Forum

Aynı adresle mail g...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Aynı adresle mail gönderimi ve Dmarc/Dcim

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
745 Görüntüleme
(@seckincizer)
Gönderiler: 130
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Linux Postfix,Dovecot,Mysql,Spam Assasin ile kurulu mail Server imiz mevcut.

Spf kaydımız tam.Kara Listede değiliz.Spamassasini verimli olarak kullanıyoruz.

• Mail Server :               mail.deneme.com.tr
  • Domain      :                      deneme.com.tr
  • Örnek mail hesabı: [email protected]

1) Bazen kendi domainimize ait mail adreslerimizden( *@deneme.com.tr) , kendi domainimize ait mail adreslerine spam mail geliyor.

Kullanıcı hesaplarına virüs taraması yaptım,clientnarı taradım sorun görünmüyor.Sonra  mail loglarına baktıgğımda rasgele ip adreslerinden (Who is sorgusunda Çin veya Rusya ağırlıklı ip adresleri görünüyor) bu mailler geliyor.

Benim domainime ait bir hesaptan spam botlar nasıl mail gönderebiliyor? Spam botların kullanılan bir domainden fake mail yollamasını hatta benim domainimi kullanmasını engellemek mümkün müdür ?

2) Bir mail Server için,hangisi daha önce kurulmalıdır.Dmarc 'mı Dcım'mı ?

Benim mail sunucumda ikiside kurulu değil.Postfix'te, D-marc ve Dcım kurup sorun yaşayan var mı ?

Hatta Windows veya Linux fark etmeksizin ,bu iki modülü serverına ekleyince rutin işleyişi etkileyecek bir problem yaşayan oldu mu acaba ?

Bu ikisinin kurulumunu önerir misiniz ? Kurmazsak ne gibi sorunlar olabilir ? Hangisi öncelikli kurulmalıdır sizce ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 15/01/2021 17:00

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

1.
https://en.wikipedia.org/wiki/Email_spoofing
Phishing adı altında arayınız forumda oldukça fazla konuşuldu bu konu.
Spam assasin ürünü bilmiyorum mail spoofing engelleyecek yöntemleri desteklemiyorsa ayrı bir spam filter ürün temin etmeniz gerekir.

2. Bir işlem sırası kati kuralı yoktur öncelikli tanımı daha basit olan dmarc yapabilirsiniz. Ek olarak TLS desteği ile birlikte bunlar mail tarafında yapılmalıdır.
Doğal olarak problem oluşmaz etkileme konusu sizin organizasyon yapınız ve güncelliğiniz ile ilgili olabilir. Biliyorsunuz artık global mail alış verişler için bu standartları karşılamanız gerekiyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/01/2021 18:24

Paylaş: