Forum

Webcast için t...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Webcast için tavsiyeleriniz lazım

14 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
528 Görüntüleme
(@AhmetBircan)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Webcast vermek üzere alt yapı çalışması yapacağım. Webcastlerimiz eş zamanlı olmayacak ve sınıfarımızda şimdilik 50 öğrenci düşünüyorum. Tabiki verilen webcastler kayıt edilip yayınlanacak. Elimizde çift işlemcili 32 GB Ram bulunan bir fiziksel makinemiz var. Aşağıdaki başlıklarda fikirlerinize ihtiyacım var. Yardımlarınız için şimdide teşekkürler.

- Lync mi ? OCS mi ?

- Tek sanal sunucu ile işi çözebilirmiyiz ?

- Donanımsal gereksinim nedir ?

Gönderildi : 09/08/2012 16:10

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Ocs zaten lync nin eski versiyonu arada versiyon ve isim değişimi var.
Burada sistemi kesinlikle localdemi yapılandırmak istiyorsunuz. Dışarıdan hizmet almayı hesaba kattınız mı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 09/08/2012 16:42

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Lync server için ortamda bir de DC olmalı, ortamda bir DC, bir lync server yeterli olacaktır. Dışarı açamyacaksanız, local sertifika ile içerde çalıştırabilirsiniz.

Gönderildi : 09/08/2012 17:25

(@AhmetBircan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Disaridan hizmet almayi da dusunduk. Patronlar kendi sunucumuz olsun istedi. Lync sunan icin yalnizca webcast amacli kullanilacak. Microsoft un event lari gibi. Disaridan kayit yaptiranlari webcast e alacagiz. Paralel oturum yapilmayacak ve sinifta 50 kisi olmasi durumunda  Donanim gereksinimi hakkinda yorum yapabilirmisiniz ?

Gönderildi : 15/08/2012 14:39

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Tek standelona bir yapı planlıyorsanız eğer Hp Dl 380 çift cpu bir server, 60 gb civarlarında ram alarak sanallaştırma yöntemi ile bu işi aşabilirsiniz. İşletim sistemi olarak server 2008 r2 enterprise alırsanız eğer 4 adette server 2008 r2 sanal kurma hakkınız olur ki buda size dc, lync gibi ayırma imkanları verir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/08/2012 16:12

(@AhmetBircan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar 

Lync 2010 Standart sürüm ile internet üzerine webcast verebilme imkanımız olurmu ? Yoksa Enterprise kurmamız zorunlumu ? bir kaç videoda standart sürüm kurulumunun tek makine üzerine yapıldığını gördüm. 8 GB Ram li 2.50 GHz x2 işlemcili bir sanal makineye kursak 50 kişilik bir sınıfa webcast verebilirmiyiz.

Gönderildi : 16/08/2012 19:13

(@MehmetDurmaz)
Gönderiler: 16
Eminent Member

Selamlar,

Standart sürüm de aynı anda 250 kişilik sunuma kadar yapabilirsiz. Belirtiğiniz özellikteki sunucu işinizi görecektir. Standart kurulumu tek makina üzerine olur derken Front End ve Mediation ve Lync MCU tek sunucuda üzerinde olabilir. Lync’i dış dünyaya da açacaksanız ki isteğinize göre açmanız gerekiyor. Bir adet Edge bir adet TMG sunucusuna ihtiyacınız olacaktır. Archiving ve Monitoring Rollerini de kullanmayı düşünüyorsanız bunun içinde tek bir sunucu kurmanız yeterli olacaktır. İstenildiği takdirde bu sunucularıda ayırabilirsiniz.

Standart ile Enterprise arasındaki fark da kısaca, Lync Front End kurulumu için SQL server’a ihtiyaç bulunmaktadır. Standart sürümde SQL kendi üzerine kurulur,  Enterprise da SQL sunucu ayrı bir sunucuda olmak zorunda. Ayrıca Front End’lerinde önünde Load Blancer olması gerekmektedir. İstenildiği taktirde Lync MCU ayrı bir sunucuya da kurulabilir. Enterprise 'da yedeklilik açısında EDge sunucusuda iki tane kurup Load Blancer'ın arkasına koyabilirsiniz. Ayrıca Kurulması gereken SQL sunucuyu da Microsoft SQL cluster kurarak tüm sunucuları yedekli hale getirebilirsiniz. 

Umarım açıklamalar yeterli olur.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 17/08/2012 00:35

(@AhmetBircan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kurulumu asagidaki sekilde tamamladim. Destek icin tesekkurler.

1. Sanal makine.                         2. Sanal makine.

windows server 2008 R2.                   windows server 2008 R2

AD ve DNS.                                      LYNC Server 2010 Ent.

SQL SERVER 2008  

Simdi sira geldi webcast icin konfigurasyon yapmaya. Webcastimize domainimizde kayitli olmayan kisiler girecekler. Bunu nasil yapilandirabilirim ? Bana bu is icin bir kaynak gosterebilirmisiniz ?

Gönderildi : 21/08/2012 23:14

(@ibrahimkalayci)
Gönderiler: 219
Reputable Member

Merhaba,

Lab ortamında ihtiyaclarınıza göre keşfedebilirsiniz diye düşünüyorum. Bunun için webcast veriyormuş gibi aynı ortamı sağlayıp dışardan erişim sağlayın bir kaç kişi farklı yerlerden bağlansın ve gözlemleyin illaki şu şöyle olsa diyeceğiniz seyler cıkacaktır. Mesela tüm katılımcıların microfonu otomatik kapalı gelsin gibi gibii...Direk kaynak gösteremeyeceğim. Ama sorunuz olursa yanıtlamaya çalışırım.

Gönderildi : 29/08/2012 20:14

(@AhmetBircan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar ileri bir tarihte meeting düzenlemek istiyorum. Schedule yapmak için exchange kurmak zorundamıyım. Alternatif bir çözüm var mı? Senaryoda meeting katılımcılarının hiç biri AD üyesi olmayacak. İleri tarihte yapılacak meeting için bir kayıt linki verip kaydolmalarını sağlamak istiyorum.

Gönderildi : 29/10/2012 15:35

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

lync web scheduler kullanabilirsiniz. smtp server olarak iis yapılandırılabilir. bunun için http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=3398  readme den faydalanabilirsiniz.

Gönderildi : 29/10/2012 15:39

(@AhmetBircan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler deneyip geri bildirim yapacağım.

Gönderildi : 29/10/2012 15:42

(@AhmetBircan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Denilenleri yaptım ama denemek istediğimde yeni bir hata ile karşılaştım. Technet ve bir çok sitede sertifika hatası olduğu yazıyor. Önerileri kontrol ettim. Ürettiğim sertifika front end sunucudaki IIS te "Enable all purposes for this certificate" olarak seçili. Gözden kaçırdığım başka ne olabilir ?

Hata Mesajı Client :

The conferencing service did not respond lync 2010. Please wait and try again 

Hata Mesajı Front End Server:

the mcu factory returned failure for a request sent to it. conferencing requests for this mcu type will be retried but if this errors continues to accur conferencing functionalty will be affected

Hata Mesajı Lync Control Panel : 

Start-CsWindowsService : Command execution failed : Cannot open service Control Manager on computer adds.domain.com this operation might require other privileges

Gönderildi : 30/10/2012 03:37

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

tüm servislerinizin başlamış olduğundan emin olun.

dokümandaki ön koşullardaki :

Prerequisites

Lync Web
Scheduler requires a computer that has installed and activated Lync Server 2010
Web Components.

emin olun.

bir de http://www.confusedamused.com/notebook/data-mcu-unavailable-in-lync/  adresindeki topology publish işlemi denenebilir.

Gönderildi : 30/10/2012 15:38

Paylaş: