Forum

Win Server 2019 2 H...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Win Server 2019 2 Hyper-V Kullanım hakkı ve 3cü hyper-v hakkında

6 Yazılar
2 Üyeler
6 Likes
2,195 Görüntüleme
(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Windows Server 2019 Standart 8core Fiziki server üzerine kurulu bunun içinde 2 Hyper-v kullanım hakkını da kullanarak 2 adet daha server 2019 kurulumu gerçekleştirdik.
Virtualbox ile Open Lisansı bulunan Server 2003 çalışıyordu (eski otomasyonu çalıştırması için gerekli).

Hyper-v kurulumdan sonra doğal olarak Virtualbox Hardware kısmına erişimi kapandığından tek ipte 2 cambaz yürümüyor.
Virtualbox içindeki cihazı .vhd olarak aktarımını hazırladım ve Hyper-v içine aktarım için bekliyor.

Benim sormak istediğim; 2 adet Hyper-v kullanım hakkı sonrası, Open lisansı bulunan server 2003'ü 3cü hyper-v olarak çalıştırırsam sorun olur mu? farklı bir lisanslama yapmak gerekiyor mu?

Gönderildi : 25/02/2021 12:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32960
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Sanırım bir bilgi kirliliği var, sizin iki hyper-v hakkınız yok iki tane işletim sistemi kurma hakkınız var. Bu işletim sistemine tabiki hyper-v özelliğini ekleyebilirsiniz ancak içine sanal makine açamazsınız. Teknik olarak tabi ki nested virtualization için doğru ayarlar yapıldı ise çalışsa bile lisans açısından doğru olmaz.

Özetle fiziksel tüm core sayısını standart lisans ile lisanslama yaptıktan sonra sadece iki sanal makine hakkınız var. Üçüncü makine için ek lisans almanız gerekli.

Bunlar etkin lisanslardır, yani almadığınız zaman sistem durmaz ama aktivasyonu key yok ise 180 gün sonra otomatik kapanmaya başlar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/02/2021 16:40

(@omeryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam cevabınız için teşekkür ederim.

Benim hatam yoğun ve yorgun kafa ile konuyu izah edemedim, Hyper-v hakkı dememden kasıt 2 sistem kurma hakkını hyper-v olarak değerlendirdik. Nested Virtualizatin, fiziki -> hyper-v -> hyper-v şeklinde iç içe sanallaştırma oluyor anladığım kadarıyla o şekilde değil.

server hyper v

Şöyle özetleyim Fiziki serverı 1-1.5 senedir file server olarak kullanıyordum, AD DC server uzaktaydı kendi bünyemize taşıyoruz. Mevcut fiziki serverı AD DC, FS olsun istemedim. Gerekirse 2ci bir server alalım ona kuralım derken fiziki serverda hyper-v kuruldu.
Hyper-v manager içine 2 adet virtual makine kuruldu AD ve FS server şeklinde durum bu şekilde.
3cü virtual makine ekleyeceğim server 2003 open lisanslı. Bu 3cü makine için Core lisansımı almak gerekiyor?

Gönderildi : 26/02/2021 10:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Eğer üzerindeki işletim sistemi kendine ait bir lisansa sahip ise gerek yok.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/02/2021 10:38

(@omeryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bende bu şekilde düşünüyordum. Kafamı karıştırdılar lisans kurulumu yapan firma lisans gerekebilir dedi, bende zaten server 2003 open lisansım var ve etkin niye lisans gerekecek soruma net cevap alamadım.

Uzun yıllardır VirtualBox kullandığımdan hyper-v ye yabancı kaldım.

yukarıda bahsettiğimi 2 sistem kurma hakkında bahsedilen diğer konularda hyper-v ve VMware deniliyor. VirtualBox ı kapsamıyor mu? Halbuki Virtualbox stabil canavar gibi çalışıyor şuan ki hyper-v hiç içime sinmedi biraz hantal kaldı. Geçen ay hyper-v yokken oracle virtualbox içinde 1 server 2003,  2de linux sistem çalıştırdım makinede RAM olsa 3-5 tane daha zorlanmadan çalıştırır.

Hakan hocam konuya "çözüm" getirdiğiniz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 26/02/2021 15:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim, kolay gelsin.

Gönderildi : 26/02/2021 16:48

Paylaş: