Forum

Windows server 2019...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows server 2019 Standard ve Datacenter Lisanslaması hk.

17 Yazılar
6 Üyeler
4 Likes
7,372 Görüntüleme
(@burakdere)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Open lisans media'sından Windows server 2019 Standard sürümünü indirerek Sunucuma kurdum. Ve RDS rolünü kurarak, geçici olarak 120 günlük deneme sürümünü kullanıyorum. Daha sonradan büyük sıkıntılar çıkmaması için bir şey danışmak istiyorum ;

Sunucularımızı lisanslamak için Windows server 2019 Datacenter OPEN lisansı alacağız.

Kurmuş olduğum Win Server 2019 Standart sürümüme, Win Server 2019 Datacenter keyini girebilir miyim? sürümden dolayı lisans key sorun çıkarır mı?

saygılarımla.

Gönderildi : 16/04/2021 21:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, sorun olmaz ancak mutlaka trial süre bitmeden bu işlemi yap yoksa sorun yaşarsın.

Ek olarak windows lisansı dışında RDS CAL lisansı alman lazım, yani eş zamanlı kaç kullanıcı veya makine bağlanacak ise o kadar RDS CAL lisansı almaz ise windows server 2019 sorunsuz çalışsa bile RDS çalışmaz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/04/2021 22:30

(@burakdere)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim hocam.

Ben o halde bu şekilde standard sürümü kullanıp, datacenter keyi ile etkinleştireceğim.

Hocam RDP den konu açılmışken bir sorum daha olacaktı.

25 user için RDP lisans alacağım fakat firmalardan gelen teklifler 2 şekildedir.

Microsoft Windows Server 2019 Users CAL

Microsoft Windows Server 2019 Remote Desktop Svc Users CAL 

bazı firmalar sadece RDP USER CAL alsan yeterli olacaktır diyor. Diğer firma 2 lisansıda alman gerekmektedir diyor.

Bu konuya da açıklık getirirseniz çok memnun olurum hocam.

saygılarımı sunarım.

Gönderildi : 17/04/2021 23:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Her iki lisans lazım.

Birisi Windows CAL yani normal sunucuya erişmek için kullanılan, diğeri ise RDP CAL, o da sadece RDS için.

Yani eğer sunucu hiç bir şekilde istemci erişimine açık olmayacak sadece RDS yapılacak ise RDS CAL yeterli olur ama dosya paylaşımı başta bu sunucuya RDS dışındaki tüm erişimler için client CAL almanız şart.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/04/2021 23:04

(@burakdere)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim hocam. 

Gönderildi : 17/04/2021 23:29

(@serkanates)
Gönderiler: 1277
Üye

USER CAL konusu bazı denetimlerde tarışma konusu olabiliyor. Diyelim ki veri merkezinide birden fazla sürüm sunucu işletim sistemleriniz mevcut (Windows Server 2012, 2016, 2019). Yapınızın neredeyse tamamı Primary ve Additional Domain controller dahil 2016 olsun, bir tane sunucunuz özel sebepten 2012 kullansın ve bir tane sunucunuz da RDS için 2019 olsun. Networkunuzde de 100 adet istemci olduğunu ve 100 adet 2016 USER CAL'a sahip olduğunuzu varsayalım. User CAL sorgulaması yapılırken veri merkezinizdeki en üst sürüm olan sunucu sistemine bakılıyor. Verdiğim örnekte olduğu gibi bir yapı için denetimde 100 Adet 2019 USER CAL talep edilirse süpriz yaşamayın.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 18/04/2021 17:46

(@burakdere)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes bey,

geç geri dönüş yaptım kusura bakmayın. güzel bilgilendirme için teşekkür ederim.

Gönderildi : 03/05/2021 23:32

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

Hakan Hocam ;

2019 da Rdp user call kullanabilmek için domain ortramı gerekiyor.

yoksa device call alınmalı öyle değil mi ?

Gönderildi : 04/05/2021 11:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet öyle.

Gönderildi : 04/05/2021 13:32

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

Gönderen: @burakdere

@SerkanAtes bey,

geç geri dönüş yaptım kusura bakmayın. güzel bilgilendirme için teşekkür ederim.

Burak Bey ;

lisans konusunda dikkatli olun.

Gönderildi : 04/05/2021 14:38

(@burakdere)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@eroldursun bey,

Öneriniz için teşekkürler. Mevcut bir domain ortamımız var. Gerekli windows cal ve Rdp User cal lisanslarını alarak aktivasyon işlemlerini yapacağız. 

Gönderildi : 04/05/2021 14:59

(@demiremre)
Gönderiler: 7
Active Member

Merhabalar , 

Oncelikle acemi bir sekilde sorduysam kusura bakmayin.

Su anda yeni bir sistem kuruluma geciyoruz ekteki dosyaya sunucu ozelliklerini ekledim .  Basit olarak soyle yazayim 50 kullanicimiz var. Domain yapisi kuracagiz. user001 kullanicisi server RDP olarak baglanacak butun bilgileri sirkette kullandigimiz erp ye , ortak belgelere ve emailine oradan erisecek. 

Lokalde kullanidigi pc ye herhangi birsey olursa yeni pc rdp kullanici adi ve sifresini yazarak islerine kaldigi yerden devam edecek.  

Sormak istedigim bu yapida Server 2019 Data Center kullanicilarin RDP olarak oturum acmasi icin nasil bir lisanslama yapmamiz lazim. 

server

Sunucu islemci  : 2x Intel® Xeon® Gold 5222 3.8G, 4C/8T, 10.4GT/s, 16.5M Cache, Turbo, HT (105W) DDR4-2933   

Sunucu RAM  : 6x 64GB RDIMM, 3200MT/s, Dual Rank

Sunucu Disk : 12x 900GB 15K RPM SAS 12Gbps 512n 2.5in Hot-plug Hard Drive, 3.5in HYB CARR

OS : Windows Server® 2019 Datacenter,16CORE,FI,No MED,UnLTD VMs,NO CALs, Multi Language

Tskler. 

Gönderildi : 23/06/2021 14:02

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @demiremre 

50 kullanıcı  rdp ile  bütün işlemlerini  sunucuda  yapacak  ise sas  diskler  darboğaz  yaratabilir ssd diskler  kullanman daha  sağlıklı  olacaktır.

Direkt  olarak  sunucu  üzerine OS  kuracağınız  için  Datacenter  yerine  Standart  kullanarak maliyet  avantajı  sağlayabilirsiniz.

50 adet Windows User CAL  ve  50 Adet de Remote Dektop Services CAL  almanız gerekiyor. ( Eş zamanlı maks 30 kullanıcı  aynı  anda bağlanacak ise Remote Desktop Services CAL 30 da  alabilirsiniz )

Yukarıda da  dediğim  gibi  eşzamanlı 50  kullanıcı  her şeyi  rdp ile  server üzerinden  yapacak  özellikle  outlook ile  mail  erişimi vb  yapacak  ise  sas  diskler size  ciddi anlamda  darboğaz  yaratabilir.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 23/06/2021 14:26

(@demiremre)
Active Member

@cumhuraltan Hocam, 

OS da VM icin data center secimi yapmislar. 

* Raid 5 yapacagiz ve diskleri asagidaki gibi degistirme sansimiz var, 

Sunucu Disk : 4x 3.84TB SSD SATA Read Intensive 6Gbps 512 2.5in Hot-plug AG Drive,3.5in HYB CARR, 1 DWPD,

Lisans fiyatlari DELL asagidaki gibi veriyor. 

50-pack of Windows Server 2019/2016 User CALs (Standard or Datacenter)
£2,302.00 /ea.

50-pack of Windows Server 2019/2016 Device CALs (Standard or Datacenter)
£1,737.00 /ea. 

Firmamiz ingilterede ve oradan alim yapacagimiz icin fiyatlar £ (Pound ) gorunmektedir.

Bu lisanslari DELL webden almak zorunda degilim sonradan da alabilirim diye biliyorum. Dogrumudur ? Eger mumkun ise alacagim lisanslar icin link paylasabilirmisiniz ? 

Tskler.

Gönderildi : 23/06/2021 15:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Bence internet üzerinden almana gerek yok bir bayi üzerinden şirket ismi vererek volume lisans alabilirsiniz, bu daha ekonomik olur.

Gönderildi : 23/06/2021 17:07

(@demiremre)
Active Member

@hakanuzuner Cok tesekkur ederim.

Gönderildi : 23/06/2021 17:43

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Gönderen: @demiremre

@cumhuraltan Hocam, 

OS da VM icin data center secimi yapmislar. 

* Raid 5 yapacagiz ve diskleri asagidaki gibi degistirme sansimiz var, 

Sunucu Disk : 4x 3.84TB SSD SATA Read Intensive 6Gbps 512 2.5in Hot-plug AG Drive,3.5in HYB CARR, 1 DWPD,

Lisans fiyatlari DELL asagidaki gibi veriyor. 

50-pack of Windows Server 2019/2016 User CALs (Standard or Datacenter)
£2,302.00 /ea.

50-pack of Windows Server 2019/2016 Device CALs (Standard or Datacenter)
£1,737.00 /ea. 

Firmamiz ingilterede ve oradan alim yapacagimiz icin fiyatlar £ (Pound ) gorunmektedir.

Bu lisanslari DELL webden almak zorunda degilim sonradan da alabilirim diye biliyorum. Dogrumudur ? Eger mumkun ise alacagim lisanslar icin link paylasabilirmisiniz ? 

Tskler.

Selamlar  @demiremre

Yukarıda  verdikleri  ürün sata  ssd alternatif  olarak SAS  ssd  fiyatları  da  alın bence  sata  ssd  ile  sas  ssd   arasında  minimum 2  katı performans  farkları  olmaktadır.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 26/06/2021 18:24

Paylaş: