Forum

Domain ortamındaki ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Domain ortamındaki clientların outlook pst backuplarını uzaktan alma

11 Yazılar
4 Üyeler
16 Likes
1,158 Görüntüleme
(@toprak-emrah)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Domain ortamında ki 60 kullanıcımın bilgisayarlarındaki outlook pst dosyalarını yedeklemek için tek tek pc leri geziyorum. Outlook açıksa uzaktan pst dosyasını alamıyorum çünkü. Normalde clientların tüm dosyalarına erişebilmekteyim. Komut ile yada network yedekleme tarzı bir program ile outlookları kapatıp veya açıkken pst dosyalarını tek lokasyondan nasıl yedekleyebilirim harici diskime?

Saygılar

Gönderildi : 19/01/2021 09:39

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

http://www.safepstbackup.com/

VSS desteği olan birçok yedekleme yazılımı kullanabilirsiniz ben işe yönelik ucuz çözümlerden bunu öneririm ücretli sürümü uzun vade işlevsellikte iyidir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/01/2021 14:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

İstemci yedekleri için farklı ürünler kullanılabilir ancak PST yedeği aldığınıza göre kurumsal bir mail altypaınız yok, bu da düşünüldüğü zaman bu konuda çok bütçeniz yok, bu durumda ne yazık ki seçenekleriniz azalıyor. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/01/2021 18:12

(@toprak-emrah)
Active Member
Konu başlatıcı

Tek tek clientlara bir kurulum yapmak da istemiyorum. Biraz araştırınca dos komutları ile yapanlar var ama çok karışık geldi. 

Gönderildi : 21/01/2021 09:27

(@toprak-emrah)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Bu programı da clientlara kurmak lazım tek tek.

Gönderildi : 21/01/2021 09:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

@toprak-emrah Komut biliyorsanız istediğiniz her şeyi yaparsınız, önce outlook' u kapatır, sonra yedek alır sonra tekrar açar ancak bu kadar uzman personel zor bulursunuz, bulsanız bile oturup sizin için kod yazmaz. Yazsa bile yaşatmanız zor, mutlaka patlayan, çatlayan remote powershell çalışmayan, path değişen işler olacaktır. Yani özetle bedava bu işi kolay bir şekilde yapmanız çok zor.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/01/2021 12:05

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Aynen hocamın dediği gibidir. Client bazında bir file işleminden bahsediyorsunuz bu tekrarlı client'a bakma gereği oluşturmadan olmaz gerçek dünyada. Ön fikir olarak düşündüğün şeyi zamanında ben yaptım batch yazıp task schedule bastım ama dediği gibi patlıyor bir şekilde illa ki tekrarlı client'lara müdahale gerektiriyor. Zaten o yüzden en stabil yöntemlerinden biri olarak yine o dönem uyguladığım o uygulamayı tavsiye etmiştim. Ext. disk'ten bahsediyorsunuz zaten cihaz dolaşmadan o iş olmaz malum. Merkezi bir alana alabilirsin yaşayacakların senin script uzmanlığına bakar ancak en azından şunu bile hesap etmeniz gerekir 60 user'ın pst copy'si networkte ciddi bir trafik yer ve schedule dağılımı zordur.:) O yüzden o işin clientların user backup'ını aktarmayla çok da farkı yok.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/01/2021 15:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

İşte bu yüzden Exchange veya Office 365 kullanıp yedekleri istemciden değil merkezi sunucudan alıyor şirketler.

Gönderildi : 21/01/2021 16:24

(@toprak-emrah)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Ne yazık ki şu dönemde çok yüksek bir maliyet. Bence bu forumda pratik ve bu işi yapmış birisi vardır mutlaka. Bakalım inşallah bulur bizi 🙂

Gönderildi : 21/01/2021 16:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu dönemde zaman çok kıymetli, iyi çalışmalar.

Gönderildi : 21/01/2021 16:54

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Gönderen: @toprak-emrah

Ne yazık ki şu dönemde çok yüksek bir maliyet. Bence bu forumda pratik ve bu işi yapmış birisi vardır mutlaka. Bakalım inşallah bulur bizi

Bu durum maliyetinizi nasıl hesapladığınız ile ilgili aslında. Elektronik Posta Sunucusu yatırımı yapmayan şirketler bu sorun ile karşı karşıya kalırlar. Sorunu tanımlarsak, "Maillerimiz giderse çok kötü olur mutlaka yedeklerini alıyorsunuz değil mi?"

Peki neyi yedekleyeceğiz? PST dosyalarını. Şirketinizde bir tarama yaptığınızda göreceksiniz ki 500 mb.'dan 5 gb.'a kadar farklı büyüklüklerde ve sayıda dosya mevcut. Üstelik kararlı bir yedek almanız için (her ne kadar bunu yaptığını iddia eden yazılımlar varsa da inanmayın mutlaka sorun çıkar) outlook kapalı olmalı.

Konu ile ilgili basit backup yazılımları var ama @ibrahimyildiz dediği gibi tamamında kullanıcı tarafına müdahale etmeniz gerekir. Yada bir image çözümü satın alırsınız tüm clienti (dikkat ederseniz yine satın alırsınız dedim) yedeklersiniz. Ancak bu rutini günlük yapmaya kalkarsanız yine yönetmeniz gereken birçok durum ortaya çıkar. Açık kaynak tarafında ücretsiz bazı çözümler mevcut ancak sorun durumunda destek ne kadar alabilirsiniz tartışmak gerekir.

Kendinize şu soruyu sorun. Maillerinizi kaybettiğinizde yaptığınız iş bundan ne kadar etkilenir. Eğer sürecinizi tamamen mail sistemi üzerine kurmuş iseniz Elektronik Posta Sunucusu şart. İster lokalde (bugünün şartlarında çok gereksiz olur çünkü Elektronik Posta Sunucusuları çocuk gibi bakım ister) ister bulutta bir çözüme gitmelisiniz. Windows ve Office uygulamaları kullandığınızı varsayarsak tabiki en doğru çözüm Microsoft 365.

Tanım yaparak konuyu bitirirsek PST değil posta kutusu yedeklenmelidir.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 22/01/2021 09:06

Paylaş: