Forum

Load Balancer Farkl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Load Balancer Farkları

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,573 Görüntüleme
(@YasinCeliloglu)
Gönderiler: 123
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sevgili Çözümpark gönüllüleri

Yeni olduğum bir konuda fikirlerinizi almak istiyorum. Load Balancerlar arası farkı ne belirler? Mesela Citrix ve F5 bu konuda cok ünlüler fakat bu ürünleri alırken dikkat etmemiz gereken ve bu ürünleri diğer ürünlerden farklı kılan nedir? Örneğin Barracuda load balancer var yada ücretsiz linux tabanlı Nginx gibi çözümlerde. Sektörde bu konuda deneyimli olan arkadaşlar yorumlarını paylaşırsa cok memnun olurum.

Teşekkürlerimle 

Gönderildi : 27/09/2012 19:25

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

Hocam citrx'te F5'te asıl manada aynı işi yapıyor. Her ikiside kendine ait işletim sistemleri üzerinde geliştiriliyor. F5 Türkiye pazarına sonradan girmesine ragmen iyi bir yer edinmiş durumda.

Burada sizin dikkat etmeniz gereken nokta şudur. Beklenti sadece load balance 'mı yoksa güvenlik, VPN çözümü, yada hat optimizasyonu gibi atrı çözümlermi. Eğer load balance yapacaksanız bir farkları yok gibi.

Bedava çözümlere bakacak olursanız destek sorunu yaşama ihtimaliniz var. Neticede bu tip ürünlerde bulundukları yerin kritik olması dolayısı ile problem anında büyük sorun teşkil eder.

Gönderildi : 28/09/2012 02:10

(@alperenselcuk)
Gönderiler: 284
Reputable Member

Sevgili Çözümpark gönüllüleri

Yeni olduğum bir konuda fikirlerinizi almak istiyorum. Load Balancerlar arası farkı ne belirler? Mesela Citrix ve F5 bu konuda cok ünlüler fakat bu ürünleri alırken dikkat etmemiz gereken ve bu ürünleri diğer ürünlerden farklı kılan nedir? Örneğin Barracuda load balancer var yada ücretsiz linux tabanlı Nginx gibi çözümlerde. Sektörde bu konuda deneyimli olan arkadaşlar yorumlarını paylaşırsa cok memnun olurum.

Teşekkürlerimle 

Sadece loadbalance yapıcaksan netscaler yada f5 almana gerek yok bence. çünkü bu cihazlarda alıpta kullanmayacağın özelliklerde olabilir firewall vpn loglama falan gibi. tek bir iş için bu kadar çok maliyet altına girmene gerek yok.

yok ben hattımın önüne koyucam hem de loadbalance yaptırcam diyorsan tamam.

pfsense de etkilidir bu konuda teknik anlamda diğer linux tabanlı sistemlerden daha fazla bilgi bulabilirsin. kendi adına siteler olsun burada çözümparkda olan hocalar olsun tecrübeli insan çok. 

Gönderildi : 28/09/2012 02:57

(@YasinCeliloglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Aklinizdaki proje nedir ? Ona gore size loadbalance cozumu soyleyebilirim.

Cevaplariniz icin ayri ayri tesekkur ediyorum. Aklimizdaki proje su an 5 adet olan sanal IIS serverimizi dns round robin sistemiyle balans etmis durumdayim. Ama bunun eksileri bildiginiz gibi mevcut. Sitemiz gunluk 60 bin hit alan bir yer ve 24 saat efektif calismasi cok onemli Hiz ve performans acisindan.  Merak ettigim bir diger seyde Balancer`in cok gerekli olup olmadigi. Yine dns round robin sistemiyle konfigurasyon ozellikleri cok guclu olan fiziksel bir servera sanal makineleri tasiyarak yuksek performans saglayabilir miyiz? Disaster anlarini saymiyorum (Serverlardan biri response edemez durumda oldugunda DNS kaydini silme yada Nat`ini anlik olarak degistirme...vs gibi ) Birde alacagimiz balancer`in waf ozelligi olmasi ve waf`inin etkili calismasi arti bir etkendir. 

Gönderildi : 28/09/2012 13:39

(@YasinCeliloglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bir diger hususda su an farkli web sitelerimiz mevcut ve farkli datacenterlarda bulunuyor. Bunlari birlestirmemiz durumunda tek bir balancer farkli web yapilarini balans edebilir mi? Ucretsiz urunler elbet mevcut windows`un nlb si yada nginx. Ama bildigim kadariyla citrix gibi urunlerde cashe ve compression gibi performansi arttiran ozellikler mevcut.

Gönderildi : 28/09/2012 13:58

(@bilgehanpoyraz)
Illustrious Member

konuyu genel anlamda ele almak gerekirse,

sunulan hizmet yüksek hit dolayısı ile kritik. bedava ürünlerle gitmek çok iyi bir fikir olmaz. Ben olsam 7x24 destek alabileceğim, problem durumunda acil müdahale edilecek bir ürünle devam etmek isterim. Ayrıca bu ürünü cluster olarak düşünmak gereklidir.

bunun üzerine WAF çok isabetli karar olacaktır. mutlaka ilave edilmiş olsun bence.

Bilgehan

Gönderildi : 28/09/2012 14:16

(@HidayetKURTULMUS)
Gönderiler: 17
Active Member

Merhaba

Sadece loadbalance işlemi yapmak site performansı açısından size bir katkısı olmayacaktır, sadece dns tarafında yaşanabilen olumsuzlukları engellemiş olursunuz. Mevcut sitenizin içeriğini bilmiyorum fakat 60k hit çok yüksek bir rakam olmamasına karşın 7/24 hizmet verecek bir site olduğunu düşünecek olursanız tek bir sunucuya tüm web servislerini koymak oldukça riskli. Oluşabilecek ilk donanım arızasında siteniz hizmet veremez duruma gelecektir. Donanım alma konusunda öncelikle satın almadan önce, caching, application firewall, global server load  balancing, SSL Acceleration, Compressing vb bir çok özelliği ihtiyacınızın olup olmadığını inceleyip buna istinaden karar vermeniz gerekecektir. İstediğiniz özelliklere göre de piyasada bulunan ücretsiz yazılımları alternatif olarak değerlendirme şansınız ortaya çıkacaktır. Fakat karar konusunda Netscaler veya F5 gibi bir firmanın ürünü alacaksanız satın alma öncesinde demo bir cihaz talep etmeniz yararınıza olacaktır.

Gönderildi : 28/09/2012 14:18

(@YasinCeliloglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bilgehan Bey ve Hidayet Bey

Ilginiz icin tesekkur ediyorum. Hidayet Bey demek istedigim tabi sadece bir fiziksel servera degil ayni anda calisan/calismaya hazir fiziksel veya sanal bir serverada yedeklemektir. Anladigim kadariyla dns round robin sistemiylede isimizi gorebilecegimiz gibi urun alirken inceleyecegimiz kritik noktalar SSL, Cashe, Compression ve waf gibi ozellikleri. Bunlari degerlendirip bir sonuca ulasabilecegimi saniyorum. Tabi bu urunlerdeki waf`larin ne kadar etkin calistigida onemli. All-in-one urunlerde bazen istendigi gibi olmuyor hersey.  WAF`in ama onemli bir ozellik oldugunu dusunuyorum. Kullananlar varsa onlarinda deneyimlerinden faydalanabiliriz.

Tesekkurler 

Gönderildi : 28/09/2012 14:46

(@bilgehanpoyraz)
Illustrious Member

Merhaba

Sadece loadbalance işlemi yapmak site performansı açısından size bir katkısı olmayacaktır, sadece dns tarafında yaşanabilen olumsuzlukları engellemiş olursunuz. Mevcut sitenizin içeriğini bilmiyorum fakat 60k hit çok yüksek bir rakam olmamasına karşın 7/24 hizmet verecek bir site olduğunu düşünecek olursanız tek bir sunucuya tüm web servislerini koymak oldukça riskli. Oluşabilecek ilk donanım arızasında siteniz hizmet veremez duruma gelecektir. Donanım alma konusunda öncelikle satın almadan önce, caching, application firewall, global server load  balancing, SSL Acceleration, Compressing vb bir çok özelliği ihtiyacınızın olup olmadığını inceleyip buna istinaden karar vermeniz gerekecektir. İstediğiniz özelliklere göre de piyasada bulunan ücretsiz yazılımları alternatif olarak değerlendirme şansınız ortaya çıkacaktır. Fakat karar konusunda Netscaler veya F5 gibi bir firmanın ürünü alacaksanız satın alma öncesinde demo bir cihaz talep etmeniz yararınıza olacaktır.

Hocam "Sadece loadbalance işlemi yapmak site performansı açısından size bir katkısı olmayacaktır," diyorsun ama aslen faydası olacaktır. Bu F5 ve NetScaler ürünleri teknolojik olarakta bir takım artı özelliklerle geliyorlar. Mesela RamCache denilen bir özellik var, çok sık çağrılan contentleri adam cache'de tutarak sunucuya geri dönmeden karşılıyor. Bu korkunç performans sağlıyor. Bir diğer özellik ise Http acceleration denilen özellik. Normalde bir client get ve post istekleri yapabiliyorum. Ama bu tip cihazların katma değeri ile bu connection adedi 4'e çıkıyor. Yani bir client bir tünel açabilirken, aradaki cihaz ile bu connection adedini 4'e çıkarabiliyorsun.

Birde SSL trafiğini Load balancere yüklüyorsun, arkada bulunan sunucu ile load balanceri clear text konuşturup bütün SSL trafiğini load balancer ile sonlandırıyorsun. Sunuculardan SSL yükünü alabiliyorsun. Sunucu performansını arttırabiliyorsun.

Bir sürü katma değer var. Ben olsam seninde dediğin gibi DEMO isterdim. her vendor demo için cihaz veriyor. artı ve eksilerinide gelen danışman anlatıyor zaten. orada farkları görüp en uygun cihaza karar verebiliyorsun. 

Gönderildi : 28/09/2012 14:52

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bu işler için en iyi cihazlar Clavister cihazlarıdır. Hattı bounding yapamadığınız için dışardan gelen trafiği yönetmek için zaten DNS balance yapmanız gerekiyor. Bu durumda DrayTek 3200 gibi 300 -400 dolar seviyesi bir ürün işinizi rahatlıkla çözecektir. Ama yarin öbürsü gün hitim artar iki adet sunucu kurmam gerekir yada sunucularımdan birisi çökerse gecenin bir vakti kalkıp gidemem oraya derseniz SLB yapan cihaza ihtiyacınız var. Server Load Balance sistemi içerde aynı işi yapan birkaç sunucu arasında otomatk iş yükü dağıtımı yapabilir tabi aynı anda hardware fail over desteğide verecektir yani sunuculardan birisi susarsa bu sefer trafiği diğer bir sunucuya taşıyacaktır.

Gerisinde cache yapmak, SSL kendi üzerine almak çok önemli kazanımlar sağlamayacaktır. Sonuçta bu denli yoğun bir tafiğiniz var ise zaten sunucud SSD disk kullanılır buda IOPS problemnini ortadan kaldırır. Sırf Cache işi için 2-3 bin dolar fazla vereceğime gider SSD alır hiç böyle bir sorunla uğraşmam :D.

Gönderildi : 28/09/2012 15:07

(@HidayetKURTULMUS)
Gönderiler: 17
Active Member

Burada yanlış anlaşıldım sanıyorum. Netscaler ve F5 için üzerindeki diğer özellikleri kastetmeden bunu söyledim. Sadece x bir işletim sistemi üzerinde çalışacak ve yine "Sadece" Load Balance işlemininin yapacak bir yazılımın "performans sağlayamacağı" dile getirdim. Yoksa tabi ki Netscaler ve F5 üzerinde bir çok özellik var ve hepside bir birinden güzel işlevleri olanlar özellikler. 

Merhaba

Hocam "Sadece loadbalance işlemi yapmak site performansı açısından size bir katkısı olmayacaktır," diyorsun ama aslen faydası olacaktır. Bu F5 ve NetScaler ürünleri teknolojik olarakta bir takım artı özelliklerle geliyorlar. Mesela RamCache denilen bir özellik var, çok sık çağrılan contentleri adam cache'de tutarak sunucuya geri dönmeden karşılıyor. Bu korkunç performans sağlıyor. Bir diğer özellik ise Http acceleration denilen özellik. Normalde bir client get ve post istekleri yapabiliyorum. Ama bu tip cihazların katma değeri ile bu connection adedi 4'e çıkıyor. Yani bir client bir tünel açabilirken, aradaki cihaz ile bu connection adedini 4'e çıkarabiliyorsun.

Birde SSL trafiğini Load balancere yüklüyorsun, arkada bulunan sunucu ile load balanceri clear text konuşturup bütün SSL trafiğini load balancer ile sonlandırıyorsun. Sunuculardan SSL yükünü alabiliyorsun. Sunucu performansını arttırabiliyorsun.

Bir sürü katma değer var. Ben olsam seninde dediğin gibi DEMO isterdim. her vendor demo için cihaz veriyor. artı ve eksilerinide gelen danışman anlatıyor zaten. orada farkları görüp en uygun cihaza karar verebiliyorsun. 

Gönderildi : 28/09/2012 15:20

(@YasinCeliloglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Peki Appliance mi almaliyiz yoksa sanal cozume mi gitmeliyiz? Ne gibi farklar olabilir? 

Gönderildi : 01/10/2012 13:26

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Peki Appliance mi almaliyiz yoksa sanal cozume mi gitmeliyiz? Ne gibi farklar olabilir? 

Yazılımlar ki open source dan bahsediyorum, bilginiz ve programlama yeteneğiniz var ise kendinize göre özeleştirme sağlayabilir. Donanımlar ise işe özel üretildiğinden tam olarak ne yapacağını bilebilirsiniz.

Şahsım adına donanım kullanmak daha mantıklı.

Gönderildi : 01/10/2012 13:41

Paylaş: