Forum

Lync 2010 adres def...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Lync 2010 adres defteri kısıtlaması

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
601 Görüntüleme
(@behzadkapucu)
Gönderiler: 71
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, büyük bir organizasyonumuz var, Lync 2010 kullanıcılarımız arama yaptığında Exchange 2010 üzerindeki bütün kişisel/kurumsal hesapları ve grupları görebiliyor ve mesaj gönderebiliyor. Bunu nasıl kısıtlayabilirim?

Exchange üzerinde test kullanıcılarına policy ile adres defterini kısıtlasam da bu test kullanıcılar yine Lync'de herkesi görüp mesaj gönderebiliyorlar. Demek ki global address list'e erişiyorlar, bu erişimi kısıtlamam lazım, diye aklıma geldi.

Lync üzerinde get-Csclientpolicy denediğimde (ve diğer birçok komut) ilgili ayara ulaşamadım, sanırım hiçbir kısıtlama yok.
Yakın zamanda 2013'e geçeceğiz, acaba 2010 veya 2013 üzerinde böyle bir kısıtlamayı nasıl yaparım?
teşekkürler...

Gönderildi : 22/03/2013 12:16

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

kısıtlama tabiki de var. Aşağıda ki linkleri incelediniz mi?

http://blogs.technet.com/b/csps/archive/2010/06/06/howtolimitcontacts.aspx

set-csclientpolicy ile yapılabildiğini görüyorum ancak çoğu yerde bu ayarın çalışması için CU5 yüklü olması gerekiyor. 

Gönderildi : 22/03/2013 12:25

(@oguzhanilkanboran)
Gönderiler: 148
Estimable Member

(@behzadkapucu)
Gönderiler: 71
Trusted Member
Konu başlatıcı

Oğuzhan bey teşekkürler, linklere baktım, sadece ilk verdiğiniz işime yarayabilir.

Buğra bey, size de teşekkür ederim ancak sormak istediğimi tam anlatamamış olabilirim örnek resimle okuyuculara tekrar açıklama gereği hissettim: Exchange'de bazı kişilerin ve grupların adres defterinde görünmesini kısıtlayabiliyorum, bu kullanıcıya mail atma yetkilerini de kısıtlayabiliyorum. Bu kurallar Lync'te işlemiyor; Cemil bey Mehmet beyi göremiyor veya mail atamıyor, o zaman Lync'te de göremesin, anlık mesaj atamasın istiyorum ama herkes birbirini görüp mesajlaşabiliyor, grupta olmayan kişiler gruptakileri görebiliyor, toplu mesaj atabiliyor. Bunu kısıtlamak için yine addressbook policy tarzı birşeyler aramıştım ama galiba 3.party yazılıma elimiz mahkum.

Gönderildi : 22/03/2013 14:44

Paylaş: