Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] IP kamera sistemini tek bir merkezden izlemek hk.

23 Yazılar
6 Üyeler
1 Reactions
221 Görüntüleme
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4357
Co-Helper

Evet doğru fakat bu ürün bazında doğrulanması gereken bir durum. Yazılımın böyle bir ayrımı da olmayabilir seçilen donanıma göre seçiliyor olabilir kararlılıkta server os avantajlı olur. Bu konu ilgisinde OS'lar arasında ki aklıma gelen temel farklar Server da desktop experience, directx, codec pack'lerin olmamasıdır. Yazılım bunları kuruyor olabilir yada kurulmasını isteyebilir.
Siz sorarak ilerlemeye çalışıyorsunuz fakat bu platformda bu biraz imkansız insanlar yoğunlar. 🙂
Ana kavramları öğrendiniz bence şöyle ilerleyin. İşi zamana yayın bulduğunuz ürünlerin doc'larında geçen kavramları, mimarileri araştırın, mantığı çok daha net kavramış olursunuz, sonrası ürün bazında support konuları olarak kalır. Temelde firewall satın almaktan farkı yok.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/05/2024 02:21

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 240
Reputable Member

Biraz da gülelim; Bir gün birisi çıktı dedi ki, Filmden etkilenmiş galiba 40-50 tane akaryakıt istasyonuna kartal göz projesi yapacağım. CCTV DVR cihazları ile. Tüm cihazlar farklı farklı marka işe istasyonların internet hatları ile başladılar sonradan piyasaya çıkan internet sağlayıcı ile işe başladılar servis sağlayıcı tüm istasyonların internet hatlarını DSL olarak kendi bünyesine aldı. Sonrasında sunucu teklifi almışlar tabi ki de bizden de aldılar verdik teklifi ama amacın böyle bir şey olduğunu bilmiyoruz. Sunucuyu sattık kuruluma gittim adam demez mi şu ekran kartını sunucuya takacağız eski bir pc den sökülmüş ekran kartı iki ekran bağlamak için istiyor. Bu olmaz diyorum anlamıyor kameracı taktım görüntü vermedi tabi ki de sonra dedim 4 ekranı tek ekranda görmek için qadro destekli kart almamız lazım. Sunucu parası kadar ekran kartı aldı müşteri. Monitörde yok 4 adet tv aldılar HDMİ den bağladım verdim görüntüyü. Kameracı gelip gidiyor bizi de zırt pırt çağırıyorlar tabi. DVR lar başka başka tabi desteklemiyor ne yapalım proje elinde patladı tabi ki de. Bende dedim son bir güzellik yapayım sana makineyi sanallaştırdım. ayrı ayrı izleme yazılımları kurdu görüntüyü verdi. ama ne görüntü sürekli sorun donma vs. İşin sonu o kadar masraf çöp oldu. Bunu anlatmamın nedeni işinde profesyonel firma ile çalışmak ve özellik ile internet hatlarının kurumsal olması gerekli. Bu tip hatalara tekrar tekrar uğraşmamaları. O zamanlar teknisyen idim tabi ki bizde bir yerlerde çalıştık ne deniliyorsa yapıyorduk fatura kesilip müşteriye yollanıyordu. Teknisyeni ilgilendiren bir şey yok.

Sizin konuya gelince sizin yapınız da böyle bir sorununuz yok ip kamara ile rahatlık ile yapılabilir.  

Gönderildi : 08/05/2024 21:29

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4357
Co-Helper

Aynen öyle sahada o tip durumları çok yaşadık, yaşarız o iş öyle olmaz diye bıraktığımız çok iş olmuştur. 
Biz de yokluktan, dip amatörlükten yetiştik ancak profesyonelleri önemsedik göre göre yaklaşım sahibi olduk zamanla. Bir insanın herşeyi bilmesi mümkün değil bilmiyoruz bir çok kulvar var, zaman içinde birşeyler deniyor, sürekli okuyor, farklı iş alanlarıyla karşılaşıyoruz. Ana faaliyet, deneyim alanlarımız dışında bu şekilde deneyim kazanıyoruz malumunuz.
Ana konumuz ve 1. esasımız bir bilene, ilgilisine danışmak, sormaktır, deneyimliyle çalışmaktır diye öğrendik. Forumlar bu dairenin içine girer ancak tr de ki noksanlık tümünün bu olduğu sanılıyor. 
Arkadaşımız kızmazsa inş 🙂 bu konu özelinde biraz yereceğim. Derdimiz misal üzerinden esas, referans verebilmek Nazmi'nin de örneklediği gibi.
Mesela arkadaşımız bu bir software'dir, ile olur deyince ucuza meyledip bir PC üzerine kurabilir miyim diye düşündü. Oysa ki kendisi de biliyordur o an için unutmuştur PC'lerin 7/24 hizmet veremeyeceğini.
Mesela nasıl olur; seetec xxxtech ismi cismi duydunuz. Bunu kim satar buluruz. Ararız projelendirmek istiyorum, demo yapabilir miyiz deriz. Fakat öncesinde süreçte hız ve verim kazanabilmek için yapınızı, topolojinizi çizersiniz, kalemlerinizi yazarsınız mesela cam listenizden uyumlu olmayabilecekleri size söyleyebilirler. Sağlayıcı bunu atlar ve iş halinde patlarsa da söyleyebilecek sözünüz olur. Biz de bu yüzden de projelerde iş halinde içeri girenler olur.:) Ülkenin gerçeği amatörlük kadar yoğunlukla da ilgili olmasıdır.

Bizde tekniker, teknisyenlerimiz demo yapmaktan, talep etmekten, yabancı sağlayıcıların support'larına başvurmaktan da çekiniyor anlatamayacaklarını düşünüyorlar. Bunun bir nedeni de başlangıçta projelendirme konuşmalarını, ön maliyetlendirmeyi yönetimle konuşamamaktan, anlatamama korkusundan ileri geliyor. Çünkü bilmiyoruz öğrenmeyi denemiyoruz. Devops gibi dar teknik bir sabit alan seçmediysek [ki onun da iç calculation'larını öğrenmemiz gerekiyor] daha yönetimsel, genel isek projelendirme, maliyetlendirme, bütçe vs iş konularının makale, kitaplarına da bir şekilde girmemiz, okumamız gerekiyor. Yönetimleri ikna edicilik yada proje başarısı bunlarla yada yaş deneyim ile zamanla kazanılıyor.
Velhasıl demo'larımızı yaptık, senaryolarımızı netleştirdik, seçimler, alternatifler çıktı iş sunuma kalıyor. Velev ki satın almadılar biz işimizi yapmış ve yatırım yapılmadığında yaşananlara karşıt sözümüz olur. Bu da idarelerin gözünde etkili olmamızı sağlıyor dile dökülmese de. "Ben demiştim" güzel bir keyfiyettir.:) 
Kısaca bilmediğimiz ve özellikle iş kayıpları, riskler yaşayabileceğimiz bir alanda hizmet satın alarak, profesyonellerini izleme olanağımız olur zamanla deneyim kazanmış tekrarlarında üstlenebilir hale gelmiş oluruz. Hatta ileride gerekirse support bile satın almadığımız olur.
Mesela tr dil desteği vererek yabancı sağlayıcı support'u ucuza yada beleşe getiren çevremizde insanlarda oldu.:)

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/05/2024 23:28

(@rustemaldatmaz)
Gönderiler: 111
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

"Arkadaşımız kızmazsa inş 🙂 bu konu özelinde biraz yereceğim." Estağfirullah ne kızması.

Aksine mennun kalıyorum öğreniyorum.

Teşekkür ederim ilgi gösterip cevap veren herkese. 

Gönderildi : 09/05/2024 08:18

Sayfa 2 / 2
Paylaş: