Forum

Office365 - Outlook...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Office365 - Outlook 2016 mail arama sorunu

38 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
5,748 Görüntüleme
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

OWA da bu sorun yok ise sorun outlook kaynaklıdır. Muhtemel indekslerin bozulduğu için komple bir sıfır profil ile dener misiniz?

Ek olarak bu sorun sadece bir bilgisayarda mı var?

OWA'da da var maalesef. Farklı bir bilgisayar ve yeni profiller üzerinden denedik yine aynı.

Peki bu sorun kaç kullanıcıda var?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/06/2018 14:05

(@GokhanSisman)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Aynı durum kullandığımız Office 365 hesaplarında da mevcut, bahsedilen son güncellemeyi alan tüm makinelerde arama yapılırken eklerin içerikleride arama sonuçlarına gelmekte ve pdf uzantılı dosyalar mevcutsa aramayı aşırı yavaşlatmakta ve bazı kullanıcıların bilgisayarlarının kilitlenmesine sebep olmakta. Sorunun çözümünü bizde sabırsızlıkla bekliyoruz.

Gönderildi : 25/06/2018 19:49

(@yasin_can)
Gönderiler: 191
Reputable Member

OWA da bu sorun yok ise sorun outlook kaynaklıdır. Muhtemel indekslerin bozulduğu için komple bir sıfır profil ile dener misiniz?

Ek olarak bu sorun sadece bir bilgisayarda mı var?

OWA'da da var maalesef. Farklı bir bilgisayar ve yeni profiller üzerinden denedik yine aynı.

Peki bu sorun kaç kullanıcıda var?

Şu an için farkedip geri dönüş yapan 5-6 kullanıcı var. 

Gönderildi : 25/06/2018 19:51

(@ertanyildizdal)
Gönderiler: 285
Reputable Member

OWA üzerinde denemedim,

tüm Win10 + Office 2016 kullananlarda çıkmıyor bu problem, ben kendi bilgisayarında çok uğraşmama rağmen bende olmadı.

muhtemelen arama sonucu bulunan ekli maili görüntüleme ile ilgili bir sorun bu

şöyleki arama sonucu çıkan listede ilk mail normal gözüküyor altındaki kopyasında ekin içeriği gözüküyor.

örnekle anlatırsam ekli word dosyasının içeriğinde "çözümpark" yazdığını varsayalım.

ilk gözüken mailde normal mail görünümü ikincisinde ise "çözümpark" yazıyor.

🙂

Gönderildi : 25/06/2018 20:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aynı durum kullandığımız Office 365 hesaplarında da mevcut, bahsedilen son güncellemeyi alan tüm makinelerde arama yapılırken eklerin içerikleride arama sonuçlarına gelmekte ve pdf uzantılı dosyalar mevcutsa aramayı aşırı yavaşlatmakta ve bazı kullanıcıların bilgisayarlarının kilitlenmesine sebep olmakta. Sorunun çözümünü bizde sabırsızlıkla bekliyoruz.

Hangi yamam? Benim postumdan farklı bir konu mu?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/06/2018 21:45

(@yasin_can)
Reputable Member

Merhaba,

Maalesef sorun devam ediyor. Çözüme ulaşabilen var mı acaba?

Gönderildi : 27/07/2018 16:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Mevcut yama durumunuz nedir?

Gönderildi : 27/07/2018 23:13

(@yasin_can)
Reputable Member

Mevcut yama durumunuz nedir?

Ek bir yama yok Hakan Bey. Office 365'in son sürümü kurulu sadece.

Gönderildi : 14/08/2018 13:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu tür durumlar genelde PC ve profil kaynaklı oluyor, başka bir pc ve profilde deneyin lütfen. Yani genel bir sorun olmadığı için aslında biraz sizin çözüm üretmeniz gerekiyor.

temiz bir pc kurun outlook ve üstüne mevcut data gibi bir kaç senaryo ile nokta atışı olabilir.

Gönderildi : 14/08/2018 14:32

(@yasin_can)
Reputable Member

Bu tür durumlar genelde PC ve profil kaynaklı oluyor, başka bir pc ve profilde deneyin lütfen. Yani genel bir sorun olmadığı için aslında biraz sizin çözüm üretmeniz gerekiyor.

temiz bir pc kurun outlook ve üstüne mevcut data gibi bir kaç senaryo ile nokta atışı olabilir.

Hakan Bey,

Yeni Windows ve sadece Office programını kurarak hazırladığım bilgisayarda da aynı sorunu yaşadık. Ve bir çok kullanıcıdan bu sorun için geri dönüş aldık.

Gönderildi : 15/08/2018 19:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Danışmanlık aldığınız bir yer var mı gelip bir baksınlar bence normal bir durum değil.

Gönderildi : 16/08/2018 01:08

(@ertanyildizdal)
Reputable Member

Merhaba

Dün ilk defa aynı sorunu Win7 + Office 2013 ortamında yaşadık.

Arama seçeneklerinden Ek' li mailleri aratıp sonra tekrar eski haline aldığımızda sorun çözüldü. Henüz Win10+Office 2016' da denemedim.

sorunu ilk tespit ettiğimde destek aldığımız firmayı bilgilendirmiştim ve onlardan konu ile ilgili Microsoft' un KB yayınlayacağı bilgisi gelmişti fakat aylardır böyle bir KB yayınlanmadı.

Gönderildi : 29/08/2018 12:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba

Dün ilk defa aynı sorunu Win7 + Office 2013 ortamında yaşadık.

Arama seçeneklerinden Ek' li mailleri aratıp sonra tekrar eski haline aldığımızda sorun çözüldü. Henüz Win10+Office 2016' da denemedim.

sorunu ilk tespit ettiğimde destek aldığımız firmayı bilgilendirmiştim ve onlardan konu ile ilgili Microsoft' un KB yayınlayacağı bilgisi gelmişti fakat aylardır böyle bir KB yayınlanmadı.

Biraz kulaktan dolma cevap olmuş, ne yazık ki birisi konuya hakim değil ise bilmiyorum demek yerine böyle yönlendirme yapıyorlar.

Bilinen sorunların dışındaki tüm sorunlar sizin ile ilgilidir arkadaşlar, 16 yıldır bu işi yapıyorum biraz bana güvenin lütfen.

Genel bir sorun olduğunda zaten sizleri bilgilendiriyoruz.

Gönderildi : 30/08/2018 00:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hakan Bey,

Yeni Windows ve sadece Office programını kurarak hazırladığım bilgisayarda da aynı sorunu yaşadık. Ve bir çok kullanıcıdan bu sorun için geri dönüş aldık.

Yukarıda da söylediğim gibi danışmanınıza sordunuz mu? Çünkü genel bir sorun olsa biz zaten platform üzerinden paylaşıyoruz, şu anda sizin yaşadığınız gibi bilinen bir sorun yok.

Arama sorunları ile ilgili KB' ler belli onun dışında bilinen yaygın bir sorun yok.

Eğer sıfır kurulumda dahi sorun yaşıyorsanız her zaman kullandığınız imaj, anti virüs, envanter ajanı veya benzeri bir şey bunu tetikliyor olabilir, sadece bir örnek için bir müşterim ile benzer bir sorun yaşamıştı benim ekip, konu bana kadar geldi, aynı sizin soruna benziyor, dedim ki bakın kendi ortamımda sanal bir makinede sizin şifreleriniz ile tanımlamaları yapacağım ve sorun olmayacak yaptım ve gerçekten de sorun olmadığını gördü müşteri, sorun zaten sadece bizim bulut müşterisi bir nevi almadığı masa üstü desteği istyordu bende inatla bunun bulut ile ilgili olmadığı sizin bilgisayarlar veya programlar ile ilgili olduğunu kanıtladım ve konu kapandı.

Siz zaten bu arada bu konuda inatla bu genel sorundur diyorsunuz demiyorum sadece fikir paylaşıyorum.

Bir fikir daha o zaman bu sorun yaşayan outlook programı için aşağıdaki araçları bir dener misiniz kayde değer bir sorun paylaşacak mı acaba?

https://support.office.com/en-us/article/resolve-outlook-for-windows-issues-with-automated-troubleshooting-tools-38e2342d-3527-4190-8754-a82d8b970fe2

https://support.office.com/en-us/article/outlook-not-responding-stuck-at-processing-stopped-working-freezes-or-hangs-5c313d04-64af-4441-82d2-44e5a43eee5a

https://support.microsoft.com/en-ph/help/2652320/outlook-not-responding-error-or-outlook-freezes-when-you-open-a-file-o

Gönderildi : 30/08/2018 00:34

(@yasin_can)
Reputable Member

Hakan Bey,

Yukarıda da söylediğim gibi danışmanınıza sordunuz mu? Çünkü genel bir sorun olsa biz zaten platform üzerinden paylaşıyoruz, şu anda sizin yaşadığınız gibi bilinen bir sorun yok.

Arama sorunları ile ilgili KB' ler belli onun dışında bilinen yaygın bir sorun yok.

Eğer sıfır kurulumda dahi sorun yaşıyorsanız her zaman kullandığınız imaj, anti virüs, envanter ajanı veya benzeri bir şey bunu tetikliyor olabilir, sadece bir örnek için bir müşterim ile benzer bir sorun yaşamıştı benim ekip, konu bana kadar geldi, aynı sizin soruna benziyor, dedim ki bakın kendi ortamımda sanal bir makinede sizin şifreleriniz ile tanımlamaları yapacağım ve sorun olmayacak yaptım ve gerçekten de sorun olmadığını gördü müşteri, sorun zaten sadece bizim bulut müşterisi bir nevi almadığı masa üstü desteği istyordu bende inatla bunun bulut ile ilgili olmadığı sizin bilgisayarlar veya programlar ile ilgili olduğunu kanıtladım ve konu kapandı.

Siz zaten bu arada bu konuda inatla bu genel sorundur diyorsunuz demiyorum sadece fikir paylaşıyorum.

Bir fikir daha o zaman bu sorun yaşayan outlook programı için aşağıdaki araçları bir dener misiniz kayde değer bir sorun paylaşacak mı acaba?

https://support.office.com/en-us/article/resolve-outlook-for-windows-issues-with-automated-troubleshooting-tools-38e2342d-3527-4190-8754-a82d8b970fe2

https://support.office.com/en-us/article/outlook-not-responding-stuck-at-processing-stopped-working-freezes-or-hangs-5c313d04-64af-4441-82d2-44e5a43eee5a

https://support.microsoft.com/en-ph/help/2652320/outlook-not-responding-error-or-outlook-freezes-when-you-open-a-file-o

Merhaba Hakan Bey,

Bugün Microsoft'a ticket açarak konuyu ilettim. Microsoft Türkiye'den aradılar, sorunu bildiklerini, bir çok kullanıcıdan bu şekilde geri dönüş aldıklarını söyledir. Çözüm için aşağıdaki önerilerde bulundular.

Çözüm;
1- OWA'nın dilini İngilizce yaptık.
2- Antivirüsün, .OST'nin bulunduğu klasörde tarama yapmaması için gerekli düzenlemeyi yaptık.
3- Eğer bu adımlar da düzelmezse Outlook'a yeni profil oluşturar maili tekrar kurabilirsiniz.

Bende ilk 2 adımı uyguladıktan sonra 2-3 saat sonra düzeldi.

Gönderildi : 20/09/2018 20:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yasin eğer bu bilindik bir sorun olsa kb olur kb linkini ister misin? Bu çok generic bir sorun, 16 yıldır bu işi yapıyorum bildiğim şeyi yazarım bilmediğimi yazmam. Bilinen yamaların sonucunda pek çok kez sorunlar gördük, hepsi KB olarak yayınladı ve bir sonraki yama ile düzeltildi. Ancak arama sorunu çok bilinen ve herkesin yaşadığı bir sorun ve MS çalışanının evet bundan yana çok dönüyorlar demeside normal ama bunu bilindik bir bug olarak açıklayamazsınız.

Yaptıklarınıza gelince owa ve ost bir birinden ayrı konular zaten. Ama konuyu çok uzatmak istemiyorum sorununuz çözüldü ise ne mutlu.

Geri dönüş ve bilgilendirme için teşekkürler.

Gönderildi : 24/09/2018 00:00

(@ertanyildizdal)
Reputable Member

Merhaba

Yıllar önce karşılaştığımız ve çözümsüz kalan bu sorun ile bu sabah tekrar karşılaştım.

Aradan geçen süre içinde Microsoft tarafından yayınlanan KB ler bu sorunu çözmemiş anlaşılan.

Outlook ' ta Arama yaparken arama klasörü olarak "Tüm Outlook Öğeleri" şeklinde seçtiğinizde sorun çıkmıyor.

Gönderildi : 18/06/2021 09:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Hakan abinin anlatmaya çalıştığı gibi bu sorun çözümsüz bir konu felan değil. Bir hardware olan diskin, bir database'in, onbinlerce satırlık bir excel file'ın bozulması gibi sebepleri oluşturulduğunda! yaşanan ve ekseriyetle doğal bir konu. İyi yönetilmemiş bir OS neden çöküyorsa işte indexing de tamamen benzer mantıktan bozuluyor.
Bu çözümsüz bir konu felan da değil fakat çözümü öyle 2 tık, reg'e kayıt atmakla olan bir şey değil çünkü nedenlerini bilmiyor, anlamıyor, öğrenmek istemiyor insanlar... detaylı bir konu. Detayların sonucunda oluşan duruma detaylı yaklaşım gerekir, en azından mimariyi, indexing'in nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerekir.

Evet bu sorun uygulamanın, dosya yapısının zaaflarından kaynaklanıyor fakat mevcut durumda bir işe yaramamak üzere global bir teknolojiyi gereksiz yere sorgulamanın dışında... bu uygulamayı kullanıyorsanız onun gereklerine göre davranmalı, kullanımı planlamalısınız. Kolay mı evet değil fakat alternatifi de yok isyan etmenin anlamı yok bir şekilde öğrenip yapmamız gerekiyor meslek itibariyle.

İşte bu yüzden bu sorun dediğinizin bir KB çözümü felan yok çünkü şuan itibariyle bir yamalık durum yok ortada. Bu olduğunda zaten bütün dünyaya geri dönüş ve deneyim yayınlanıyor ve kısa bir süre içerisinde o durum itibariyle olan konu çözülüyor. 25 yıldır sektördeyim hepdesk ile muhatabım hatırladığım sadece 2-3 kere yaşandı update vs kaynaklı ve en geç 1-2 ay içinde yama ile düzeltildi. Çünkü zaten devasa isyan etti insanlar, çözümlendi ve genel sorun eğilimi, dönüşü kaybolmuş oldu.

Sorunun asıl kaynağı insanlar; alışkanlıkları, söz dinlememeleri, gerekli teknik standartlara uymamaları, teknikerlerin konunun detaylarını öğrenmeye çalışmamaları ve nadiren de bu servise ve dosyalarına müdahale eden 3rd party uygulamalardır. Yoksa nedenleri az çok bilindiği üzere yıllar içinde hantallaşan OS'un yeniden kurulma ihtiyacı gibi Outlook profil bozulmaları da ana kaynak olarak gösterilmez bizim açımızdan.

Örneğin müşterilerimizde muhatap olduğumuz üzere öyle 50GB, 100GB tekil pst arşiv dosyası olmaz. O indexing eninde sonunda bozulur arkadaş ne yaparsan yap. Bakarsın microsoft'un öneri sayfalarına kural, kaide, sınırları öğrenmiş olursun. Müşteriye bu anlatılmak zorunda. SSD olsa da bozulur. Dikkatsiz deneyimsiz son kullanıcı elinde bozulur.... 🙂 devasa arşivlerimiz var biz kullandığımızda bozulmuyor çünkü biz deneyim ile dikkat ediyoruz birçok duruma.

Bu tip yoğun veri olmasına da gerek yok. Sadece ost profile üzerinden çalışan kişide de tek bir bozuk subject ve içeriğe, ek'e sahip mail ile de indexing durabilir. Bakarsın durmuştur yeni maili indexlemiyordur rebuild yaparsın o dosyaya gelir yine durabilir. Bulması kolay mı değil. Aynı durumlar pst archiving için de geçerlidir move edersin durur vs. Mantık basit file tabanında işlem yapamadığın, hata aldığın bir durumda içerik indeksleme nasıl mükemmel çalışabilir ki.

Özetle konu da Hakan Uzuner'in paylaştığı dikkat edilecek baş konulara ait linkler mevcut.
Konuyla ilgili webden uzman kaynaklara bakarsanız 2-3 değil bir çok madde ile dikkat ve kontrol edilmesi gereken noktaları sıralamışlardır bugüne kadar. Çok yaşanan ama çözümsüz! olmayan bir olaydır. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Personal_Storage_Table
https://www.msoutlook.info/question/852

Dikkat edilecek ana noktalar;

Hızlandırma
https://www.hakanuzuner.com/outlook-index-iceriginin-hizli-bir-sekilde-olusturulmasi-indexing-speed-is-reduced-due-to-user-activity/

- Disk performansı veri yoğunluğuna paralel olarak yüksek olmalıdır. NTFS yapısı sihhatli olmalı, diskin smart izlenmeli. SSD disklerde overprovisioning alan büyük tutulmalı.
- Indexing options da locations düzenleyin, gereksiz foldarları indexlemeyin özellikle system alanları, harici disklerin tamamını ve yetki erişimi olmayan diğer kullanıcı klasörlerini. Indexing servis alanlardan sıklıkla yanıt alamıyorsa zaman içinde build bozulur.
- C:\ProgramData\Microsoft\Search\Data\Applications\Windows\Windows.edb dosyasının boyutunu kontrol edin aşırı büyükse planlamanız yanlıştır locations düzenleyerek rebuild yapın. Bu alanı güvenlik uygulamalarında exlude edin.
- OST ve PST dosyalarını Outlook'tan sıkıştırın. Büyük pst archive'lere scanpst uygulayın.
- Outlook kullanıcı filter sıfırlayın tekrar oluşturmasını sağlayın.
- Yavaşlatan, mail içeriği düzenleyen eklentileri ve macro'ları analiz edin-kaldırın.
- Kişi, takvim paylaşımı inceleyin.
- Mail ek ve içerikleri dışında mobile cihazlar kaynaklı clone contact içeriği bozulmalarında nadir de olsa indexing bozulabilir.
- Yıllar boyunca Outlook temp alanlarının şişmesi outlook performansını düşürür dolayısıyla indexing bozulabilir.
- Cihaz performansına bağlı olarak kullanıcının üst üste hatalı, saçma sapan aramaları sonuç beklemeden büyük hareketleri indexing servisi durdurabilir.
- Evet saçma gelecek yetersiz ekran kartı belleği değişken görüntülemelere paralel olarak servisi durdurabilir, bozabilir.
- Boot da hata alınmayan ancak benchmark da görülebilecek Ram latency, cache.. uyum sorunları durdurabilir, bozabilir.
- Power sleep, wake modları düzgün çalışmayan cihazlarda aynı sorunlar görülebilir.
- Outlook yavaşlamışsa, sıklıkla not response düşüyorsa mutlaka bir yer de problem vardır bu servis de patlar.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/06/2021 23:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Abi çok güzel özetlemişsin. Hem 100gb verim olsun hem outlook ışık hızında çalışsın diye bir dünya yok ne yazık ki.

Gönderildi : 19/06/2021 11:13

Sayfa 2 / 2
Paylaş: