Forum

Garip bir mail soru...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Garip bir mail sorunu

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
5,409 Görüntüleme
(@egemenkoksal)
Gönderiler: 106
Estimable Member
Konu başlatıcı

(Konu hem burayı hemde Server sistemleri kısmını ilgilendiriyor. Konuyu yanlış yere açtıysam taşınabilir)

Herkese günaydın,

Garip bir mail gönderme problemi ile karşı karşıyayım.

Firmamın sürekli çalıştığı yurtdışındaki bir müşteriye mail gönderirken yaşıyoruz.

Firmamda 2008 r2 server, AD ve domain sistemi var. Clientlar tüm işlemlerini RD ile Server üzerinde gerçekleştiriyor.

Doğal olarak Outlook'ları da server hesaplarında tanımlı.

Bahsettiğim müşteriye Server üzerindeki client'ların hesabından (herhangi biri) mail gönderdiğimizde gitmiyor ve hata mesajı dönüyor, hata mesajında "mail rejected, spam detected" diyor. Yani gönderilen maili spam olarak görüyor.

Hiç bir karalistede değiliz, ip 'mizin şöhreti kötü değil. mail domainimiz temiz ve tüm testler (spf, rdns,dmarc vs) ok.

Şimdi işin ilginç yanı ise şu. Aynı kişiye (server'dan değil) lokal bilgisayarımdan (yine outlooktan) mail gönderdiğim zaman ulaşıyor. Gönderici ve alıcı mail adresleri aynı.

Lokal bilgisayarım ile Server'ın internet çıkışı aynı modem, aynı ip.

Lokal ile Server arasındaki tek fark DNS. Benim dns'im 8.8.8.8 Ama server'ın dns'i DNS Server'ımızın adresi 192.168.0.20

bunun dışında ne outlook ta ne modem çıkışında vs hiçbir fark yok. İki taraftada aynı antivirüs yazılımı mevcut.

Bir diğer anlayamadığım nokta ise server üzerinden gönderilen bu maili spam olarak işaretleyen ve geri dönderen sistem nedir?
Sonuçta hiçbir karalistede veya kötü şöhrette değiliz.

IP ve domain dışında artık Mail adresi bazında da blocklanma mı yapılabiliyor?

Alıcının bilgisayarında veya lokal sisteminde kurmuş olduğu bir spam programı buna sebep olabilirmi?

Yoksa acaba ne?

Yardımlarınız/fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Gönderildi : 14/12/2016 11:28

(@egemenkoksal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Dönen hata mesajı aşağıda:

Subject: Undelivered Mail Returned to Sender

This is the mail system at host benimmailhostum.com.

I'm sorry to have to inform you that your message could not be delivered to

one or more recipients. It's attached below.

For further assistance, please send mail to postmaster.

If you do so, please include this problem report. You can delete your own

text from the attached returned message.

The mail system

<gönderdiğimiz mail adresi>: host mx.karşıdomain.com[host ip adresi] said: 552

5.2.0 KSg61u03D1iANc501Sg7lE rilevato spam / spam detected (in reply to

end

of DATA command)

Gönderildi : 14/12/2016 11:35

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Karşı sunucuda maillerinizi engelleyen SMTPGW bir üründür. Bu sistemler kullanıcı mail adresi domain ve mesaj içeriğine göre engelleme yapabilirler. Karşı sunucudan dönen hata mesajı yerine sunucu loglarını inceleyin yada sunucu üzerinden telnet ile mail gönderim testi yapın daha detaylı bir hata verecektir.

Gönderildi : 14/12/2016 11:42

(@egemenkoksal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler.

kendi lokal bilgisayarım ile telnet mail gönderim testi yaptığımda iki mail sunucusunun haberleştiğini görebiliyorum. sorun yok. zaten lokal bilgisayarımdan mail göndermemde de sıkıntı yok ulaşıyor.

2008 Server üzerinden telnet yapamıyorum çünkü güvenlik nedeni ile kapalı, firewall vs bir ton ayar yapmam gerekiyor.

dikkatimi çeken 2 nokta var; 1ncisi (2008server'dan) mail göndermem ile hata mesajının gelme süresi neredeyse aynı yani anında geliyor. sanki mail hiç yola çıkmıyor gibi. 

Fakat (2nci diğer nokta) gelen hata mesajında "rilevato spam" yazıyor, yani italyanca "spam algılandı". Müşterimiz italyan ve mail sunucusu italyada. Bu da ilk noktayı çürütüyor çünkü italyanca cevap gelmesi mailin karşı sunucudan reject edildiğini gösteriyor.

Bu arada söylemeyi unutmuşum, exchange vb bir mail sistemimiz yok. Mail sunucumuz Yurtdışında kiralık server (dedicated server) 'da kurulu linux üzerinde postfix mail server.

Dediğiniz gibi karşıdaki kişi STMPGW (açılımı sanırım smtp gateway) kullanıyor ise, bizden gelen mailleri beyaz listeye alabilirmi? yani bu sistemlerine müdahale şansları varmı?

Gönderildi : 14/12/2016 13:21

(@egemenkoksal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sorun hakkında bir şey tespit ettim.

Bahsettiğim gibi firmamda domain yapısı var. domain'de olan bilgisayarlar (server dahil) bu kişiye maili gönderemezken, domainde olmayan (workgroup) bilgisayarlar sorunsuz gönderebiliyor. Domainde olan bilgisayarların gönderdiği mail spam olarak işlem görüp karşıya ulaşmıyor ve geri dönüyor.

Neden olabilir.

domain kullanıcılarının etki alanı ile mail etki alanlarımız aynı. Örn: domain kullanıcı adım egemenkoksal[et]firmam.com ve mailim de aynı. Etki alanları aynı. Yaklaşık 3 yıldır böyle ve düne kadar bir problem yoktu.

Gönderildi : 14/12/2016 19:08

Paylaş: