Forum

web de ip yerine is...

Bildirimler
Hepsini Temizle

web de ip yerine isim yanınlama

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
444 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

bir web tabanlı yazılımımız var ve buna dış dunyadan 88.88.88.88:1010 ile bağlanıyoruz. bu 88.88.88.88 kısmını bir isim verip ( yazılım:1010 )nasıl yayınlarız ne değiştirmemiz nereden değiştirmemiz gerekiyor. bunyemizde firewall var.

Gönderildi : 08/06/2011 18:11

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Kullanmak istediğiniz domain'i sunucunuza yönlendirin daha sonra sunucunuz üzerinden gerekli dns kayıtlarını oluşturmanız yeterli olacaktır.Tabi IIS üzerindede çeşitli değişiklikler yapmanız gerekmektedir(Bindings gibi)

İyi çalışmalar.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 08/06/2011 18:21

(@Anonim)
Konu başlatıcı

örnek makale varmı acaba . bu konuya cok yabancıyım nereden başlıcağımı tam bilmiyorum. kullandığımız bir web sitesi var ve bir hosting firmasında

Gönderildi : 09/06/2011 14:07

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Maalesef, Konu ile ilgili hosting firması ile görüşün onlar size daha detaylı yardımcı olacaklardır.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 09/06/2011 15:52

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

bir web tabanlı yazılımımız var ve buna dış dunyadan 88.88.88.88:1010 ile bağlanıyoruz. bu 88.88.88.88 kısmını bir isim verip ( yazılım:1010 )nasıl yayınlarız ne değiştirmemiz nereden değiştirmemiz gerekiyor. bunyemizde firewall var.

Merhaba,

1. Bir adet FQDN adı satın alın. örnek cozumpark.com gibi bunun a kaydınız ve www chane kaydını 88.88.88.88 IP sine yaptırın. 

2. Firewall cihazınıza gidin ve www.cozumpark.com:1010 yazmak yerine direk www.cozumpark.com yazınca gelmesi için NAT işlemi yaparken 80 portunu içerde bulunan sunucunuzun 1010 portuna natlayın.

Gönderildi : 11/06/2011 01:11

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hocam,

bizim bir alan adımız var ve web sitesi olarak kullanıyoruz. sen yeni bir alan adımı al önerirsin. yani bizim alan adımız suan www.deneme.com senin önerdiğin www.erpdeneme.com olarak ip adresimize yönlendirmeylemi çözüm bulmamımı önerirsin. başka firmalar bu işi nasıl çözüyor. bir firmanın bilgilerine ulaştım https://erpportal.xxx.com.tr olarak dış dünyaya açmış ben erpportal.xxx.com.tr whois de baktığımda boş görünüyor bizimde mi boyle yapmamız lazım bunu nasıl yapmışlar. 

biraz deneyimlerini paylaşabilirsen çok sevinirim.  öğrenmek uygulamak istiyorum

saygılar 

Gönderildi : 23/06/2011 11:11

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Öncelikli olarak bir alan adı satın almalısınız. Alan adı subdomaine göre sorgulanmamaktadır Hangi alan adını satın alırsanız doğal olarak ona ait tüm subdomainler size ait olacaktır.

ÖRN
www.cozumpark.com
sozluk.cozumpark.com
anket.cozumpark.com

gibi

Alan adınızı aldıktan sonra IIS te bu domain için kayıt oluşturmanız gerekmektedir. Bu bölümün detaylarını geçiyorum.

IISten tüm tanımlamalarını yaptıktan sonra ilgili web sitesinin üzerinde sağ tuş tıklayıp Properties > Web Site > Advenced sekmesinde port tanımalamasını yapabilirsin. Artık belirttiğin domain adresine gelen istediğin portla yayına açmış oluyorsun. Firewallında da ilgili tanımlamalarını yaptıktan sonra istediğin işlemin tamamlanmış olması gerekir.

Gönderildi : 23/06/2011 12:10

(@Anonim)
Konu başlatıcı

değerli hocam,

ben www.portal.com satın aldım orada bir web sitesi calışıyor  su an . 

alan adını satın aldıktan sonra  IIS bu domain için kayıt oluştur derken. hosting firmasından ne yapmasını isticem. 

ilgili web sitesini uzerine sağ tıklayıp ..... port tanımlamalarını yapabilirsin demişsin ekran görüntüsü benim dışarıya actığım erp yazılımı için diyorsunuz dimi? ve  

birde subdomin benim oluyorsa erpportal.com adresini nereye girmeliyim.

hocam bilmediğim için tuhaf sorabilirim kusura bakma 

Gönderildi : 23/06/2011 20:52

(@ertanerbek)
Famed Member

değerli hocam,

ben www.portal.com satın aldım orada bir web sitesi calışıyor  su an . 

alan adını satın aldıktan sonra  IIS bu domain için kayıt oluştur derken. hosting firmasından ne yapmasını isticem. 

ilgili web sitesini uzerine sağ tıklayıp ..... port tanımlamalarını yapabilirsin demişsin ekran görüntüsü benim dışarıya actığım erp yazılımı için diyorsunuz dimi? ve  

birde subdomin benim oluyorsa erpportal.com adresini nereye girmeliyim.

hocam bilmediğim için tuhaf sorabilirim kusura bakma 

Hosting firmasına birşey demeyeceksiniz. DNS leri aldığınız yerde  portal.com için sitenin olduğu yerin IP adresini portal.com ve www için belirteceksiniz. Subdomin biraz yanlış anlaşılmış sanırım, portal.com için sub domain demek sub.portal.com şeklinde tanımlanır. erpportal.com adresi farklı bir domaindir ve portal.com için sub domain değildir tanımlanmasının erp.portal.com şeklinde yapılması gerekir.

Gönderildi : 23/06/2011 21:00

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Hali Hazırda bir yapınınız çalışan bir yağınız olduğu için IIS te benim belirttiğim alanların tanımlamasını yapıp o headerlerini belirtmeniz gerekiyor. Sonrasında Her hangi ücretsiz DNS servisi veren firmaya domain adresinizi yönlendirirsiniz. Bu firmada açtığınız DNS kaydında www ve A kaydına 88.88.88.88 olarak kullandığınız ip adresini yazarsınız bu aşamadan sonra DNS kayıtları güncellenin sistemin çalışması gerek.

Gönderildi : 23/06/2011 21:15

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hocam kafam karıştı. 

şimdi benim www.deneme.com web adresim var bir yerde çalışıyor. şirket içindede bir web tabanlı yazılım var onu dışarıya actık ve 88.88.88.88:1010 internet explorer yazınca dunyanın her yerinden giriyor. ben 88.88.88.88:1010 yerine isim yazmak istiyorum. elimde www.deneme.com alan adı var ondada web sitesi var. ben yeni alan adımı alayım yoksa erp.deneme.com uzerindenmi koşturayım boyle yapılması gerekirse neler yapmam lazım 

kusura bakmayın  

Gönderildi : 23/06/2011 21:16

(@ertanerbek)
Famed Member

hocam kafam karıştı. 

şimdi benim www.deneme.com web adresim var bir yerde çalışıyor. şirket içindede bir web tabanlı yazılım var onu dışarıya actık ve 88.88.88.88:1010 internet explorer yazınca dunyanın her yerinden giriyor. ben 88.88.88.88:1010 yerine isim yazmak istiyorum. elimde www.deneme.com alan adı var ondada web sitesi var. ben yeni alan adımı alayım yoksa erp.deneme.com uzerindenmi koşturayım boyle yapılması gerekirse neler yapmam lazım 

kusura bakmayın  

Üstadım DNS sunucusna gidip deneme.com için A kaydı olarak  88.88.88.88 bu ip adresini www içinde chname olarak deneme.com verin hepsi bu sonrasında www.deneme.com:1010 yazınca sunucu gelecek.

Gönderildi : 23/06/2011 21:26

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Hocam,

onu anladım... peki https://erp.deneme.com  nasıl yapıcam onu anlıyamadım

Gönderildi : 24/06/2011 11:46

(@ertanerbek)
Famed Member

Hocam,

onu anladım... peki https://erp.deneme.com  nasıl yapıcam onu anlıyamadım

Siz domain kayıtlarını yaptığınız zaman, HTTP ve ya HTTPS servisleri otomatik olarak çalışacaktır. Yalnız HTTPS için seritifikaya ihtiyacınız var. Bir sertifika sunucsundan sertifika alacak WEB sunucu olarak kullandığınız sisteme bu sertifikaya tanıtmalısınız.

Gönderildi : 24/06/2011 12:09

Paylaş: