Forum

lync server 2010 co...

Bildirimler
Hepsini Temizle

lync server 2010 control panel topology status hatası

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
469 Görüntüleme
(@UmutKARTOPU)
Gönderiler: 172
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Buradaki adımları eksiksiz birebir takip ederek.  http://www.cozumpark.com/blogs/lync_server/archive/2011/10/01/lync-server-2010-standart-edition-kurulumu.aspx  lync server 2010 standart kurulumunu gerçekleştirebildim. Ancak son kısımda control paneli açarak "Topology kısmından lync server rolü için servis durumlarını kontrol ediyoruz. Check işareti önemli." dikkate alarak kontrol ettim ancak status kısmında ünlem Replication kısmanda x işareti bulunmaktadır. İlk lync tecrübem olduğundan çözüme kavuşturamadım. Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz? Konu ile ilgili ekran görüntüleri de ekledim.

Gönderildi : 21/05/2013 23:11

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

lync için tüm servislerin çalışıyor olduğunu control edin. lync master ve replica replicator agent servisleri başlamamış olabilir. elle de başlatamıyorsanız event viewer içerisinden hatalarla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Gönderildi : 22/05/2013 03:38

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

servisleri kontrol ettiğimde bir çoğu başlamamız. başlatmaya çalıştığımda aşağıdaki hatayı veriyor. Ayrıca şunu sormak istiyorum, bu hatayı yok sayarsak lync client haberleşmeleri sağlanabilir mi? Bu sistemi çift çekirdekli 2 gb. ram'li bir bilgisayar üzerine kurdum. bu servislerin çalışmamasına etki eder mi?

[url= http://s1305.hizliresim.com/19/q/nbpm2.jp g" target="_blank">http://s1305.hizliresim.com/19/q/nbpm2.jp g"/> [/img][/url]

Gönderildi : 22/05/2013 18:41

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Umut,

2 GB RAM kesinlikle yeterli olmayacaktır.

Lync Front End Servisinin mutlak suretle çalışıyor olması gereklidir. Lync kurulumuyla ilgili bir yanlışınız oldugunu düşünmüyorum fakat herşeyden önce gerekli hardware altyapısını sağlıyor olmanız gerekiyor.

RAM kapasitesini min. 6 GB yapınız ve yeniden başlatınız.

Kolay gelsin

Gönderildi : 22/05/2013 19:32

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Umut,

2 GB RAM kesinlikle yeterli olmayacaktır.

Lync Front End Servisinin mutlak suretle çalışıyor olması gereklidir. Lync kurulumuyla ilgili bir yanlışınız oldugunu düşünmüyorum fakat herşeyden önce gerekli hardware altyapısını sağlıyor olmanız gerekiyor.

RAM kapasitesini min. 6 GB yapınız ve yeniden başlatınız.

Kolay gelsin

Merhaba Oğuzhan hocam

Tavsiyen üzerine yeni bir donanımlı bilgisayar hazırlayıp sonucu sizlere bildireceğim. 

Saygılar 

Gönderildi : 23/05/2013 13:19

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bilgisayarı minimum 6gb. ram yaptım ve tüm servisler sorunsuz çalışıyor. DNS kayıtlarınıda yaptım. kullanıcıları da oluşturdum. yaklaşık 1 haftadır sertifika hatası ile çebelleşiyordum.  ancak yine Çözümpark ailesinde geçmiş forum yazılarından araştırma yaparak çözdüm. Şunu anladım. Client tarafında bağlantı sağlanabilmesi için sertifika da yer alan FQDN adresi nasıl yazılmışsa (Ör: lync.btech.local) aynı şekilde Advenced Connecting Setting kısmına da girilmesi gerekmektedir. Server IP'si yazıldığı zaman sertifika hatası vermektedir. 

Bu sorunu çözmem de tespiti daha önceden yapmış olan @OnurAYDIN isimli arkadaşımıza ve katkısı bulunanlara teşekkür ederim  http://www.cozumpark.com/forums/thread/242951.aspx  

herşey çok kararlı çalışıyor kısacası. 🙂 

Gönderildi : 02/06/2013 21:29

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Burada hem doğru hem yanlış var 🙂

Client tarafında bağlantı sağlanabilmesi için sertifika da yer alan FQDN adresi nasıl yazılmışsa (Ör: lync.btech.local) aynı şekilde Advenced Connecting Setting kısmına da girilmesi gerekmektedir.

bu yanlış bir uygulamadır. DNS kayıtları eksiksiz yapılmamış. Biz SRV kaydı oluştururz ve SRV kaydı oluştururken lync in pool ya da single server ise fe sunucusunun ismini yazarak point ettiriz ki automatic confugration da sunucu adı otomatik bulunsun. Yani bu sayede manuel configuration kısmına fe sunucu adı yazmadan otomatik buldurmuş oluruz. 

Sertifika oluştururken FE üzerinde deployment wizard da sertifika alanını eksiksiz yapıp Internal web servisleri için domain ortamına kuracağınız bir CA üzerinden certificate alırsanız sertifika sorunu yaşamazsınız.  

Gönderildi : 02/06/2013 21:38

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Buğra hocam 🙂

Enteresan bir şey oldu. Şu ayarları otomatiğe çekeyim dedim. Çektim ve tekrardan login oldum açıldı. Acaba cache'mi aldı? Kaç gündür otomatik bağlanmayı deniyorum olmuyordu. Dns kayıtları eksiksiz görünüyor.

SRV kaydı

_sipinternal

_tcp

0

0

5061

lync.btech.local

a kayıtları da tamam meet, dial, admin 

Bunların dışında bir ekleme yapmalı mıyım?.  Ayrıca sizi yakalamışken bir soru daha sormak istiyorum. Client bilgisayar domaine dahil edilirken dns elle girmediğimiz taktirde domaini bulamıyor?. Tavsiye edeceğiniz bir makale veya yöntem var mı? 

Gönderildi : 02/06/2013 22:05

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Bir de lyncdiscoverinternal.domainismi.com lazım. Bu da FE ya da pool u gösterecek.

domain derken hangi domain i bulamıyor? hangi servisi kullanırken yani? 

Gönderildi : 03/06/2013 12:46

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bir de lyncdiscoverinternal.domainismi.com lazım. Bu da FE ya da pool u gösterecek.

domain derken hangi domain i bulamıyor? hangi servisi kullanırken yani? 

Buğra hocam,

Sorunu çözdüm. Sorun şuydu bir client domaine alırken client tarafında domain serverin(Active Director) dns elle girmediğimiz sürece domaine alırken hata yaşıyorduk.(dns otomatikte iken..) Ancak adsl modem içerisinden dhcp'de default dns domain serverin dns yazınca tüm client bilgisayarlarda otomatik dns de domaine alabilmeye başladık. Yani sorun çözüldü. umarım anlatabilmişimdir. 🙂

Saygılar 

Gönderildi : 05/06/2013 13:28

(@oguzhanilkanboran)
Gönderiler: 148
Estimable Member

Selam Umut,

Geri dönüş için teşekkürler, sorunun çözüldüğüne sevindik.

Kolay gelsin

Gönderildi : 05/06/2013 16:45

Paylaş: