Forum

Lync Edge kurulumu ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Lync Edge kurulumu + Mobile Client baglanti

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
802 Görüntüleme
(@SatiAdiguzelman)
Gönderiler: 291
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

ben ibrahim beyin makalesini takip ederek edge server kurdum.

Servicesler calisiyor. Get-Casmanagementstorereplicationstatus = True.

Tek yapmadigim SRV Kaydi detayi. Bu kaydida Strato server de DNS icin olmuyormus.

Bu SRV kayit gereklimi. olmadan baglantiyi kuramazmiyim?  Autodiscover olarak girmiyorum. IP yi manuel verdigim icin SRV gerekli olmadigini arastirdim.

Yardiminizi rica ediyorum. tskler.

Gönderildi : 23/08/2012 19:58

(@ismailkizilirmak)
Gönderiler: 543
Honorable Member

Merhaba,

Microsoft Kullanıcıların otomatik olarak logon olmasını sağlamak için SRV kaydı öneriyor eğer bu kaydı oluşturmazsanız kullanıcılar manuel olarak logon olacaklardır.

Gönderildi : 24/08/2012 16:33

(@SatiAdiguzelman)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ben manuel olarak logon oldugum icin srv islemini yapmadim. TMG de edge server icin gerekli bir uygulama varmi yönlendirme disinda. herhangi birseye dikkat etmem gerekmi?

Gönderildi : 24/08/2012 17:24

(@SatiAdiguzelman)
Reputable Member
Konu başlatıcı

TMG ile yönlendirme yapmadan tekrar yeniden edge pool u kurup edge serveri calistirdim. fakat söyle bir sorun yasiyorum:

ben mobile client ile autodiscover i kapatiyorum:

intern adresi: xxx.domain.local

extern adresi: sipaccess.domain.de:4444 diye baglaniyorum.

edge server baglandigimi gösteriyor fakat lync server den bir cevap alamiyor ve hatayi "server bulunamiyor" diye veriyor.

lync server de replicationstatus = true veriyor ama bir sekilde baglanti eksikligi var.

wireshark ile takip ettim:  edge ve lync birbirine paket gönderiyor ama tabi ben bu paketlerin ne oldugunu bilmiyorum.

simdi bir lync cikmazindayim ve sonuca ulasamiyorum.  lütfen yardiminizi rica ediyorum.

Gönderildi : 28/08/2012 20:35

(@ibrahimkalayci)
Gönderiler: 219
Reputable Member

Merhaba,

İnanın sorunuzu tam anlamadım. Anladığım kadarıyla cevap vermeye çalışıyorum, .

Edge server servisleri çalışıyor demişsiniz edge sunucunuz çalışıyor sıkıntı yok internet üzerinden  pc den bağlantı kurabiliyorsunuz . Fakat mobil cihazlardan mı erişemiyorsunuz ?Edge server ile alakalı bir durum değil ozaman.

Edge server ile Mobile client bağlantısı birbirinden farklıdır. Edge server PC den bağlantı,  conferans audio video gibi işlemler için uzaktan erişim sağlar.

Fakat External web servislerini dışarıya publish etmez . Zaten TMG yi bunun için kuruyorsunuz.

Mobile clientlar da dışarıdan erişimde External Web Servislerini kullanır.External web servislerini dışarıya açmak Edge in görevi değildir. Bunun için özetle TMG üzerinde Front End üzerindeki ilgili siteleri publish etmelisiniz. Tabi bununla bitmiyor. Fakat TMG ve Front End sunucu ile alakalı işlemler yapacaksınız..

SRV kaydı denildiği gibi normal lync client ın otomatik giriş yapılmasını sağlar. Mobilite ile alakalı değildir.

Bu işlemlerden sonra sadece Edge üzerinde Iphone ve Ipad için PushNotification işlemleri için bi kaç komut çalıştırmanız gerekecek.

http://blog.schertz.name/2011/12/deploying-the-lync-2010-mobility-service/

Yukarıdaki link ini paylastıgım makaledeki adımları uyguladınız mı ?

Gönderildi : 29/08/2012 20:01

(@SatiAdiguzelman)
Reputable Member
Konu başlatıcı

cok gec cevap verdigim icin özür dilerim. fakat problemin kaynagini yazmak istedim: sorun sertifikalarla alakali imis. disardan özel sertifika satin aldikdan sonra problemsiz mobile client üzerinden disardan (örnek 3G) ile baglaniyorum.

Gönderildi : 03/12/2012 20:18

(@oguzhanilkanboran)
Gönderiler: 148
Estimable Member

Eksik yeni birşeyler çıkmaması adına external kullanıcılar ve mobility için gerekli planlamaya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Belki açmış olduğunuz diğer konuya da cevap olabilir.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg399048.aspx

http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg413010.aspx

Kolay gelsin

Gönderildi : 21/12/2012 23:59

(@HakanCAGLAR)
Gönderiler: 1
New Member

Hocam merhabalar;

Ben demo olarak lync server 2013 standart kurdum, client tarafında herhangi bir problemim olmadı fakat mobil kısımda herhangi bir sonuç alamadım, eğer size zahmet olmazsa bana adım adım mobil cihazları sisteme dahil etmek için gereken adımları yazabilir misiniz? Bende nerede hata yaptığımı görmüş olurum. Şimdiden teşekkürler. 

Gönderildi : 14/02/2014 18:55

(@ismailkizilirmak)
Gönderiler: 543
Honorable Member

Merhaba,

Aşağıdaki linki incelemenizi tavsiye ederim, adım adım anlatılmış.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh690030.aspx 

Gönderildi : 28/02/2014 14:00

Paylaş: