Forum

Mail Sunucu ve İnte...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail Sunucu ve İnternet Bağlantısı

13 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
407 Görüntüleme
(@HaciYILMAZ)
Gönderiler: 574
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhbaha , ortalama 1500 mail kutusu olan ve yine aylık ziyaretçisi sayısı 1500 olan bir web server için 50 MB lik bir metro hat yeterlimidir ?

Gönderildi : 03/01/2016 20:10

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

bence fazla bile gelir...

Gönderildi : 03/01/2016 20:11

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Yerinizde olsam o hatta verecegim parayla 100mbps datacenter sunucu kiralardim. 5.000tl gibi bir rakam ISP fiyat alırsınız sanıyorum. Datacente bu paraya 3x sunucu kiralayip 1x antispamgw,fw , 2x cluster kurardim.

sunucuları içeriye almamız gerekli hocam

Gönderildi : 04/01/2016 00:38

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

bence fazla bile gelir...

Mumin hocam , bir hesaplama formulü varmı birde bizim iki metro var , ikincisi bu iş için ayıracağım , bir de sormak istediğim metro hattımıza tanımlanmış ipler var , iis için farklı mail server için farklı bir ip mi kullanmak daha iyi yoksa tek ip üzerinden mi hizmet vermek ?

Gönderildi : 04/01/2016 00:42

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Dağınık yapı her zaman iyidir bu bizim sektörde hemen hemen tüm uygulamalarda geçerlidir. 

Eğer mail server ve IIS serveri farklı hatlardan çıkarırsanız daha iyi bile olabilir en basiti bir ddos yediğiniz zaman web server kesilsede mailleriniz devam edecektir. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 04/01/2016 02:24

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Dağınık yapı her zaman iyidir bu bizim sektörde hemen hemen tüm uygulamalarda geçerlidir. 

Eğer mail server ve IIS serveri farklı hatlardan çıkarırsanız daha iyi bile olabilir en basiti bir ddos yediğiniz zaman web server kesilsede mailleriniz devam edecektir. 

peki hocam ben ikinci metromu bu iş için ayıracağım blacklist vs.. İçin bunun üzerinden kullanıcılarıma internet vermeyeceğim , bu doğru bir yaklaşım olur mu yoksa bu hat üzerinden kullanıcılarıma internet vereyim mi

Gönderildi : 04/01/2016 03:43

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Eğer mail çıkışlarında bir sorun olması anında felaket senaryosu için yani elinizde sadece 1 ip varsa her hat için , 2.hattı ben olsam kullanıcılarıma vermezdim. 

Neden derseniz, mail gönderimlerinde header'e client ip adreside eklenmektedir. Felaket senaryosu için konuşuyoruz , şimdi siz mail serveri kullanmaya başladınız herşey güllük gülistanlık birgün ip adresiniz blacklist'e düştü ve nasılsa elimde 2. IP var dediniz ve IP degişikliliği yaptınız sonra mail göndermeyi denediniz blacklistte olduğunu farkettiniz.  Araştırdınız kullanıcılarınızın birisinin bilgisayarına bulaşan virüs kullanıcının bilgisayarından spam mail basmaya başlamış outlook kullanarak bu da client ip adresinizin blacklist'e girmesine sebep olmuş ve sizin haberiniz yok 🙂 

Umarım örnek ve yaşanmış senaryoyu anlamışsınızdır 🙂 Kolay gelsin. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 04/01/2016 11:25

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Eğer mail çıkışlarında bir sorun olması anında felaket senaryosu için yani elinizde sadece 1 ip varsa her hat için , 2.hattı ben olsam kullanıcılarıma vermezdim. 

Neden derseniz, mail gönderimlerinde header'e client ip adreside eklenmektedir. Felaket senaryosu için konuşuyoruz , şimdi siz mail serveri kullanmaya başladınız herşey güllük gülistanlık birgün ip adresiniz blacklist'e düştü ve nasılsa elimde 2. IP var dediniz ve IP degişikliliği yaptınız sonra mail göndermeyi denediniz blacklistte olduğunu farkettiniz.  Araştırdınız kullanıcılarınızın birisinin bilgisayarına bulaşan virüs kullanıcının bilgisayarından spam mail basmaya başlamış outlook kullanarak bu da client ip adresinizin blacklist'e girmesine sebep olmuş ve sizin haberiniz yok 🙂 

Umarım örnek ve yaşanmış senaryoyu anlamışsınızdır 🙂 Kolay gelsin. 

hocam teşekkürler anladım , saygılar

Gönderildi : 04/01/2016 12:24

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Rica ederim ama alternatif olarak internet servis sağlayıcınızdan bir IP daha alıp iki hattıda kullanıcılara load balance şeklinde dağıtmanız daha faydalı olacaktır tabiki. 

Kolay gelsin. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 04/01/2016 12:43

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

peki hocma smarthost hizmeti alalım mı ?

Gönderildi : 04/01/2016 13:43

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Rica ederim ama alternatif olarak internet servis sağlayıcınızdan bir IP daha alıp iki hattıda kullanıcılara load balance şeklinde dağıtmanız daha faydalı olacaktır tabiki. 

Kolay gelsin. 

peki hocam mail ve web server için ayırdığım hattı kullanıcılara kullandırsam blacklist sorunu yaşamazmıyım ?

Gönderildi : 04/01/2016 13:47

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Bunun cevabını bir önceki mesajımda vermiştim aslında, olası bir virüs bulaşmasında kullanıcılar ip adresinin blacklist'e girmesine sebep olabilir. Bunun alternatif çözümleri var , örneğin fazladan ip adresi satın almanız veya dediğiniz gibi smarthost hizmeti satın almanız. Hatta SmartHost hizmeti alırken Spam (mx) gateway hizmeti barındıran bir smarthost hizmeti alırsanız daha rahat edersiniz. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 04/01/2016 14:44

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

hocam teşekkürler.

Gönderildi : 04/01/2016 15:37

Paylaş: