Forum

Proje kapsamında ge...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Proje kapsamında gelen lisanslı bilgisayarlar

7 Yazılar
5 Üyeler
2 Likes
1,456 Görüntüleme
(@ercivan)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar  ;

Şirketimize yurtdışından veya yurtiçinden proje kapsamında gelen bilgisayarların üzerinde genellikle windows kurulu olarak geliyor. 

Firmalar bu lisansın ücretinin ödendiğini ve bilgisayarların üstünde oem lisans etiketi var . 

Bu lisansı fatura edemiyorlar bilgisayar malzeme ve tedarikçisi olmadıkları için .

Nasıl bir yol izlemeliyiz. 

Tekrardan lisans mı almamız gerekiyor yoksa . Firmadan bu ürünün bize verildiğine dair bir yazı olması yeterli midir ? . 

Gönderildi : 05/04/2021 12:40
Konu Etiketleri

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Selamlar, sonuçta bir denetim olur ise OEM lisans için mutlaka fatura sorulacaktır, ancak sizin senaryo ilginçmiş gerçekten, aslında doğrusu o makineleri size fatura etmeleri çünkü sonuçta onlarda bu makineleri fatura ile alıyor"sa" 

En temizi Microsoft ile bir görüşün derim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/04/2021 12:59

(@ercivan)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Genelde bu tarz projelerde faturada bilgisayar bile belirtilmiyor. Microsoft'un lisanslama bölümü ile görüştüğümde konu ya vakıf birisiyle görüşemedim net bir şekilde de bir bilgi alamadım . Microsoft'un lisans partnerleri ile de görüştüm ama kimse net bir şey demiyor.

Gönderildi : 05/04/2021 13:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Yani kimse sizin için sorumluluk almaz, sonuçta ben bu işten para kazanmıyorum neden efor sarf  edeyim ki der haklı olarak, örneğin ben aynı zamanda Microsoft bayisi bir şirketin sahibiyim bana profesyonel olarak da gelsen aynı şeyi söylerim, sen işi yapmışsın, parayı başkaları kazanmış, doğal olarak bu iş Microsoft, parayı kazanan şirket ve sizin aranızda.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/04/2021 13:47

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1623
Noble Member

Aynı şekilde bizde de bir makinanın yanında kontrol için bir bilgisayar geldi. Lenovo makina ve üzerinde de Windows yüklü. Hatta makina Lenovo China. Lenovo TR web sitesinde bu model bulunmuyor. Yanında gelen yazıcı bile China.. 🙂 Oturup kullanmaktan başka bir çözüm olmadı.

Gönderildi : 05/04/2021 14:47

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

Gönderen: @hakanuzuner

Selamlar, sonuçta bir denetim olur ise OEM lisans için mutlaka fatura sorulacaktır, ancak sizin senaryo ilginçmiş gerçekten, aslında doğrusu o makineleri size fatura etmeleri çünkü sonuçta onlarda bu makineleri fatura ile alıyor"sa" 

En temizi Microsoft ile bir görüşün derim.

Açıkcası üretim firmalarında standart problemler. @ercivan artık denetim konusu neredeyse kalktı biliyorsunuz ancak bu konuda izleyebileceğiniz birkaç yol mevcut. Sizin de belirttiğiniz gibi bazı projelerde (bundan bilgi sistemlerinin bazen haberi bile olmayabiliyor) bir bilgisayar sisteme ekleniyor ve projede bir fatura kalemi olarak görünmeyebiliyor. Açıkcası 500k'lık bir projede 200 dolarlık lisans ve 500 dolarlık bilgisayarla kimse ilgilenmiyor.

Bu şekilde sistemlere sahip iken bir çok denetleme geçirdim;

1. Bilgisayar ile birlikte gelen varsa kurulum medyalarını, lisans etiketlerini mutlaka düzgün olarak muhafaza ediniz.

2. İlgili sistem bilgisayarını sistemin işletilmesi dışında herhangi bir amaçla kullanmayınız (ofis kuralım personel excelden veri işlesin vb.)

3. İlgili bilgisayarın envanter dosyasında projenin faturasının bir kopyasını bulundurun.

4. Gerekmedikçe domaine veya networke dahil etmeyiniz. Network gerekli ise bu iş için ayrılmış ve özelleştirilmiş bir networke dahil ediniz. Sistem yöneten bilgisayarların genel network erişimleri zaten olmamalı.

Bunları yaptığınız takdirde sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Benzer durumlar CNC tezgahlarında da geçerli. Açıkcası denetleme esnasında kurumunuzun lisans envanterinin genel durumu da belirleyici oluyor. Yani sizin sisteminiz %95 lisanslı ise, bu ve benzer durumlar veya sehven yapılan yanlış kullanımlar neticesinde lisanssız kullanım durumu oluşmuş ise bu konuda zaten sorun yaşamıyorsunuz. Eksik ne ise alıyorsunuz konu kapanıyor. Ancak mevcut durumunuzda %30-%40 lisanssız bir envantere sahipseniz o zaman da sadece bunu dert etmiyorsunuz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 05/04/2021 14:50

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Bu konu yerelde de çok tartışılan yazılım, lisans devri konularına yani telif hukukuna giriyor. Bu yüzden helpdesk'ten yanıt alamamanız normal 🙂 çünkü konu hukuki, mali yönetimle ilgili daha çok yani IT aşıyor. Genellikle proje kapsamında ki mali kalemlerden olduğu, sorumluluğu yazı altına alınmalı veya kendi olay, iş örgüsüne göre envanter devrinin doğru yapılmasına muhtaçtır derler yani danışmanlık alınması lazım.
Siz odağınızı oem, vl gibi etiketlere yani salt lisans varlığına bağlarsanız orada hep benzer sonuçlar çıkar karşınıza kit'ler ile vs kendi altınızda tekrar lisanslamanızı istedikleri senaryolarla karşılaşırsınız. Mantık olarak oem-fatura ilişkisi de yukarıdakine benzer mali, sahiplik neticesidir zaten.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/04/2021 16:02

Paylaş: