Forum

Office 365 Arşivlem...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Office 365 Arşivleme Sorunu Hk.

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
5,777 Görüntüleme
(@serdarozturk)
Gönderiler: 58
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkeze selamlar,

Şirket bünyemizde office 365 kullanmaktayız 50gb Mail Box 50gb arşiv şeklinde. Mail box tarafı 49 gb ye dayanmış durumda ve bu durumu arşivleyerek mail box u açmak istiyorum fakat şöyle bir sorunum var bu konuda microsft supporttan makul cevaplar alamadım buradanda beyin fırtınası yapmak istedim umarım deneyimli kimseler vardır.

Arşiv oluşturmamızı zorlaştıran durum çok fazla mail klasörümüzün bulunması yani iç içşe geçmiş bir klasör yapımız var ve bu arşivleme işlemini yaptığımızda bu klasör yapımızında bozulmasını asla istemiyoruz. MÖicrosoft tarafı ile yaptığımız görüşmelerde sürekli klasör şeklinde arşivleme yapılmadığı yönünde ama bilmiyorlar çekimser cevaplar verdikleri belli.

Şöyle bir deneme yaptım Portal tarafında kullanıcımın çevrim içi arşiv klasörü açıldıktan sonra altına eklediğim klasörlere maillerimi manuel olarak taşıya biliyorum fakat işlemin manuel olarak yapılması ciddi bir durum öyle böyle iç içe girmiş bir klasör düzeni yok. Her ne ise ben manuel olarak bu şekilde aşive taşıyabildiğime göre bunun portal tarafında yazılacak bir kural ile otomatik çözülebileceğini düşünüyorum. Daha önce karşılaşanlar ve çözüm bulabilenler deneyimlerini yazabilirlerse çok memnun olurum.

Bu arada anlamadım gitti neden office 365 de unlimited plan yok ki?

Gönderildi : 06/06/2017 01:40

(@umitseyhan)
Gönderiler: 367
Üye

Merhaba Serdar Bey,

Office 365 üzerinde archive özelliğini aktif ettiğiniz zaman mailbox'lara uygulayacağınız retention policy'lerde önemli. Varsayılanda 2  yıldan önceki mailleri arişve taşı kuralı geçerlidir. Mailler arşiv bölümüne dizin yapısı nasıl ise aynı şekilde taşınır. 

Office 365 üzerinde sınırsız alana sahip paketler Exchange Online Plan 2, Enterprise E3 ve Enterprise E5 paketleridir. Bu paketler de mailbox boyutu 100 GB'dır. Arşiv alanı ise sınırsınızdır.

Bilginize.

Gönderildi : 10/06/2017 17:32

(@ilyasgokgoz)
Gönderiler: 33
Eminent Member

Merhaba,

Office 365 üzerinde sınırsız alana sahip paketler Exchange Online Plan 2 de kullanıcı online olarak kullanırken outlook üzerinde 50 gb ost boyutuna dayanınca nasıl bir çözüm buluyorsunuz ? Neticede outlook max ost boyutu 50 gb fakat bu plana göre 100 Gb ta kadar mail kullanabilirsiniz diyor. Burada ki mesele kullanıcı outlook üzerinde mail kullanırken 50 gb geçince ne olacak ?

değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

Gönderildi : 25/07/2019 16:22

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1616
Noble Member

Hocam benzer sorunu yaşadık. Outlook 2013 ve yeni versiyonlarda Hesap ayarlarında Senkronize edilecek mailler için süre ayarlayabiliyorsunuz. Ama 2010 ve öncesinde böyle bir ayar yok. Mailler 50Gb'a ulaşınca Outlook patlıyor. PST ve OST için Registry üzerinden limit ayarları yapılabiliyor. Ama bu da ne kadar sağlıklı. Makinada HDD var ise zaten hepten sıkıntı. Çözüm olarak; hesabı SSD ve yeni versiyon bir Outlook'a kurup mailleri PST'ye taşımıştık.

Gönderildi : 25/07/2019 16:38

(@ilyasgokgoz)
Eminent Member

@resulsoydas

Merhaba Resul bey,

outlook 2013 ve sonrasında eşitleme adımındaki Filtre özelliğinden mi bahsediyorsunuz ? oradaki filtre konulduğunda yine ost de yer kaplamıyor mu mailler.? Mesela mailleri pst ye taşıdınız  sunucudaki mailleri ne yapıyorsunuz ? sil diyerek boşaltmak mı çözüm ?

Gönderildi : 25/07/2019 16:59

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Gönderen: @ilyasgokgoz

Merhaba,

Office 365 üzerinde sınırsız alana sahip paketler Exchange Online Plan 2 de kullanıcı online olarak kullanırken outlook üzerinde 50 gb ost boyutuna dayanınca nasıl bir çözüm buluyorsunuz ? Neticede outlook max ost boyutu 50 gb fakat bu plana göre 100 Gb ta kadar mail kullanabilirsiniz diyor. Burada ki mesele kullanıcı outlook üzerinde mail kullanırken 50 gb geçince ne olacak ?

Selamlar,

Office 365 de 100 gb kapasite var ancak Outlook içerisinde OST file 50 GB üstünde dediğiniz gibi OST sınırlıyor. Çözüm olarak belirli bir yılın OST tutulmaması yönünde bu durumda aradığınız mail OST yok ise online olarak arayıp size sadece o maili gösteriyor bu durumda OST şişmiyor. 

Ama derseniz ki ben tüm maillerimi görmek istiyorum OST olarak ne yazık ki 50 GB ulaştığında uyarı verip alım ve gönderimi durduruyor.

Gönderildi : 25/07/2019 18:25

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Selamlar,

Office 365 de 100 gb kapasite var ancak Outlook içerisinde OST file 50 GB üstünde dediğiniz gibi OST sınırlıyor. Çözüm olarak belirli bir yılın OST tutulmaması yönünde bu durumda aradığınız mail OST yok ise online olarak arayıp size sadece o maili gösteriyor bu durumda OST şişmiyor. 

Ama derseniz ki ben tüm maillerimi görmek istiyorum OST olarak ne yazık ki 50 GB ulaştığında uyarı verip alım ve gönderimi durduruyor.

Gönderildi : 25/07/2019 18:26

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1616
Noble Member

@resulsoydas

Merhaba Resul bey,

outlook 2013 ve sonrasında eşitleme adımındaki Filtre özelliğinden mi bahsediyorsunuz ? oradaki filtre konulduğunda yine ost de yer kaplamıyor mu mailler.? Mesela mailleri pst ye taşıdınız  sunucudaki mailleri ne yapıyorsunuz ? sil diyerek boşaltmak mı çözüm ?

Filtre değil. "Hesap ayarları " yazmıştım. Örneğin son 1 Yılın maillerini eşitle gibisinden ayar var.

"Mesela mailleri pst ye taşıdınız  sunucudaki mailleri ne yapıyorsunuz ? sil diyerek boşaltmak mı çözüm ?"

Taşımak, kopyalayıp ardından mevcut yerinden silmek değil midir?

Gönderildi : 26/07/2019 07:54

(@ilyasgokgoz)
Eminent Member

@rafets-ayata

merhaba ,

peki belirli bir yıldan önceki ost sınırlamasını nasıl yapıyorsunuz ? Yani 3 ay kadarını ost de tut geri kalanı uzaktaki sunucuda kalsın ayarlaması ?

Gönderildi : 26/07/2019 09:53

Paylaş: