Forum

ipv6 geçiş

Bildirimler
Hepsini Temizle

ipv6 geçiş

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
484 Görüntüleme
(@forza)
Gönderiler: 184
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selam,

Arkadaşlar bizler ufak şirket ve son kullanıcı olarak ipv6 işleminde neler yapacağız.Şu anda çok muallak olan bir konu.Geçiş ne zaman biter bilinmez.Aklıma takılan bir kaç soru var bunlara yanıt alırsam aklımdan azda olsa soru işaretleri silinecek.

-İpv6 ya geçildiğinde ,ipv4 destekler kesilecek mi yavaş yavaş geçiş işlemimi sağlanacak?
-Evde adsl kullanıp otomatik olarak ip4 ip alıp ağ geçidi olarak modemi gösteren son kullanıcı bu durumda ne yapacak?Yeni modem v.s. dağıtımımı yapılacak yoksa Telekom ipv6 ile ipv4 arasında vir yönlendirme gibi işlemle bu işi bitirebilecek mi?
-İş yerlerinde ip4 ip dağıtan dhcp,ip4 adsl veya farklı modemle nete çıkan şirketler ne yapacak?
-Ev ve iş ağlarında iç network ip4 üzerinden gidiyor ip6ya bunu etkileyecek mi?
-Bu işlem localde bizi etkilemeden nete çıkma imkanımız olacak mı?
-Hostingler vs. milyarlarca site yayımlıyor,dns hizmeti veriyor bu kadar kayıt nasıl bir anda güncellenecek?
-Bir yerde arkadaş ip ne 192.168.1.50 dediğinde tamam bağlanıyorum derken şimdi bu iş nasıl bir sistematiğe oturacak ipv6 da?
-İpv4 ip hesaplamaları ve yapılandırması çok kolayken ipv6 değişik bir dünya olacak bu konuda yine bir sistematik gelecek mi?
-İpv6 hesaplama mantığını anlatan güzel bir örnek ile açıklayan bir site biliyor musunuz?

Teşekkürler.

Gönderildi : 08/06/2011 13:12

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

(@forza)
Gönderiler: 184
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bu makaleler için teşekkürler onalr biraz yüzeysel geçmişler ama merak ettiğim temel kısımlar konusunda bilgi edinemedim 🙁

Gönderildi : 27/06/2011 19:24

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bu makaleler için teşekkürler onalr biraz yüzeysel geçmişler ama merak ettiğim temel kısımlar konusunda bilgi edinemedim 🙁

IPv6 geriye dönük uyumluluk sağlamaktadır. Bu durumda IPv4 ve IPv6 sistemler birbirleri ile konulabilecekler.

Yalnız oldukça muallak kısımlar var 😀 oturup bir 400 sayfa kadar okumak gerekiyor.

Gönderildi : 28/06/2011 02:08

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

ISP tarafında yanlış hatırlamıyorsam Koç.net tarafı geçmiş diye duydum. Bu durumda Mesut Sarıyar hocamız bize bununla ilgili bir açıklama yada bir teknik döküman yayınlayabilir. Bununla ilgili bir makale güzel olabilir.

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 28/06/2011 02:22

Paylaş: