Forum

Paylaşımlı Ip lerde...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Paylaşımlı Ip lerde PTR kaydi

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
822 Görüntüleme
(@CanOytunUzun)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Merak ettigim bir konu var forumda bulamadim sormak istedim

Hosting firmalarında paylaşımlı ip ile ayni ip de onlarca domain bariniyor. Bu gibi sistemlerde ters dns kaydi neye gore aciliyor? Yani aynı ip deki her domain icin ptr kaydi girmek gerekiyor mu?  Eger aynı ip de tek bir ptr kaydi varsa (ör: mail.hostng.com) nasil oluyorda spam listelerine takilmiyor mailler? Bu konuda beni aydinlatacak uzmanlara simdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 07/01/2016 23:55

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

PTR kayıtları sunucunun hostname göre veriliyor ve karşılık gelen bir A kaydının olması yetiyor.

Örneğin : Mail1.cozumpark.com sunucusundaki 1.1.1.1 ip adresi için ptr kaydı mail1.cozumpark.com oluyor ve cozumpark.com domain zone altında mail1 A kaydı ekleniyor 1.1.1.1 için.

Bu şekilde sunucuya gelen EHLO komutunda çıkan hostname ile ptr uyuştuğu için spamlist'lere girmiyorsunuz reverse kaydının domain ile aynı olması gerekmiyor bir reverse kaydının olması yetiyor ancak hostname ile aynı olması daha mantıklı tabiki.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 08/01/2016 00:31

(@CanOytunUzun)
Active Member
Konu başlatıcı

o zaman bu su anlama geliyor. Grup sirketlerde tek ip uzerinden bu ip ye yapilan xx.com domaini ile alt bir cok domainden mail gonderimi yapilabilir. Boyle olmasaydi her sirket icin ayri bir ip gerekirdi. Her domaine bakmiyor sadece ptr kaydin olmasi yeterli diyorsunuz yani..

Gönderildi : 08/01/2016 02:17

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Aynen öyle ptr kaydının domain ile uyuşması gerekmiyor aksi halde ne hosting firmalari nede son kullanıcılar mail gönderemezlerdi. Çünkü sizinde mail gönderirken header eklenen client ip adresinizin ptr'ında ttnet veya superonline ptr'ı bulunuyor. 

Dolayısıyla ptr'i sunucunun hostname olarak ayarlamanız yeterli olacaktır. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 08/01/2016 12:01

(@CanOytunUzun)
Active Member
Konu başlatıcı

Tam olarak istediğim cevabı aldım açıklamalar için çok teşekkür ederim.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 08/01/2016 20:21

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Rica ederim , kolay gelsin 🙂

www.okanozbey.com

Gönderildi : 08/01/2016 20:25

Paylaş: