Forum

Sunucudan bulunan E...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sunucudan bulunan Excellin açılması

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
987 Görüntüleme
(@cimmerian)
Gönderiler: 55
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese merhabalarö

Sunucuda bulunan excell tablosu bir kullanıcı tarafından açılırken bilgisayar oldukça kasıyor. Task manager ile kontrol ettiğımde iki tane excell dosyası görünüyor. Her ikisi de 1 er Gb. normalde dosya boyutu 178 Mb. Dosyayı kapattığımda task managerda solunda ok bulunmayan excel hala 1 gb olarak çalışıyor görünüyor. Diğer kullanıcıların bilgisayarında ise tek dosya olarak 1 gb ramden yiyor.

PClerde Office 365+2019 Pro yüklü. İki excell görünen kullanıcının office paketi 64 bit diğerleri 32 bit.

Üç sorum olacak.

1.64 bit office kullanan user ın dosyası neden iki ayrı dosya gibi görünüyor ki toplamda ramden 2 gb yiyor ve bilgisayar kasılıyor.

2. Sunucuda yüklü 178 Mb büyüklüğündeki dosya kullanıcı tarafında neden 1 gb olarak açılıyor.

3. Sunucudan çalışan dosya bilgisayarları ağırlaştırıyor. Application sunucusu değil. Normal bir sunucu. Acaba App Server olarak ayarlarsam daha etkin olur mu?

excel

Şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 12/01/2022 14:16

(@cimmerian)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sorularimin bir kısmına cevap buldum.

2.Sunucuda çalışan excell dosyası geçen seneki dosyanın herşeyiyle kopyalandığı için eski dosya ile bağlantısı var. Bu yüzden 178 mb 1 gb olarak çalışıyordu. Yeni bir excel dosyası oluşturup sadece istediğim değerleri kopyaladım. Şuan dosya 64 mb olarak çalışıyor ve oldukça hızlı açılıyor.

1. sorunun cevabı hala puslu. Yardımlarınızı bekliyorum.

Herkese selamlar.

Gönderildi : 12/01/2022 17:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Dosya boyutu ile RAM de kapladığı alan farklıdır. Yani 200mb excel ram de 200mb kaplamaz. Siz kullandıkça, hesaplama yaptırdıkça, başka dosyalara bağlandıkça veya vb çalıştıkça kullandığı alan artar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/01/2022 20:37

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Hakan abinin dediği gibi sorularınız dosya durumunuzla paralel tamamen. Yeniden oluşturarak aşama kaydetmişsiniz fakat dosyanın içeriği halen problemli ve dataya kıyasla şişirilmiş olabilir. RDS ortamları için de bu boyut yüksek ve çalışma kitabı paylaşımı kullanılıyorsa da...
Linked dosyalar bir den fazla session çağırabilir ve makro calculate eden dosyalar da bu da normal içeriğe göre değişir.
Dosya açıldığında ki işlemci, bellek kullanımı tamamen içeriği ile ilgili. Bu konuda deneyim kazanmak için geçmişte mic. yayınladığı makaleler var onları inceleyebilirsiniz. Örneğin tam satır, sütun boyamaları hem dosyaları gereksiz şişirir hem de yük kullanımını arttırır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/01/2022 12:13

(@cimmerian)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hakan ve Ibrahim hocam ikinize de teşekkür ederim. Eski dosya ile bağlantılı olduğunu düşünüyordum. Şimdi tam oturdu.

Ancak bir önceki durumda iki adet 1 Gb lık dosya neden oluştu onu anlamadım. Yeni excel dosyası oluşturunca task managerde şuan tek dosya var.

Gönderildi : 14/01/2022 09:48

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Bunun cevabını vermiştik yukarı da bellek kullanımları dosya ve işlemleriyle ilgili.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/01/2022 11:06

Paylaş: