sahibi değilim ama yüksek ihtimalle tanımlı değildir.Sunucu datacenter'da barındırılıyor.Nasıl bir yol izlenmeli bu durumda?

Gönderildi : 13/03/2013 20:36

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

birincisi program bazlı zaten mumkun değil anca port bazında olabilir oda, bu cihazın önünde policy base routing yapabilen baska bir network cihazı olur ise onunla yapabilir .

yoksa direk isletim sistemi ile sanmıyorum böyle bir uygulama olsun 

Gönderildi : 13/03/2013 20:37

(@sercansadikoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Başka fikri olan var mı?

Gönderildi : 14/03/2013 02:27

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Vasvi hoca olması gereken yazmış zaten. Bu tür bir isteğin olması için o programları yazanların programların içine bir ağ sstem gömüp kendi lerini farklı bloklar üzerinden rout edebiliyor olmalı lazım.

Gönderildi : 14/03/2013 02:51

(@sercansadikoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız için teşekkürler, sorun çözüldü.

Gönderildi : 14/03/2013 13:20

(@vasviuysal)
Üye

sorun çözüldü derken ??,

ne yaptınız yada nasıl çözüldü merak ettim

Gönderildi : 14/03/2013 14:46

(@sercansadikoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

sorun çözüldü derken ??,

Müşterimizin bana yazdığı çözüm yolu,

Kullanmış olduğumuz HP 2910al 48G switch te Dynamic ARP protection denen bir özellik eklenmiş. (yada vardı da biz bilmiyorduk) Bu özellik ARP saldırılarını önlemek amaçlı eklenmiş bir güvenlik özelliği.

Ancak bizim işimizde bir ethernet kart üzerine birden fazla Real IP adresi tanımlaması yapılmakta ve gerektiğinde de scripler vasıtasıyla farklı makinelerde de çalıştırılması sağlanmaktadır. Yani bir IP Adresini bugün bir sunucu üzerindeyken yarın başka bir sunucuda çalıştırmamız gerekebiliyor. Bu da ARP tablolarının değişmesine sebep oluyor.

Switch yukarıda bahsettiğim özellikten dolayı yeni tanımladığımız IP adresleri üzerinden çıkış yapamıyor.

Sonuç switch üzerinde >>> arp-protection trust <portnumarası> şeklinde bir kod çalıştırarak tüm portları  güvenilir port olarak tanımladık. Ve sorun çözüldü. 

Gönderildi : 14/03/2013 18:02

(@MehmetAKSU)
Gönderiler: 321
Reputable Member

Henüz gördüm geçmiş olsun.

Gönderildi : 14/03/2013 19:37

(@vasviuysal)
Üye

Hocam sorduğunuz sorudan anladığım bu değildi benim 

şu anda ip adreslerinin farklı makinalarda kullanılabilmesinden bahsediyorsunuz ama sorunuzda tek ethernete verilen farklı ipler uzerinden 

programların ayrı ayrı ip adrslerini kullanabilmesi isteniyor seklinde anladım ben 

sorun çözüldü derken ??,

Müşterimizin bana yazdığı çözüm yolu,

Kullanmış olduğumuz HP 2910al 48G switch te Dynamic ARP protection denen bir özellik eklenmiş. (yada vardı da biz bilmiyorduk) Bu özellik ARP saldırılarını önlemek amaçlı eklenmiş bir güvenlik özelliği.

Ancak bizim işimizde bir ethernet kart üzerine birden fazla Real IP adresi tanımlaması yapılmakta ve gerektiğinde de scripler vasıtasıyla farklı makinelerde de çalıştırılması sağlanmaktadır. Yani bir IP Adresini bugün bir sunucu üzerindeyken yarın başka bir sunucuda çalıştırmamız gerekebiliyor. Bu da ARP tablolarının değişmesine sebep oluyor.

Switch yukarıda bahsettiğim özellikten dolayı yeni tanımladığımız IP adresleri üzerinden çıkış yapamıyor.

Sonuç switch üzerinde >>> arp-protection trust <portnumarası> şeklinde bir kod çalıştırarak tüm portları  güvenilir port olarak tanımladık. Ve sorun çözüldü. 

Gönderildi : 14/03/2013 19:40

(@sercansadikoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Evet haklısınız, bir yanlış anlaşılma oldu 🙂

Gönderildi : 14/03/2013 20:09

(@vasviuysal)
Üye

sağlık olsun 🙂

Gönderildi : 14/03/2013 21:13