Forum

Metro Ethernet Bağl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Metro Ethernet Bağlantı Sorunu

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
867 Görüntüleme
(@abdullahbaran)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

İşyerimize Metro Ethernet bağlattık ancak bağlantı sırasında ben işyerinde değildim Alcatel Lucent OmniSwitch 6400 Switch bağlanmış ve ip numarları verilip gidilmiş. Türk Telekom yetkililerinden aradığımız halde ulaşılmama yüznden destek alamıyoruz lanet olsun böyle bişey olmaz, o kadar para veriyoruz arandığında karşımızda muhatap yok. Sadece giderken bilgisayarlarınıza switchi tanıtacaksınız bu verilen ipleri gireceksiniz demişler o kadar.

Sorunumuz  bize verile Gateway ve ipyi nereye nasıl gireceğimizi bilmememiz. Aynı zamanda internete çıkacak birde cihazımız var DMZ veya NAT ile bunuda ayarlamamız gerekiyor. Bize bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum, 212 ile başlayan ipler nereye girilecek DMZ veya NAT ayarıı nasıl yapacağız. SAYGILARIMLA.

Gönderildi : 03/02/2011 20:42

(@ilyasYILDIZ)
Gönderiler: 441
Honorable Member

Merhaba ,

Switch üzerindeki bir portu access yapıp , bu port arkasından size verilen ip adreslerini kullanarak gerekli işlemleri yapmanız gerecektir.

Bu durumda  , size verilen 212.x.x.x ip adresini firewall üzerinde sonlandırarak hem nat hem de DMZ işlemlerini siz kendiniz yapmak durumundasınız. Neticede Telekom size sadece IP verir , arka taraf için destek vermez.

Switch üzerinde hangi portu size tahsis edildiğini öğrenin ( muhtemelen 1.port ) , bu portu test olarak notebook takın , size verilen ipleri notebook üzerinde tanımlayıp interneti test edin.

Gönderildi : 03/02/2011 20:51

(@abdullahbaran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bize verilen portun numarası 3 diye biliyorum şu an kablo 3 te takılı ipleri nereye nasıl gireceğim bunu yazarmısınız acaba.

Gönderildi : 03/02/2011 20:55

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar.

Test için  size  belirttikleri porttan  notebook unuza  network  baglantısı yapın 

212.212.212.2  bu size  verilen  ip olsun  notebook e  manuel  olarak  yazın

255.255.255.252 bu size  verilen  subnetmask   olsun  bunuda  notebook da  tcp  ip  ayarlarında  ilgili  yere  yazın

212.212.212.1  bu  size  verilen  Gateway olsun  bunu da  notebook da  Gateway  olarak  yazın ve   4.2.2.4 e  ping  atmayı  deneyın  şayet  ping  atabılıyor  ısenız  işlem  tamam  demekdır  daha  sonrasında  Bu porttan  Firewall  ınıza  uplink  yapın  ve   Firewall ınızda ki  Wan interface ine  manual  olarak  ip yi  ve   subnetmask  bilgilerini  yazın  ve firewall  üzerinde  0.0.0.0  içinde  212.212.212.1  adresine  route   yazın.

Firewall  olarak  ne  kullandığınızı   belirtirseniz  kullanmış oldugunuz  firewall ile  ilgili  olarak  daha  detaylı  bilgilendirme  yapılabilir.

Teşekkürler.

Bize verilen portun numarası 3 diye biliyorum şu an kablo 3 te takılı ipleri nereye nasıl gireceğim bunu yazarmısınız acaba.

Gönderildi : 03/02/2011 22:09

(@abdullahbaran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar.

Test için  size  belirttikleri porttan  notebook unuza  network  baglantısı yapın 

212.212.212.2  bu size  verilen  ip olsun  notebook e  manuel  olarak  yazın

255.255.255.252 bu size  verilen  subnetmask   olsun  bunuda  notebook da  tcp  ip  ayarlarında  ilgili  yere  yazın

212.212.212.1  bu  size  verilen  Gateway olsun  bunu da  notebook da  Gateway  olarak  yazın ve   4.2.2.4 e  ping  atmayı  deneyın  şayet  ping  atabılıyor  ısenız  işlem  tamam  demekdır  daha  sonrasında  Bu porttan  Firewall  ınıza  uplink  yapın  ve   Firewall ınızda ki  Wan interface ine  manual  olarak  ip yi  ve   subnetmask  bilgilerini  yazın  ve firewall  üzerinde  0.0.0.0  içinde  212.212.212.1  adresine  route   yazın.

Firewall  olarak  ne  kullandığınızı   belirtirseniz  kullanmış oldugunuz  firewall ile  ilgili  olarak  daha  detaylı  bilgilendirme  yapılabilir.

Teşekkürler.

Cumhur Bey sağolun ip protokülünü geçtim tamam o kısmını hallettim 4.2.2.4 ping attım 145 ms iel ping işlemi başarılı ancak şu kısmını anlamadım.

Bu porttan  Firewall  ınıza  uplink  yapın  ve   Firewall ınızda ki 
Wan interface ine  manual  olarak  ip yi  ve   subnetmask  bilgilerini 
yazın  ve firewall  üzerinde  0.0.0.0  içinde  212.212.212.1  adresine 
route   yazın.

Firewall  olarak  ne  kullandığınızı  
belirtirseniz  kullanmış oldugunuz  firewall ile  ilgili  olarak  daha 
detaylı  bilgilendirme  yapılabilir.

TTNET TARAFINDAN GATEWAY VE IP DIŞINDA bize verilen bir bilgi yok firewall hakkında bilgim yok yani ikinci adımı nasıl halledeceğim bu kısmını inanın anlayamadım.

Gönderildi : 03/02/2011 23:12

(@abdullahbaran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bu saat oldu hala uğraşıyorum yokmu yardım edecek kimse elimde ip ve gatewaydan başka bi bilgi yok buda sağolsun telekomun süper destek yöntemi, o kadar para ödeyelim ama bişey vermesinler ama burası Türkiye idi değilmi.

Gönderildi : 04/02/2011 05:27

(@abdullahbaran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bağlantı sorununu aştım cihaz internete çıkıyor şuan bir adım  kaldı sadece NAT ve DMZ işlemini nasıl yapacağız internete çıkması gereken bir cihazımız var http protokolü ve ya ftp ile çıkış yapmamız lazım bunu nasıl yapacağız. Birde elimizde bir ip var ip bloğu satın almamıza gerek varmı, 2-3 cihaz birden bağlamamız gerekiyor bunun ikisi internetten dışardan erişilecek olduğundan fazladan ip ihtiyacı doğarmı acaba. Router almama gerek varmı lütfen yardımcı olurmusunuz birde araya Juniper Netscreeb 5GT Firewall var onu nasıl bağlarız ve bize getirisi ne olur.

Gönderildi : 04/02/2011 13:11

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

ISP'nizin  ME  bağlantısını  sonlandırdığı  Switch'den Netscreen 'ın WAN interface ine  Network  Kablosu ile  bağlantı  yaparak ME  bağlantısını  localdeki clientların  kullanmasını  sağlayabilirsiniz.

Firewall  kurulumu için  aşağıdaki  makaleden bilgi  edinebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/donanm/archive/2008/08/04/juniper-networks-ssg-5-firewall-kurulum-ve-screenos.aspx

Teşekkürler.

Bağlantı sorununu aştım cihaz internete çıkıyor şuan bir adım  kaldı sadece NAT ve DMZ işlemini nasıl yapacağız internete çıkması gereken bir cihazımız var http protokolü ve ya ftp ile çıkış yapmamız lazım bunu nasıl yapacağız. Birde elimizde bir ip var ip bloğu satın almamıza gerek varmı, 2-3 cihaz birden bağlamamız gerekiyor bunun ikisi internetten dışardan erişilecek olduğundan fazladan ip ihtiyacı doğarmı acaba. Router almama gerek varmı lütfen yardımcı olurmusunuz birde araya Juniper Netscreeb 5GT Firewall var onu nasıl bağlarız ve bize getirisi ne olur.

Gönderildi : 07/02/2011 14:04

(@abdullahbaran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Elimizde HP 470065-108 ML350G6 E5520 6x2GB 3x146GB SFF Marka 1 adet sıfır server var özellikleride şu:

Maksimum işlemci desteği 2 (Standart 1, maksimum 2)
İşlemci Intel® Xeon® Processor E5520 (2.26 GHz, 8MB L3 Cache, 80W, DDR3-1066, HT, Turbo 1/1/2/2
Chipset Intel® 5520 Chipset
Toplam PCI slot 6
PCI slot tipi 4 x PCI Express 4x
2 x PCI Express 8x
Bellek 12 GB (6 x 2 GB) PC3-10600R (DDR3-1333) Registered DIMMs / Maks. 144 GB
SCSI / RAID HP Smart Array P410i/512MB Controller (RAID 0/1/1+0/5/5+0)
LAN Gömülü NC326i PCI Express Dual Port Gigabit Server Adapter
Grafik Entegre ATI RN50, 64MB video standard
USB 6 (2 önde, 2 arkada, 2 dahili)
Seri port 1
HDD sürücü 3 x 146 GB 15.000 rpm SFF SAS HS / Maks. 4.8 TB - 16 x 300 Gb SAS drives
Cdrom sürücü DVD yazıcı
Boyutlar 5U Tower (46.7 x 21.8 x 59.6 cm)
Güç kaynağı 460 W (ilave güç kaynağı takılabilir)
İşletim sistemi desteği MS Win.Svr, MS Win Hyper V, Red Hat Enterprise Linux, SUSE Linux Ent. Server, NetWare, Vmware, Citrix for XenServer

Bu serverde iki adet ethernet ve ne olduğunu bilmediğim aynı ethernete benzeyen üzerinde ILO yazan bir port daha var benim istediğim şu cihaz boş Windows Server 2003 kursak bu ethernetleri kulllanarak Metroyu wana çevirebilirmiyiz ve ILO yazan port neye yarar. Yani kısacası yukarıdaki sorunumu Router almadan bu server üzerinden halletme şansımız varmıdır, lütfen yardımcı olun bulunduğum ilde parasıyla bile bu işi yaptıracak adam yok bu yüzden çaresiz kaldım.

Gönderildi : 10/02/2011 06:51

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

(@abdullahbaran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Elimdeki servera buradan bir arkadaşın tavsiyesi ile PFSENSE kurdum. Hem buradaki makalelerden hemde kurulum videosunu izleyerek konsol arayüzü kurulumunu tamamladım şu an PFSENSE hdd üzerinde kurulu hiç ayar yapmadım makallerde bahsi geçen web arayüzü kısmına nasıl gireceğim. Hddye format atıldığı için başka işletim sistemi yok sadece PFSENSE'den bot ediyor ayarları nasıl yapılacağını ve web arayüzüne nasıl erişeceğimi söylermisiniz lütfen yardım edin.

Gönderildi : 14/02/2011 18:31

Paylaş: