Forum

300+ pc li bir sist...

Bildirimler
Hepsini Temizle

300+ pc li bir sistem için sıfırdan neler gereklidir

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
449 Görüntüleme
(@AliDerin)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Konu yanlış yere açılmışsa kusura bakmayın. ama 300 ve üstü pc li bir sistem için sıfırdan neler gereklidir. kaç server makinası olması gerek vs bununla ilgili bilgi verirseniz sevinirim. 

şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 27/09/2012 13:43

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

MErhaba bu ortamda 300 pc ne iş yapar? Hangi roller olacak v.s. biraz daha geniş olarak ortamı anlatır mısınız?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/09/2012 13:54

(@SerdarCakar)
Gönderiler: 95
Estimable Member

Ali bey,

Sadece 300+ pc olacak diye bilgi verirseniz biz size nasıl yardımcı olalım?

Ne yapıcaksınız? Ne kullanacaksınız? İnternete çıkartacakmısınız, yada çıkartıpta kontrol altında mı tutacaksınız? Loglama yapacakmısınız? Veritabanı kullanacakmısınız? Otomasyonlarınız nelerdir?.................

Bu ve buna benzer çok daha fazla soru sormamız gerekiyor size. Lütfen yapmak istediklerinizi, kullanacaklarınızı kısacası yol haritanızı anlatın bizde destek olalım.. 

Gönderildi : 27/09/2012 13:55

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Sorunuza benzer bir konu burada konuşulmuş. 

http://www.cozumpark.com/forums/thread/213665.aspx  

Gönderildi : 27/09/2012 14:05

(@AliDerin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

kusura bakmayın. 

bu bir hastane olacak, internet çıkışı illaki olacak ama öncelikle  ağ sistemi hakkında atıyorum cat6 kablolama daha iyisi ne vardır. yada server makinası 1 yetermi 2 yemi bölmek gerekir. tavsiye edeceğiniz server donanım kabin tavsiyesde olabilir swicth   

hdd lerde ssd illa gerekirmi sas lar işimizi görürmü yedekleme sistemi ya asşında aklımda var birşeylerde tam oturtturmak ve düzenli olması için bir fikir alayım dedim. kabinde mesela santral kutusuda okacak kamera sistemide. yada ayrımı olması daha iyi bunların  vs gibi inanın kafamda toparlayamadığım için fikir almak istedim. daha yeride görmedim arkadaşın ricası üzerine bir ön bilgi mahiyetinde yapıyorum. belki daha sonra dahada detaylı bilgi vererek kapsamlı bir bilgi isteyebilirim

ilginize teşekkürler

saygılar 

Gönderildi : 27/09/2012 14:08

(@AliDerin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sorunuza benzer bir konu burada konuşulmuş. 

http://www.cozumpark.com/forums/thread/213665.aspx  

bakayım teşekkürler 

Gönderildi : 27/09/2012 14:09

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

kusura bakmayın. 

bu bir hastane olacak, internet çıkışı illaki olacak ama öncelikle  ağ sistemi hakkında atıyorum cat6 kablolama daha iyisi ne vardır. yada server makinası 1 yetermi 2 yemi bölmek gerekir. tavsiye edeceğiniz server donanım kabin tavsiyesde olabilir swicth   

hdd lerde ssd illa gerekirmi sas lar işimizi görürmü yedekleme sistemi ya asşında aklımda var birşeylerde tam oturtturmak ve düzenli olması için bir fikir alayım dedim. kabinde mesela santral kutusuda okacak kamera sistemide. yada ayrımı olması daha iyi bunların  vs gibi inanın kafamda toparlayamadığım için fikir almak istedim. daha yeride görmedim arkadaşın ricası üzerine bir ön bilgi mahiyetinde yapıyorum. belki daha sonra dahada detaylı bilgi vererek kapsamlı bir bilgi isteyebilirim

ilginize teşekkürler

saygılar 

Kabinde santral bağlantısıda olacaksa biraz daha pahalı olur ama CAT 7 kullanın. 1 kere kuracaksınız sonuçta.

http://www.ampnetconnect.com.tr/web/TR/Home/Solutions_Services/Office_Networks/High-Performance_Multi-Service/AMP-TWIST-7AS_System63/  

Gönderildi : 27/09/2012 14:28

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

kusura bakmayın. 

bu bir hastane olacak, internet çıkışı illaki olacak ama öncelikle  ağ sistemi hakkında atıyorum cat6 kablolama daha iyisi ne vardır. yada server makinası 1 yetermi 2 yemi bölmek gerekir. tavsiye edeceğiniz server donanım kabin tavsiyesde olabilir swicth   .

Merhaba aynı işi şu anda ben başlattım 150 pc için tasarlanan bir sistem var. Cat6 yeterli. Switchlerden ana switch üzerine giden yapı fiber olursa iyi olur. Zaten 100 metreden sonra cat 6 sorun çıkarabilir. Fiber olmak zorunda ana omurga. Bu yapıda yönetilebilir switch kullananızda yarar var. Kabin olarak yerli veya pahalı olarak hp kabin kullanaiblirsiniz.

hdd lerde ssd illa gerekirmi sas lar işimizi görürmü yedekleme sistemi ya asşında aklımda var birşeylerde tam oturtturmak ve düzenli olması için bir fikir alayım dedim. Serverler için konuşuyorsanız SSD çok maliyetli olur.Sanallaştırma yapısını ve storage mimarisini kullanmanızda yarar var. kabinde mesela santral kutusuda okacak kamera sistemide. yada ayrımı olması daha iyi bunların  vs gibi inanın kafamda toparlayamadığım için fikir almak istedim. Kabin içine konularak olan sistemleri hesap edip ona göre bir kabin ünitesi almanız lazım. Baktınız kabin içeriği yetmiyor ikinci bir kabin kullanabilirsinizki arada biraz boşluk ve rahat hareket etme açısınan yer olmasında yara var.  daha yeride görmedim arkadaşın ricası üzerine bir ön bilgi mahiyetinde yapıyorum. belki daha sonra dahada detaylı bilgi vererek kapsamlı bir bilgi isteyebilirim.

Bu iş için uzman bir firma ile görüşerek projelendirme yapmalarını isteyebilirsiniz zaten ülkemizde genelde projelendirme için ücret alınmıyor. Baktınız bu firma işi biliyor işinizide görüyor bu firma ile projeyi gerçekleştirsiniz.

ilginize teşekkürler

saygılar 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/09/2012 14:31

(@AliDerin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkürler bilginiz ve ilginiz için

Gönderildi : 28/09/2012 17:42

Paylaş: