Forum

outlook arama sorun...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] outlook arama sorunu, win10 işletim sisteminde

20 Yazılar
5 Üyeler
4 Likes
6,102 Görüntüleme
(@MehmetOzcelik)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

yaklaşık 10-15 gündür
windows 10 kullanan bilgisayarlarda
yeni / son gelen mailleri otomatik olarak indekslemiyor sistem.
outlook'un 2010-2013-2016 versiyonlarını kullanıyoruz ve farklı bilgisayarlardada bu sorun mevcut.
tahminim windows10'daki bir güncelleme bu sıkıntıya yol açmış olabilir.

yeniden dizinleme yapıp outlook profilinide yeniledim ama sorun devam ediyor.
windows arama hizmetini yeniden başlattığımda veya bilgisayarı yeniden başlatıp 1-2 dakika bekleyip outlook'u açtığımda indeksliyor ama bunları hep manuel yapmak zorunda kalıyorum.
kullanıcılar sürekli bununla ilgili bana çemkiriyor 🙂

bu sorunla karşılaşan varmı bir çözüme ulaşabildinizmi.

Saygılar.

Gönderildi : 06/01/2022 12:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

outlook index içeriğinin hızlı bir şekilde oluşturulması indexing speed is reduced due to user activity – İpucu – ÇözümPark Forum (cozumpark.com)

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/01/2022 12:22

(@necatiguner)
Gönderiler: 135
Estimable Member

Mehmet Bey Selamlar,
aynı sorunu bende farklı 2 kullanıcıda yaşadım, ofis 365 yüklü makinalarda ve işletim sistemleri windows 10.
Dizin oluşturma durumuna baktığımda 0 gözukuyor ama arama yaptığımızda eksik sonuçlar veriyor. Program ekle kaldırdan Microsoft ofisi seçip Online Repair seçeneği ile ofisi yeniden güncelledim. Güncelleme sonrası indexleme yaptı ve sorun düzeldi fakat çözüm 1 hafta sürdü. 1 hafta sonra tekrar aynı sıkıntı başgösterdi. Şuan online repair değilde sadece dizin oluşturma hizmetini çalıştırdım. Tahminimce geçici düzelecek ve 1 hafta sonra yine aynı senaryoyu yaşayacağız.

Aslında burdaki 1 hafta, yeni gelen maillerinn indexlenmemesi ve 3-5 gün sonra arama yapmak istediğimizde durumu fark etmemiz gibi görünüyor.

Gönderildi : 06/01/2022 15:54

(@MehmetOzcelik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hakan bey yukarıda çözüm ile ilgili link atmış çok teşekkürler.
akşam onu deniyecem

15 Aralıkta yayınlanan KB5008212 numaralı windows güncellemesinin ardından Outlook üzerinde arama problemleri yaşanmaya başladı.

bilgisayarınızın kayıt defterinde (registry)
>>HKEY_CURRENT_USER\software\microsoft\office\16.0\outlook\search adresine gidin.
16.0 olan kısmı outlook'un versiyonuna göre değişiklik gösterebilir.

Ardından aşağıdaki DWORD değerini oluşturun.

DWORD ismi: DisableServerAssistedSearch

DWORD değeri: 1

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda büyük ihtimal sorun düzelecektir.

Gönderildi : 06/01/2022 16:32

(@necatiguner)
Gönderiler: 135
Estimable Member

Regedit ayarlarını değiştirmekten ziyade KB5008212 numaralı güncellemeyi kaldırsak sorunu çözer mi acaba?

Gönderildi : 07/01/2022 11:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet ama yama otomatik tekrar yüklenecektir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/01/2022 12:00

(@MehmetOzcelik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ben dün öncelikle sadece regedit'ten ayar değişikliğini yaptım ilk başta indeksledi

ama sonra test için yeni mailler attım sonrasını indekslemedi gibi.
tam stabil çalışmayacak gibi geldi bana manuel kaldırdım bilgisayarlardan o yamayı.
şu an için sıkıntı yok.

dediğiniz gibi otomatik yükleyecektir belki ama,
ileride yeni update veya kesin çözüm çıkana kadar en azından sıkıntı yaşamak istemiyorum.
bizim bütün işimiz / yazışmalarımız outlook üzerinde çünkü

Gönderildi : 07/01/2022 15:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kolaylıklar.

Gönderildi : 07/01/2022 15:49

(@MehmetOzcelik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

bilgisayarın biri tekrar yüklemiş o güncellemeyi 🙂
hosts dosyasından windows update'i engelleyebilirmiyiz bir süre , gerçekten büyük problem bizim için.

yada yeni bir güncelleme varmı bu konuyla ilgili yada kalıcı nasıl çözebiliriz.

Gönderildi : 08/01/2022 12:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Regedit ayarını GPO ile herkese dağıtabilirsiniz.

Gönderildi : 08/01/2022 12:37

(@MehmetOzcelik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Regedit ayarını GPO ile herkese dağıtabilirsiniz.

Regedit ayarını zaten windows 10 olan tüm bilgisayarlarda değiştirdim.
ama ona rağmen bazen indeksliyor bazen indekslemiyor tam stabilite yok gibi yani.
o yüzden yamalarıda kaldırmıştım..

ama dediğiniz gibi gene otomatik yüklüyor..
geçicide olsa update'i iptal edebilirmiyiz.
update servisini durdursam yeterli olurmu ?

Saygılar.

Gönderildi : 08/01/2022 12:41

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Bu yönetim, dağıtım konusu printerlar da printnightmare update konusunda da çok defa sorulmuştu. Kısaca wsus vs olmayan ortam da update engelleyemezsiniz hiç bir şekilde. Sadece servisi durdurarak update kapatamazsınız kapatmak için daha başka şeyleri bir arada yapmak gerekli.

Reg uyguladıktan sonra update kaldır kur yapılıp durulduğu ve indexlemeyi baştan tekrar yaptırmadığınızdan olabilir. Genel dönüşlerde o reg kaydı ile çözüm sağlanmış. 
Kendi yapınıza göre çözümleme de bültenlerin ve değişikliklerin detaylarını inceleyerek aksiyon üretmeniz lazım.

Daha önce de bu paylaşılmış örneğin. Bu kayıt yolları tüm OS'lar için geçerli.

https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/microsoft-shares-fix-for-broken-outlook-search-in-windows-11/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/01/2022 16:43

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

https://techcommunity.microsoft.com/t5/outlook-global-customer-service/how-outlook-2016-utilizes-exchange-server-2016-fast-search/ba-p/381195

Örneğin bunun gibi paylaşımlardan bu kayıtların ne anlama geldiğini ve ne tür değişiklikler yaptığını öğrenebilir ve üzerine araştırmaya devam edebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/01/2022 16:45

(@mertoz)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Bu sorun bir çok kişiye saç baş yoldurdu sanırım :).

Registry'de Windows Search key'inin içinde PreventIndexingOutlook dword'ü açılıp 0 değerini verdikten sonra, yeniden Indexleme yapılınca düzelse de, kısa bir süre sonra, eski index dahil tamamen bozuluyor.

Kalıcı bir çözümü umarım Update olarak gelir.

Gönderildi : 11/01/2022 14:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Benim önerim indexing içerisinde map'ler varsa bunları kalıcı çözülene kadar kaldırın.
Ve tüm update'leri yapıp, reg girdikten sonra indexi sıfırladığınızda tarama folder'larını kaldırıp baştan ekleyin ve o şekilde index baştan yapsın. Web den db sildirip baştan oluşturacağınız batch'ler de bulabilirsiniz. 
Bu tip durumlar ilk defa yaşanmıyor win. search servisi mükemmel çalışan bir yapı değil isterseniz everthing gibi alternatiflere yönelebilirsiniz open alternatifleri de var. Ben de kullanmıyorum bunları fakat update sürecini merkezi manage ettiğimizden sorunda yaşamıyoruz.

Gönderildi : 11/01/2022 15:10

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

5'in de yayınlanan güncel bilgi;
https://support.microsoft.com/en-us/office/outlook-search-not-showing-recent-emails-after-windows-update-kb5008212-cc5345cf-8007-403a-bb23-f3818653c2df

https://www.cozumpark.com/microsoft-kb5008212-guncellemesi-outlook-aramasini-bozuyor/

Kısaca bu sorunun neden kaynaklandığı bilinmiyor ve mevcut çözümleme şimdilik bu kadar.

Ayarın GPO ile yapılabilmesi için yol bilgisi;
Güncel administrative templates yüklü olmalı.
https://www.windows-security.org/7cc23c85173baa28894e54aba616d194/prevent-indexing-microsoft-office-outlook

Bu sorunlar ilk defa yaşanmıyor aşağıda göreceğiniz üzere ve çeşitli kontrol, çözümler bulunuyor.
Yapı ve sistemlerinizin durumunu bilemeyeceğimiz için genel yaklaşmak durumundayız. Sizler ise bu servis'lerin detaylarını öğrenerek cihazlarınız da ki durumu kontrol etmek durumundasınız. Yukarıda benzer öneriler de bulunmuştum.

https://emailmate.com/blog/2019/07/improve-outlook-search-results/
https://www.msoutlook.info/question/47

Duyurularda geçtiği üzere kesin, sınırsız senaryo çözümü henüz bilinmiyor. Bu tip durumları hiç yaşamamak istiyor ve Win10/11 kullanıyorsanız update'leri merkezi olarak yöneteceğiniz bir çözüme kavuşmanız gerekiyor açıkça başka bir yolu yok bu işin. Birkaç defadır olan bir şey değil son 1.5-2 yıldır geri çekilen ve sonradan düzeltmesi yayınlanan update'in haddi hesabı yok, bu üretici tarafında işin doğası haline geldi artık maalesef.

Gönderildi : 13/01/2022 21:32

(@mertoz)
Gönderiler: 52
Trusted Member

İbrahim hocam selamlar,

Güncel bir çözüme denk geldiniz mi, resmi kanallarda bir sonuç yok gibi gözüküyor.

Gönderildi : 26/01/2022 12:30

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Yok görmedim resmi de yayınlanmadan çözülmez zaten bu tip durumlar 🙂 üretici nedenini bilmiyoruz diye açıklıyorken insanların öneriyi uygulamaktan başka bir çözümü olmaz. Microsoft windows search hariç bırakıp outlook kendi search kullanılmasını öneriyor ilgili reg kayıtlarıyla. Bu da kullanıcı alışkanlığını değiştirmek anlamına geliyor sanırım yani kişi maillerinin aramasını windows arayüzlerinden yapmayacak outlook içinden yapacak sadece.
Reg'ler yapılmasına rağmen search'in duruyorsa bunu da genel search düzeni altında düşünmek gerekir yani outlook profilleri ve windows sihhatli durumda olmalıdır. Yukarıda demiştim mükemmel bir yapı olmadığını örneğin çok büyük size'lı içeriğinde sorun olan ama arayüzde karşılaşılmayan pst'ler içeren profillerde indexing durabilir bu normal, yine tablo yapısı problemli pst'ler içeriyorsa da durabilir. Cihaz perf. konularına da dikkat edilmesi gerekir.

Gönderildi : 26/01/2022 12:39

(@MehmetOzcelik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

indekslemediği mailleri windows search hizmetini restart ettiğimizde indekslemeye başlıyor.

windows search hizmetini cmd (komut istemi) den restart edebileceğimiz bir komut satırı varmı / biliyormusunuz ?

Gönderildi : 28/01/2022 11:11

Sayfa 1 / 2
Paylaş: