Forum

eposta gönderiyorla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

eposta gönderiyorlar fakat hiç bir iz yok

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,679 Görüntüleme
(@tufancap)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Geçen yılda başımdan birkez geçen bir olaydan bahsetmek istiyorum.

olay şu, bir firma eposta attiğini fakat size ulaşmadığını söylüyor. tüm log ları incelememize rağmen firmaya ait bir ipucu bulamıyoruz. aynı sunucudaki farkli bir sanal sunucuya da eposta atmalarını istiyoruz fakat sonuç aynı hiçbir iz yok.

şöylede bir cevap alıyoruz herkeze atıyoruz size gitmiyor diye buda kalp kırıcı.

yani loglarda firmayı arastırdığımın loglarını bile buluyorum ama onlardan herhangi bir iz bulamıyorum.

birçok farklı arastırmalarda yaptık fakat şimdilik onlara girmiyim.

bana bir yol veya ipucu verebilecek varmı bu konuda

Cpanel exim sunucusu

(Başlığa emin olamadım)

Saygılar

Gönderildi : 17/03/2021 22:34

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Karşı tarafa herhangi bir hata maili geliyor mu? Sizin mailleriniz karşı tarafa ulaşıyor mu? farklı kişilerden mail atmalarını ve sizden farklı kullanıcılara mail atmayı deneyebilirsiniz.

Domain uzantılarını black list kontrollü yapabilirsiniz.

Karşı taraf mail hizmetini nereden alıyor orası ile görüşebilirsiniz.

Gönderildi : 19/03/2021 13:31

(@alicansaykal)
Gönderiler: 8
Active Member

Karşı tarafa bir hata kodu gidiyor olmalı, bu hata kodu size yol gösterir.

Ek olarak mail gateway veya firewall benzeri sistemler SMTP paketlerinin gönderici IP adreslerini Blacklist kontrolüne alırlar. Eğer engelleme yapacaklar ise SMTP paketini kabul etmeden bu engellemeyi yaptıkları için gönderici domain adı mail adresi gibi ayrıntıları sistemde göremezsiniz ve mail sunucuzda bu logları göremezsiniz.

Bir diğer konu, bu tarz sorunlarla uğraşırken resmin tamamını görmeniz lazım. Mail alırken geçilen bütün hopların listesini çıkarıp tek tek incelemeniz gerekir.

Örneğin; Karşı mail sunucusu -> karşı tarafın mail güvenlik sistemi-> firewall cihazınız -> mail güvenlik çözümünüz -> mail sunucunuz

Gönderildi : 23/03/2021 12:00

Paylaş: